1. 5.
  Akranlarım son sınıf oldu ben hala 1.sınıfım sevmediğin bölümde olmuyor.

  Kendi sehrimde bana toplu tasimayla 30 dk uzaklıktaki kampuse gitmeye eriniyorum. Sevmiyorum iste zorlamaya gerek yok ha bolume de istryerek gittim uni sinavina çalışmamıştım bu yüzden hicbir kaybim olmadi belki bu yüzden değerini bilemedim.

  Puan olarak da yüksek bir okulda okuyorum her neyse olmayınca olmuyor, bu meslek bana göre değil daha duusk puanlı da olsa bir fakültede okumak ve çevirmenlik yapmak ya da farklı bir ülkede farklı bir meslekte sırf o dile hayran olduğum için konuşmak istediğim icin başka bir bölümü okuyup, o yolda devam etmek istiyorum. 3 4 sene kaybim var ama kazanacaklaeim kaybettiklerinin yanında hiç.

  Askerlik de sorun değil üniversiteyi dondurmak mantıklı değil çünkü üniversite okuyor görünmenin avantajını doğal olarak askerliği ertelemenin en güvenilir yolu.

  Ben de farklı şehirde okuyum belki değerini bilirim diyorum ama aslında hicbir şeyden emin olamıyorum. Neyse akışına bırakmakta fayda var.
  ... sigaraicmeyencarsitaraftari
 2. 4.
  bilmem ne ilçesindeki işe yaramaz bilmem ne üniversitesinde okumaktan milyonlarca kez daha mantıklıdır. iş hayatında o diplomalar geçmiyor, ik sallamıyor onları haberiniz olsun.
  ... hastavilla
 3. 3.
  Öğrencisi olunan bölümü ve üniversiteyi bırakıp başka bir bölüm ve üniversite için tekrar sınava girmektir.

  Yıllardır bir gün bile sevemediği bir bölümde, okulda ve şehirde okuyan birisi olarak yazacağım. Ne olursa olsun o sınava tekrar girin. Yukarıda diğer yazar arkadaşlar da söylemişler zaten, isterseniz halihazırda okuduğunuz bölümü dondurarak isterseniz de bölüme devam ederek (bunun seçimini en iyi kişinin kendisi yapabilir, aynı anda hem üniversite sınavına hem de bölüm derslerine kanalize olamam/dikkatimi veremem/verimli çalışamam derseniz direkt dondurun ve bütün enerji, zaman ve motivasyonunuzu üniversite sınavına ayırın) sınava girin. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok inanın ki ruh sağlığınızı, sevdiğiniz bir bölümde okumanın verdiği manevi tatmini, edineceğiniz başarıyı ve 'buraya aidim, burada bir şeyler başarabiliyorum, burada bir şeyler üretebiliyorum' doyumunu göz önüne alınca 1.5 sene 2 sene kayıp bile değil. Kaldı ki bu bölümden mezun olup bunu ömrünüzün sonuna kadar rafa kaldıracak değilsiniz, çok büyük olasılıkla mezun olduğunuz bölüm hayatınız boyunca yapacağınız meslek olacak.

  Hayatta her zaman doğru seçimler yapamıyoruz, o an bize doğru gelen iki dakika sonra çok yanlış bir şey olabiliyor ama telafisi edilebilen hataları ısrarla devam ettirmeye gerek yok. Bunu şu anda yaşınız itibarıyla yapabiliyorsanız eğer yapın. Çünkü hayat gailesine kapıldığınız ve artık çalışmanızın gerektiği 30lu 40lı yaşlarda bunu yapmak, evet hala mümkün, ama çok daha zor. 'Keşke yapsaydım, acaba zamanında cesaret edip yapsaydım nasıl olurdu?'ya mecbur bırakmayın kendinizi.

  Sevmediğiniz bir mesleği yaparak 60 senelik ömrünüzün yarısından fazlasını harcamak mı yoksa 1.5 seneyi feda edip ömrünüzün geri kalanında sevdiğiniz, sizi manevi olarak besleyen bir mesleği yapmak mı? Bütün seçenekleri artıları ve eksileri ile beraber değerlendirip kendiniz için en doğru kararı vermenizi diliyorum.
  3 ... derin zaman
 4. 2.
  Benzerlerini hatta aynılarını yaşamış birisi olarak Ben de öyle yaptım. 1 yılımı feda edip sınava girdim. Başka bir bölüm tutturup eski okuldaki kaydımı sildirdim. Alakam olmayan bir bölümü okuyorum ama olsun.

  Mutsuz olduğunuz yerde bulunmayın. Geç kalmazsınız merak etmeyin. Elbet simdiye okulu bitirmistim diye düşüneceksiniz pişman olacaksınız ama sevilmeyen bir ortamda keyifsizce durmaktan iyidir.
  3 ... gethere
 5. 1.
  okurken sınava gir. bırakma bence.
  ... kazangap