1. 1.
  adayların dikkate almaları gereken, dikkate aldıklarında karlı çıkacakları tavsiyeler.

  1. ölü tercih yapmayın.
  25 -2 ... sen bana bu diyemezsin
 2. 2.
  öncelikle iyi düşünün sırf anne-baba vb baskısında kalarak bölüm seçmeyin ne istiyorsanız onu seçin.
  tıp, diş, eczacılık, öğretmenlik falan istiyorsanız nereye olursa gidin ama mühendislik istiyorsanız üniversitesine bakın.
  o üniversitede okuyan ya da yazacağınız bölümdekilerle mutlaka konuşun. tavsiyelerini göz ardı etmeyin.
  13 -3 ... replikasyon
 3. 3.
  yazmayı düşündüğünüz okul ve bölümü sözlükte aratın. kitapçıkta yazan burslu veya yüzde elli burslu gibi ibareleri iyice araştırıp şartlarını öğrenin. yine kitapçıkta bölümün yanında yazan rakamları(dipnotları) iyice okuyun.
  6 ... t square
 4. 4.
  aklinizdan geceni degilde kalibinizden geceni dinleyin. sonunda istemediginiz bir isi zorla yapar durumda bulmayin kendinizi. imkaniniz da varsa o üniversitede okuyan ya da mezun olmus birinden mutlaka tavsiye alin ve sartlarini arastirin.
  4 ... sokakta
 5. 5.
  eğitim değil ortam istiyorum derseniz; uludağ üni. iibf.
  23 -9 ... kevin
 6. 5.
  mimar olmayı istiyorlarsa mimarlık yazmayı bir kere daha düşünmelidirler.
  (#599241)
  7 ... fibobacciyim
 7. 6.
  guzel kizlar, yakisikli erkekler var diye gidip hede universitesinin hodo bolumunu secmeyin.
  mumkunse kampusunde siyasi catismalarin olmadigi universiteleri secin.
  bayanlar, turbaniniz varsa simdiden cikarin, orada imandan once kurallar var.
  sececeginiz universitenin yurtdisi programini inceleyin.
  sececeginiz bolumun is bulma olanaklarini arastirin.
  sececeginiz universiteyi gezin, olanak dahilindeyse mezunuyla ya da hali hazirda ogrencisiyle gorusun, konusun.

  seklinde toparlanabilecek tavsiyerdir.
  23 -16 ... revolter00
 8. 7.
  en iyisi hiç bulaşmayın, hayal kırıklığına uğramayın. illa okuycam diyosanız kesinlikle bursa uludağ üniv. tercih etmeyin, en güzel yıllarınız heba olur.
  10 -2 ... nakreb
 9. 8.
  üniversitelerin siteleri yanıltıcı olabilir, tedbirli olun.
  2 ... tak tak rock rock
 10. 9.
  hemen yönetici olucam diye endüstri mühendisliğini seçmeyin. o gazetelerde gördüğünüz ceo vs lerin çoğu 50 yaşını geçmiş adamlardır, işletme, end. müh. gibi bölümlerden mezun olmuşlarsa da iş hayatına girdiklerinde en düşük kademeden başlamışlardır. kimseyi 25 yaşında şirketin yönetim kuruluna oturtmazlar.

  eğer ortamcı bir genç iseniz tercihinizi mimarlıktan yana kullanın. zira mimarlık fakültesi genelde okulların en sosyal fakültesi olarak bilinir. bunun sebebi sabahlara kadar proje yaptığınız için sınıf arkadaşlarınızla çok iyi kaynaşmanızdır. erkek iseniz 1 erkeğe 2 kız oranı verir ki bu neredeyse tüm üniversitelerde aynıdır ve muhteşem bir orandır. ancak 4 sene yaşayacağınız ortam için 40 senelik hayatınızın içine etmek istiyorsanız durmayın.**

  çok yüksek puanınız varsa, ankarada bir yer seçecekseniz ve odtü ile bilkent arasında kaldıysanız ilk tercihiniz bilkent olsun. gerek olanakları gerekse eğitim kalitesi ile sizi büyüleyecektir. odtü nün de bundan pek eksiği yoktur ancak bilkent bir adım önde gözükmektedir.

  ola ki tikky lerle okumam diyorsunuz,** hangi bölüm olursa olsun tercihiniz odtü olsun. eğer sevdiğiniz bir bölüm varsa direk odtü yazın. bu ülkede mezun olduktan sonra hayatınızı kurmanıza yardımcı olabilecek 2-3 üniversiteden bir tanesidir odtü.

  yine de kendim eklemek isterim ki sakın ola paranın peşinden gitmeyin. ilk olarak ruhunuzu doyurun. para içinde yüzerken ruhunuz açlık çekeceğine, sokaklarda çalgıcılık yapın, arkeolog olup kazı yapın, tarihçi olup araştırın, ruhunuzu doyurun ve bu yolda da gerekirse açlıktan ölün. en azından mutlu ölmüş olursunuz.
  14 ... micro cuts