1. 1.
  enteresan bir durumdur. birinci sınıftaki çömezliğini daha dün gibi hatırlarken, vizeler, finaller, stajlar, projeler derken son sınıfa gelinmiştir. Gelinmiştir gelinmesine ama okul bitince ne olacak sorunsalı baş göstermiştir. askerlik var, iş bulma telaşı var, kız arkadaşla gelecek planları var. Şimdi o tüm hayalleri gerçekleştirme zamanı da iyice yaklaşıyor. Nasıl iş bulunacak, o hayaller nasıl gerçekleşecek o da ayrı bir mesele.

  en iyisi üniversitede birinci sınıf öğrencisi olmak mıydı acaba? gazamız mübarek olsun sözlük bitti, bitecek okul..*
  33 -1 ... darkbow
 2. 2.
  en sıkıntılı dönemlerden biridir. okul bitiyor ciddi ciddi, ne yapacam ben yaaaa? hemen iş bulabilecek miyim, daha yüksek lisans da var, ee hem iş hem yüksek lisans beraber gider mi? daha askerlik var, evlenme var, var da var. bir çok sorunları beraberinde getiren yıldır. zor bir senedir ama umarım rahat geçilir diye temenni edilir. *
  2 ... unitedcolor
 3. 3.
  stresin tavan yaptığı durumdur...
  2 ... sessizlikveyalnizlik
 4. 4.
  işin piçi olmak tabirinin vücut bulduğu durumdur. azıcık faal bir öğrencilik geçirildiyse eğer, her hocam tanınır, ortalama olarak tüm öğrenciler tanınır, gelen körpelere hemen el atılır -erkek olma durumunda tabi-.
  2 -1 ... langdon
 5. 5.
  babada para bolsa, bir kaç yıl daha uzaması gereken durum.
  3 ... famasbir
 6. 6.
  neler kaybedeceğini yavaş yavaş anlamaya başlayan talihsizdir.
  kaybettiği ortamı birdaha bulamayacağını anladığı anda bunalıma girecektir ve okul bitince kendini uzun zaman boşlukta hissedecektir.acı ama gerçek.
  3 ... kotfarki
 7. 7.
  kafa dağıtmak için çıkılan aralarda arkadaşlarinin
  "son sene lan okul bitince ne halt edecez?" yakınmasindan bıkmış olmaktir, *
  4 ... batmanli batman
 8. 8.
  açık ve net olmak gerekirse, okula bir turist misali gidilmesi gereken süreçtir. fakat, bazı okullar bunu pek de hoş karşılamaz. daha ilk haftadan ödevleri dayayarak, bu düşüncelerini belli ederler. siz okulu bir an önce bitirmeyi isterken, çok kıymetli (!) akademik kadro bunu tam tabiriyle sikine bile takmaz. zaten 3 sene boyunca yeteri kadar yorulmuş olan bünye, artık iflas aşamasına gelmiştir. yeterdir, bitsindir. dahası, herkesin ağzına pelesenk olan, o meşhur "şimdi böyle diyorsun ama, okul bitince o ortamı çok özlersin." lafına daha da ayar olunmaktadır. hayır arkadaşım, hiç de özlem falan duymayacağım bu okula. en garip olan konu ise, son sınıfta toplam 12 adet ders alınıyor olmasıdır benim güzide okulumda. dönem başına 6 ders düştüğünden, haftada ancak bir (rakamla 1) gün boş durumdadır. ama rahat olunmalıdır ve yine gezip tozmaya devam edilmelidir. kendi adıma konuşursam, üniversite öğrenciliği süreci boyunca bir tek sene bile uzatmamış olmak, son sene için de doğrudan bitirme konusunda şahsıma yeterli güveni sağlamaktadır. öğrencilik sıfatının, isminizin başından atılacak olmasına sadece aylar kalmıştır. unutulmaması gereken şey ise, arkadaşlarla bol bol vakit geçirilmesidir. zira, hepsi farklı şehirlerden geldiğinden mütevellit mezun olunca sık sık görüşmek mümkün olmayabilir. kısacası, istenildiği gibi gezilip, eğlenilmelidir bu son senede. hatta, imkan varsa yurtdışına çıkılmalıdır arkadaşlarla. fakat, mezuniyeti uzatmamak için okulu da ihmal etmemek gereklidir.
  4 -2 ... isildur benim amcamdi
 9. 9.
  çelişkilerle doludur.
  çok istenen o hayal, yani mezuniyet töreni yaklaşırken, şimdi ne olacak kaygısı başlar.
  içten içe bilinir ki, aslında biten fakülte değil, sorumsuz gençlik dönemidir.
  5 ... melekgirmezli
 10. 10.
  kafa kaşıyacak vakit bulamadığınız bir dönemdir tez projeler iş bulma stresi ile ömrünüzden ömür gider. arada arkadaşlarla görüşmeler mezuniyet adına yapılan yemek, piknik, gezi organizasyonları ile kafa dağıtmaya çalışırsınız.
  1 ... paronayak