1. 3.
  kazandınız, ve onları seçtiniz diye karşılama komitesi ve hoşgeldin partisi beklersiniz ama yine yeni yeniden durumudur karşınızdaki, bakışlarından tanırsınız, ilk günü sizin gibi hayal kırıklığı ile yaşayanları.
  ... turkpence
 2. 4.
  eğer istanbul dan Ankara ya okumaya gittiyseniz kat ve kat artacak hayal kırıklıklarının yaşandığı ilk gündür.
  ... paronayak
 3. 5.
  babam "kravat tak" demişti. sanki akademik yılı ben aççam. onun için süleyman demirel var.
  24 -1 ... benhicterlemem
 4. 6.
  birbirini ilk kez gören bir sürü kişinin çevresine merakla baktığı, üniversiteli olmanın gururuyla başları dik gezdiği, daha önceden üniversite tecrübesi olmuş kişilerinse nispeten sakin olacağı gün. muhtemelen ' ilk gün ders işlenmez ' mantığı ile defter getiren çok az kişi olacaktır. ayrıca, yoklamada başkasına imzalatmak fiilinin hayata geçmesinden önce, kampüsün en kalabalık günüdür.
  5 ... unidentified stranger
 5. 7.
  hukuk fakültesinde geçecek ilk gün için;
  amfiye girilir, ortalama 400 kişi vardır. bu kişiler neredeyse türkiye'nin her şehrinden binbir çeşit insandır. tuhaf tuhaf etrafa bakılır bir yere oturulur. heyecan üst seviyededir. hoca gelir 10-15 dakika vıdı eder sonra derse geçer. büyük ihtimalle hazırlıksız yakalanırsın. sonra o anlatır sen dinlersin belki de okul hayatın boyunca düzgün dinlediğin tek ders olacaktır. hoca dersi bitirir. gözüne kestirdiğin özellikle yakınında oturduğun kişilerle iletişim kurmaya çabalarsın. biraz konusursun bu kişiler büyük ihtimalle okula alışana kadar 2-3 hafta takılacağın sonra unutacağın kişiler olacaktır. çok kasılmaya gerek yoktur. sakin olun, kendinizi ağırdan satın, herşeye atlamayın, kolay gelsin.
  8 ... jajaburdabak
 6. 8.
  köyden indim şehire durumudur.
  4 -1 ... tuki
 7. 9.
  "suan çıkmış balık"
  "şaşkın ördek" gibi deyimlere konu olma hali...
  3 ... meleltminkolshey
 8. 10.
  askerlikteki ilk gün kadar kötüdür.
  3 -1 ... solidsnake
 9. 11.
  dokunsalar ağlayacağın gündür.
  5 -1 ... agresifiyetliksiz
 10. 12.
  diğer günlerden pek farkı olmadığı ileri ki zamanlarda anlaşılacak gündür.
  2 ... jahrakal