1. 1.
  sözlüğün okur ve yazar kitlesinin genç olmasından yola çıkılarak yapılacak tavsiyeler bütünüdür.
  sözlük kitlesinin bir bölümünün üniversiteye girerken hangi bölümü seçsem kararsızlığına yönelik bu yollardan daha önce geçmiş, görmüş geçirmiş yazarlarımızın tavsiyeleri önemli olabilir...
  3 ... dusersmynarim
 2. 2.
  lisede seçtikleri alan doğrultusunda olması gereken tavsiyeler bütünüdür.
  3 -1 ... der meister
 3. 3.
  optik bölümü ve grafikerlik. hiç medet ummadığım iki bölümdür ancak bir kaç yere sorduğumda optik mezunlarının 2.000 tl maaşla işe başladıklarını duydum. grafikerlik ise en revaçta olan mesleklerden. ikisinide seçmediğinize pişman olabilirsiniz.
  2 ... bekido
 4. 4.
  iş olanaklarını, alacağı ortalama maaşı, mesleğin daha ne kadar popülerliğini koruyacağını, geçerliliğini araştırmadan seçim yapmayın. siz üniversiteye hazırlanırken çok revaçta olan bir meslek siz mezun olduğunuzda neredeyse unutulmuş olabilir. ayrıca hayallerle de bir seçim yapmayın; misal radyo-televizyon okuyan herkes ünlü olacak diye bir şey yok. sonsuz bir hayal kırıklığı ve nefretle yapılan bir işe sahip olabilirsiniz.
  ... the faerie queene
 5. 5.
  mümkünse en yakınınızdaki universiteye gidin. sırf adı var diye uzaktaki bi üniversiteye gidip ömrünüzü heba etmeyin..
  1 ... magnate
 6. 6.
  önce okul, sonra bölüm seçin. *

  edit: sabaha kadar tartışırız.

  bilmem kaç yıl sonra edit: vallahi bu da böyle kendini anlatmaktan aciz bir entry'mdir. yılları* şahit tutmak isterim de ne var ki o takat kalmadı bende. kim ne derse desin herkes kendi tecrübesini yaşar sonunda.
  2 -4 ... xyyx
 7. 7.
  kafanıza yatan ve istediğiniz yer oluyorsa kesinlikle vazgeçmeyin. yerleştikten sonra ise gıcık hocalara dikkat edin, gurur yapmayın,dediklerini yapın,yoksa ömrünüz geçer derslerden geçene kadar !
  ... scary59
 8. 8.
  "sevdiğin mesleği yapmak" gibi bir lüksün olmadığını unutmamanın başta geleceği tavsiyelerdir.
  bu ülkenin acı gerçeği: para kazandıran meslek iyi meslektir. malesef durum budur. sıkıp çalışmak gerekir. en azından hayatınızdan gidecek olan 1 ya da 2 senedir. yaşayacağınız hayatın yanında lafı bile edilmeyecek olan bir zaman dilimi.. o yüzden, "hayatımın baharındayım, gencim güzelim ne bu öss ya gençliğimizi çalıyolar" triplerine girmek için harcadığınız zaman ve motivasyonu, öss'ye odaklanmak ve çalışmak için kullanmak en doğrusudur. evet, sistemin kötülüğü hakkında her genç hemfikir, hepimiz şikayetçiyiz ama elden de bir şey gelmiyor malesef. bunlar da hayatın gerçekleri. hepimiz aynı yollardan, aynı sınavlardan geçtik, geçeceğiz. o yüzden bu yolda yalnız olmadığınızı unutmayın.
  ilk değlsiniz, son da olmayacaksınız.
  ve de başaracağınıza inanın..
  5 ... mistletoe
 9. 9.
  kesinlikle kendi bölümümü öneriririm.

  (bkz: işletme)

  bizi işletme gibi geyik esprilere maruz kalınabilmek için bile seçilebilir.
  ... ehliistirahat
 10. 10.
  (bkz: seksoloji)

  not: fena mı? haydar dümen'in koltuğu boş kalmamış olur böylece.
  -1 ... muduriyet