1. 521.
    O iş biraz zor gibi. Aşılacak olsa zaten ışık aşardı diye düşünmeden edemiyorum. Ki o zaman yine en yüksek hız ışık hızı olurdu. Bu konu Işığa bağlı biraz da bence. *

Hız tanımımızı bir miktar değiştirirsek belki aşılır. Yani ışığın geçemeyeceği bir yerden geçmeyi başarırsak bir noktadan diğerine ışıktan daha önce ulaşmış oluruz. Sayılır mı bilmiyorum. Saçma olduğunun farkındayım ama olay da bu zaten. Her şey algıdan ibaret. Mesela hiç bilinçli bir varlık olmamış olsaydı, var olan diğer herhangi bir şeyin bir anlamı olabilir miydi ki? Olamazdı. Demek ki bilinç varsa diğer her şey vardır. Şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla, evrende biz insanlardan başka bilinçli canlıya rastlamadık. Dolayısıyla herhangi bir şeyin biz var olduğumuz sürece anlamlı olması demek, onları istediğimiz gibi manipüle edebileceğimiz anlamına gelebilir. Işığı geçmek için ışığın gittiği yoldan gitmek zorunda değiliz aq. Kestirme diye bir şey var. *
    4 -2 ... harbe giden sari sacli cocuk
  2. 522.
    115. element moskovyum ile aşılabileceğini düşünüyorum.aksini iddia eden puşttur.
    1 -4 ... mdxtw
  3. 523.
    Oluşan g kuvveti ile ölersin.
    3 -3 ... uzay muhtari
  4. 524.
    Işık hızı 300.000km/saniye
    insanlık ışık hızının beşte birine yaklaştı.
    einstein'a göre hiçbir şey ışıktan hızlı hareket edemez.
    ama bu denenmeyeceği anlamına da gelmiyor.
    gerçi benim şahin 120 de titreme yapıyor, yemişim ışık hızını.
    8 -2 ... 21 derece
  5. 525.
    algılanabilir düzlemimizde hayır. fakat bütün evren sistematiğini 50 yıllık felsefi ve bilimsel teorilerimizle sona getirdiğimize inanmıyorum. insanlığın keşifleri arttıkça farklı kuralların geçerli olduğu farklı ''matrix''ler göreceğiz ve onları anlamaya çalışacağız.

fakat bizim ''matrix'' imizin yazılım dili ışık hızı tabanlı.

not:(#42122949) bu soru cevaplanırsa beni de uyandırın.
    ... everybody calls me alpha
  6. 526.
    2 memeyle aşılamaz onun bir farkına varmamız gerekiyor önce. * o teknolojiye ya da bilimsel kaynaklara ömrümüz yetecek mi bilmiyorum. belki de sonsuza kadar belirlenmiş sınırlar içinde kalabiliriz biyolojik durumlar sebebiyle. ha bu şu demek değildir, sonsuza kadar değişmez bu durum. asıl sonsuza kadar değişmeyen tek şey değişimdir.
    1 ... akrep
  7. 527.
    bununla ilgili asıl olay bence psikokinetik tarafı.hani şu e=mc2 olayında verilen örneği bir hatırlayalım.

eğlenceli bir şey yaşarken zamanın çabuk geçmesi,sıkıcı bir şey yaparken ise zamanın geçmek bilmemesi.

--spoiler--
    It followed from the Special Theory of Relativity that mass and energy are both but different manifestations of the same thing – a somewhat unfamiliar conception for the average mind. Furthermore, the equation E is equal to mc2, in which energy is put equal to mass, multiplied with the [by the] square of the velocity of light, showed that very small amounts of mass may be converted into a very large amount of energy and vice versa. The mass and energy were in fact equivalent, according to the formula mentioned before [E = mc2]. This was demonstrated by Cockcroft and Walton in 1932, experimentally.

Albert Einstein
    --spoiler--

belki de biz gün içinde milyon farklı düşünce arasında gezerken zaten zihinsel olarak ışık hızını geçiyor olabiliriz.aradığımız tüm sorularının cevaplarının insan beyninde olduğunu düşünüyorum.fizikçi kardeşlerim beni aydınlatırsa mutlu olurum.
    4 -1 ... mdxtw
  8. 528.
    aşılabilirse, kainattaki hiç bir güneşin ışığının henüz ulaşmadığı bölgelere gidebilirdi.
    1 ... pitislarin hamcisi
  9. 529.
    Aşılamaz.

Herhangi bir cismi ışık hızına ulaştırabilmek için sonsuz enerji gerekiyor. Bu yüzden zaten ışık hızı bir " üst limit" olarak bilinir. Hani onu aşmayı geçin, ulaşmanız dahi imkan dahilinde değildir. Özel tasarlanan birkaç uzay aracının ışık hızının %30-40'larına kadar ulaştırılabilmesi hedefleniyor. Işık hızına ulaşabilmek demek, evrendeki tüm enerjiyi kullanmak demek. " sonsuz " kelimesinden kasıt budur. imkansızlığını bu durumdan daha iyi anlayabilirsiniz.

Şimdi bazı aklı evveller " hocam o halde e=mc2 noluyor ? Işık hızının karesinden bahsediliyor " diyebilir. Ki bu saniyede 90,000,000,000 kilometre yapıyor aşağı yukarı. Ama tabii ki evrende böyle bir sürat söz konusu değil. Einstein amcamız ışık hızının karesi diye betimlediği şey aslında enerjinin birimi joule'e eşitlemesinden dolayıdır.

Işık hızına ulaşabilmemiz mümkün değil. Ancak zamanda yolculuk yapmamız mümkün. Klasik bilim-kurgu öğelerinden bahsetmiyorum. Işık hızında seyehat etmek demek zamanda yolculuk demek. Biz biraz daha yavaş seyehat edebilir, zamanda atlamalar yaşayabiliriz. Eminim ki birkaç bin yıl sonra özel sistemlerle insanlar dondurulabilip, uzun süreler uyutulup, gelecekte başka bir zamanda uyandırılabilecek. Bu daha mantıklı bir hedef.
    2 -1 ... hzdarwin
  10. 530.
    300.000 km/sn olarak kabul edersek 10m/sn²'lik ivme ile (yani yaklaşık 1g)

300.000.000 / 10 = 30.000.000 saniye
    30.000.000 / 60=500.000 dk
    500.000 / 60 ≈ 8.333 saat
    8.333 / 24 ≈ 347 gün

Yani bu hesapla 347 gün boyunca 10m/s² ivme ile hızlanabilirse herhangi bir cisim ışık hızına ulaşabilir gibi duruyor. Burada zamanı hareket eden cismin üzerinde ölçmek hayati önem taşıyor.

Aklıma grima'nın şu sözleri geldi: fakat beyim böyle bir güç yok.
    -2 ... harbe giden sari sacli cocuk