1. 1.
  ülkemizde sadece ineklerin kullandığı,
  yayaların ise pek rağbet etmediği bu sebepten de araba altında ezilen yaya oranının inek oranına göre hayli fazla olduğu geçit.
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  ülkemizde sıkça yapılan ama kullanılmayan geçitlerdir.bu geçitleri genellikle çobanlar hayvanlarını güvenle karşıdan karşıya geçirmek için kullanır.yani insanların hayvan kadar değerleri yok kendi gözlerinde.eminimki o çoban yalnızken alt geçidi kullanmaz.
  yayalara alt geçit yerine araçlara alt geçit yapsalarda yayalar hiç yoldeğiştirmeden geçse...
  ... darkerway
 3. 3.
  kütahya da günde 8-10 kişinin kullandığı bir üst geçit cafe olarak yeniden düzenlenmiştir. cafe açılmıştır ama üst geçit özelliği kaldırılmamıştır. çift taraflı masaların arasından geçmek mümkündür. üst geçit olarak kullanılmayan köprü cafe olunca daha da bir insan çekmiştir. geçit cafeyi insanlar meraklarından dolayı daha fazla kullanmaya başlamıştır.

  (bkz: yol gecen hanı)
  ... ryu
 4. 4.
  karayolunun,diğer bir karayolu veya demiryolunun üstten geçmesini sağlayan yapısıdır.
  1 ... lilith
 5. 5.
  ilk bakı$ta beyinde iki seçenekli bir denklem, psikolojide çıkanlar için insem mi, inenler için de çıksam mı etkisi yaratan, tabiki ve zinhar türk icadı olmayan yapı.
  1 ... nightology
 6. 6.
  rize'de bir vatandaşımızın arabasını geçirmeye çalıştığı geçit.
  (bkz: te allam ya)

  şaşıranedit: geçirmeye çalışmamış geçirmiş, araba değilmiş minibüsmüş.
  (bkz: hayretle izliyoruz)
  2 ... ruhsenamcaninoglusedat
 7. 7.
  şehir fena kalabalıktı en çok da ben kalabalıktım meşrutiyetin ikinci katına tırmanırken aşağıda kaldı şehir yukarı çıktıkça sidik koktu şehir nnasıl fark etmemişim koca şehrin sınırlarını beş yaşında bir çocuğun işeyerek çizdiğini yukarıdan görünce hatırladım koca şehrin tek kişiden ibaret olduğunu.
  1 ... gladier
 8. 8.
  yayaların otoyol, demiryolu, gibi yerlerde karşı tarafa güvenli bir şekilde geçmelerini sağlayan iki ucunda çıkmak ve inmek için merdiven bulunan devlet tarafından yapılan yapı.

  o merdivenleri tek tek, tek sıra dizilerek çıkarsınız, hergün aynı saatlerde aynı merdivendedir adımlarınız. ve hergün aynı yerde haftalık ve aylık dişiklik gösteren farklı dilenciler olur merdiven başlarında. kimisi yirmili kimisi otuzlu yaşlarında. kaçak sigara satanlarda vardır, sezonuna ve hava durmuna göre piyasaya akan şemsiyeciler, eşofmancılar, gözlükçüler, şapkacılar ve şapkadan tavşan çıkarıcılar.

  sonuçta mecburen kullanırız ust gecidi, sabah uykusu ve akşam yorgunluğu o merdivenleri cıkmamızı istememesine rağmen saatte hızı yuzyirmi km olan araçların arasından karşıya geçmeyi göze alamayız. merdivenleri çıktıkça yükseldiğimizin farkına varır, düzlüğe vardığımızda derin bir nefes alır, diğer taraftan inmeye başlayınca hayatın çıkışlı inişli bir yol olduğunun tekrar farkına varırız.
  ... a z k
 9. 9.
  ankara'da sadece apaçilerin üstünde dans etmek diğer boş tiplerin de merdivenlerinde oturmak için kullandıkları yer.
  ... nil nil nil
 10. 10.
  yayaların yolun karşısına geçişlerini kolaylaştırmak için üretilmiş kavram ve yapı. izmir gaziemir'de merdivenlerinin yürüyen merdiven olarak var olduğu üst geçit de mevcuttur.*
  ... euzerque