1. 1.
  Üsküdar belediyesinin halkı kentsel dönüşüme zorlamak için yıktığı camidir. Kesinlikle amaç yenilenmesi değildir. Zira 4 yıl önce restore olmuş bir camidir. Olayı daha iyi anlamanız için size baştan anlatayım.

  Ben o bölgede oturanlardan biriyim. Bu bölge Üsküdar'a bağlı Kirazlıtepe Mahallesidir. Burada belediye 2 veya 3 yıl önce bir kentsel dönüşüm yapacağım dedi. Bu kentsel dönüşümde ise insanlara belirli bir şartlar sundu. En sonunda bir sözleşme geldi önümüze. Yalnız önümüze gelen sözleşmede neredeyse tüm maddeler belediye lehine insanların aleyhine. En basitinden şunu söyleyeyim. Kentsel dönüşümde bize evimizi yıktığı bölgeden ev vermeyi taahhüt etmiyor. Yani bize tuzladan da ev verebilir. istanbul dışındanda ev vermeyebilirde. Yerine bir para belirleyip onu bile verebilir. Sözleşmede bunun güvencesi yok. Bunu belediye başkanına sorduğumuzda bana güvenmiyormusunuz söz verdik mi tutarız gibi cümleler var sadece. Bir avukat olan belediye başkanının savunması bu.

  Bunu anlaşma içine koymamasının sebebi ise o bölge yeni yapılan çamlıca camiinin hemen altında, çamlıca tepesinin hemen altında, 1. köprünün hemen dibinde, beylerbeyi çengelköy gibi yerlere çok yakın ve çok güzel bir boğaz manzarası olan bir yerdir. Böyle bir yerde fakir halkı attıktan sonra ortaya çıkabilecek rantı düşünebiliyor musunuz?

  Belediyenin bu tutumuna ise halk yaklaşık 2 yıldan fazladır sözleşmeleri imzalmayarak kentsel dönüşüme yanaşmayarak cevap veriyor. Kentsel dönüşüm yapılabilmesi için gerekli olan imza sayısı bölgenin %66 sıdır. Fakat 2 yıldan fazladır uğraşan belediye daha %10 ları bulmadığı için insanları bezdirmeye imzalamak zorunda bırakıyor. Bu sebeb yüzünden orada hala halk olmasına rağmen o camiyi yıkıyor. Yani cami rant için yıkılıyor para için yıkıyor. Bunu da biz müslümanız diyenler yapıyor. En acı olanda belediye başkanı şimdiyi bilmiyorum ama geçmişinde hafız olan bir insandı. Buna rağmen bu yapıldı.

  Kaynak :
  http://www.milliyet.com.t...ina-tepki-gundem-2754705/

  https://tr.sputniknews.co...iraz-belediye-cami-yikim/
  ... bardock
 2. 2.
  atatürk camileri ahır yaptı diyen tayfayı göremezsiniz buralarda.
  ... lagavulinvebazlama