1. 1.
    dandik dandik bölümlere gidip sonra da iş yok ben napacam diye ağlıyorsunuz.
    (bkz: ben)
    11 -10 ... yorum yok
  2. 2.
    işin pratiğini yapmamış olmak ve de yabancı dil bilmemek.
    4 ... teflon
  3. 3.
    1.Mezuna kalmamak adına gidilen boş bölümler.

2.4000 tl maaş ile başlamak istemeleri. En alttan başlayarak üste çıkılır. Eğer yok ben ille de çok maaş istiyorum diyorsa tıp okusun. Yerse.

3. Sevilmeyen bir mesleği icra etmeye çalışmak.
    13 -3 ... eroinlitavirlar
  4. 4.
    devletin üniversite kontejyanlarını yani arzı iyi yönetip/ayarlayıp piyasanın talebine karşılık gelecek şekilde ayarlamaması bir başka sebeptir.
    5 -1 ... duz adam sami
  5. 5.
    üniversite okumaları.
    1 -1 ... emperyalizme kafa tutan adam
  6. 6.
    içi boş üniversiteler kurulmasındandır.
    2 -2 ... nickini vermek istemeyen uuser
  7. 7.
    işverenlerin para vermek istememesi, iş kabiliyeti düşükken üniversite okumayı yüksek maaşa doğal hak satmaları, ekonomi sisteminin çalışana az kazandıran tutumu.
    Üç tarafın,çalışan, işveren, devlet, da ciddi kusurlarının olduğu durumdur.
    1 ... usop kun
  8. 8.
    aga bak şimdi her şehire üniversite açılınca eğitim kalitesi düştü bu kulaklar dersi öğrenciye anlattırıp üstüne çabuk anlatın arabayı servise götürücem sözlerini duydu akademisyen'den. ha hepsi için geçerli değil ama küçük şehirlerdeki üniversitelerde kimse kimseyi sallamıyor. diğer sebep ise piyasa açığının çok çok üstünde mezun veren bölümlerin olması kapatın abi, bu adam üniversite okumasa 4 sene bir yerde çalışsa mutlaka bir şeyin ustası olur. hadi devlet çok fazla kadro açmıyor ama özele yöneliyor insanlar bu sefer de işveren öldürüyor. öğrencilerin hiç mi suçu yok.. var tabii ki. 3-4 milyar maaşım olsun, cumartesi pazar tatil olsun o olsun bu olsun.. kimse kusura bakmasın o seviyeye gelebilmek için millet yıllarını veriyor.. ayrıca öğrenci kendini geliştirmiyor bir dil veya bir sertifika sahibi olamıyor ya lol oynuyor ya Instagram dan kızlara yürüyor bu konuda gidilen şehir de çok farkediyor ama isteyen kendini geliştiriyor. şimdilik aklıma gelenler bunlar. herkesin iş bulması dileğiyle
    2 -1 ... irishboy
  9. 9.
    okuyan bu işi yapmaz demeleri.
    2 ... undergroundy
  10. 10.
    işsiz kalan kız ise kaşar olmamasıdır sebep. üniversiteye giden başı açık kızlar iyi kaşarlık öğrenir üniversitede işsiz kalmazlar hayatta kaşarlık yaparlar.
    -8 ... 333444555666777888999