1. 1.
    deneyim olmadan yüksek mevkilere göz dikmeleri en büyük nedenlerden biridir.

"kaç yıl okudum, faksı ben mi çekicem" havaları ile anca evde toz alırsınız gençler... pişmeden ekmek yenmez...
    21 -12 ... ertgrlgazi
  2. 2.
    dandik dandik bölümlere gidip sonra da iş yok ben napacam diye ağlıyorsunuz.
    (bkz: ben)
    10 -10 ... yorum yok
  3. 3.
    işin pratiğini yapmamış olmak ve de yabancı dil bilmemek.
    4 ... teflon
  4. 4.
    boş yapmayın be. adam biyoloji bitirmiş tarih bitirmiş bilmem ne bitirmiş. 23 yaşında berbere çırak sanayiye kaportacı mı girsin bu adam.

en büyük sebep istihdam imkanları düşünülmeden plansız açılan bölümlerdir.
    40 -2 ... afrasiyap
  5. 5.
    1.Mezuna kalmamak adına gidilen boş bölümler.

2.4000 tl maaş ile başlamak istemeleri. En alttan başlayarak üste çıkılır. Eğer yok ben ille de çok maaş istiyorum diyorsa tıp okusun. Yerse.

3. Sevilmeyen bir mesleği icra etmeye çalışmak.
    13 -2 ... eroinlitavirlar
  6. 6.
    devletin üniversite kontejyanlarını yani arzı iyi yönetip/ayarlayıp piyasanın talebine karşılık gelecek şekilde ayarlamaması bir başka sebeptir.
    5 -1 ... duz adam sami
  7. 7.
    -deneyim kazanmamızı isteyen işverenlerin, deneyim kazanmamız için bir imkan yaratmaması,
    -kurumsallıktan uzak şirketlerde genelde "ben bu işi daha ucuza lise mezununa ya da daha az para isteyen farklı bölüm mezunlarına yaptırırım" kafasının hakim olması,
    -zorunlu staj imkanının her bölümde ve üniversitede olmaması,
    -eğer istanbul'da iş bulmaya çalışıyorsanız size teklif edilen maaşın* en az %60'ının kira ve ev giderlerine gidecek olması ve bu yüzden ilgili işi kabul edememeniz,
    -işverenlerin ne istediklerini bilmemeleri,
    -yeni mezunların iş beğenmemeleri,
    -kariyer.net gibi sitelerde bulunan sahte ve iş alımı yapılsa dahi kapatılmayan ilanlar,
    -yeni mezunların nereden iş bulacaklarını bilememeleri..

diye gider.
    5 ... cybernoetics
  8. 8.
    üniversite okumaları.
    1 -1 ... emperyalizme kafa tutan adam
  9. 9.
    içi boş üniversiteler kurulmasındandır.
    2 -2 ... nickini vermek istemeyen uuser
  10. 10.
    işverenlerin para vermek istememesi, iş kabiliyeti düşükken üniversite okumayı yüksek maaşa doğal hak satmaları, ekonomi sisteminin çalışana az kazandıran tutumu.
    Üç tarafın,çalışan, işveren, devlet, da ciddi kusurlarının olduğu durumdur.
    1 ... usop kun