1. 516.
  insanlığın elindeki teknoloji o kadar kısıtlı ki tüm bunlar hayalden ibaret.
  ... realdeal
 2. 515.
  doğrusu "boşluktaki ışığın hızı aşılabilir mi?" olması gereken soru. bir ortam, yani madde içerisinde ışık hızı c'den daha küçük olduğundan aşılabilir çünkü. nükleer reaktörlerde rastlanan bu duruma (bkz: cherenkov ışıması) denir.

  ayrıca elektromanyetik dalgalarda faz hızı ve grup hızı olmak üzere 2 kavram bulunur. bunlardan faz hızı ışık hızını geçebilir bazı ortamlarda. ancak faz hızı dalganın bilgi taşıma hızı olmadığından bu pek de önemli bir konu değildir.

  varsayımsal parçacıklar olan takyonlar ışıktan hızlı olabilir. ancak dediğim gibi bunlar varsayımsal. henüz bir gözlemle elde edilmiş değiller.

  bütün bunları bir kenara bırakıp, ışığın hızını boşlukta aşabilir miyiz sorusuna cevap ararsak, cevabı yine bazı varsayımsal kavramlarda bulabiliriz. (bkz: solucan delikleri) ya da (bkz: warp) motorları gibi... bu 2 kavramda fiziksel olarak ışıktan daha hızlı olmamız söz konusu olmasa da, olayı gidilecek yere ışıktan önce varmak konusu üzerinden düşünebiliriz. örneğin bir solucan deliği uzayın 2 noktası arasında kestirme bir yoldur. bu yüzden ışığın aldığı yolu ışığın aldığı hızla almadan, kısa yoldan istediğiniz noktaya varırsınız.

  warp motoru ise evrenin kendi dokusu üzerinde bir çeşit "sörf" yapmaktır. yani aslında hızla ilerleyen şey evrenin kendi dokusudur, ama siz tıpkı bir sörfçü gibi aracın içerisinde durur ve o hızdan yararlanırsınız.

  bahsi geçen bu iki kavram doğrudan gözlenmemiş ya da hayata geçirilmemiş olsa da, matematiksel olarak mümkün olaylardır. zaten bu da fizikte varlığı kesinleşen kavramlar için olmazsa olmaz bir kuraldır. eğer bir şeyi matematikle ispatlayamazsanız, orada sıkıntı vardır. matematikle ispatladığınız şeyler ise var olmak mecburiyetinde değildir, ama var olmaları da doğaya aykırı değildir.
  4 ... meja
 3. 512.
  ışık hızı aşıldığında, ışık hızını aşan madde sizin önünüzden geçer, onu görmezsiniz, daha sonra ise onun görüntüsü geçer, yani madde görünen maddeden ayrılır ve karanlık madde olur, evrenin büyük çoğunluğu ise karanlık maddedir.

  ses duvarı olduğu gibi ışık duvarı da vardır ve aşıldığınında ortaya çıkan görünümünden bağımsızlaşmış evrenini özü olan maddedir.

  yani görünür evren yavaşlamış olan özün görünür hale gelmesiyle ortaya çıkmıştır.
  3 ... ebu fesat
 4. 512.
  Atom altı seviyede ışık hızı geçilebiliyor az olsada fakat şimdilik daha büyük cisimler için zor gözüküyor. Düz mantık olarak düşünecek olursak eğer solucan delikleri kullanilarak ışınlanma işini yapabilirsek, kâğıt üstünde ışık hızı aşılmış olur.
  ... scratch
 5. 511.
  geçen ay 280 TL Elektrik faturası geldi. ev lan ev..

  Işık hızını filan geçmeyin valla ödemem Işık hızı Geçme Payı filan. Faturada görsem itiraz ederim
  2 ... prenses selami
 6. 510.
  aşılamaz. çünkü ışık hızı evrenin hız limitidir. bu kainat dışında başka bir kainatta olur belki öyle bir şey. veya bilimsiz kurgu hikayelerinde olur.
  ... gamoreon
 7. 509.
  lutfen asilsin artik gecmise gitmek istiyorum yeterr.
  ... madlen dede
 8. 508.
  götünüzü de siktirseniz aşılamaz. realist biriyim.
  2 ... abi50kuruslukgofretlernekadar
 9. 507.
  az buçuk anladığımız ve az buçuk tanıdığımız varlıklar için bu mümkün değil.

  ama evrende hiç tanımadığımız ve hiç anlamadığımız varlıklar da olabilir ve belki onlar için alt sınır ışık hızıdır.

  ve yine belki de, tanıdığımız varlıklar tanımadıklarımızın bir fonksiyonudur.
  1 ... spin quantum
 10. 506.
  mucizeler birer işaretse elbette.
  -1 ... oguzhandroid