1. 1.
  günümüz türkiyesinde almış başının yürümüş bir olaydır.karma karısık ekonomi ve carpık düzenlerin içinde sürekli değişen celişen ve nice taze beyinleri yiyen,eğitim sisteminin sentezi bir durumdur.gercekten cok komiktirki koalisyon hükümetlerinde buna katlizör bahane olarak,yüksek enflasyon ve hayatın pahalılıgı sebep gösterilmişti.direk canlı örneklerini gördügüm(fizik mühendisi piyangocu,iktisat mezunu pazarcı gibi)acıyası ve acınılası bir durumdur.sadece okumanın iş magduriyetini gidermeyeceğini,bukle bukle beyinlere nakş eden bir toplumsal ve ekonomik olmaya calısan düzen içerisinde mevcut ve utanılası bir durumdur.verilen emekler ve harcanan yılların bir tarafa kendine yetmeme hissi oluşması ve özgüven kaybı kişilerde toplumsal sorunlar yaratabilmektedir ve bunlar tamamen bozuk düzenimizin birer örnegidir,bugün içine giremedigimiz AB bu ve bunun gibi büyük toplumsal eksikleri olan ve bir gediğini kapatamadan daha büyügünü açan ülkemizi oyalamakta bir nebzede olsa haklıdır.
  2 ... karpuzkabugu
 2. 2.
  insana;
  - hımmm demek ki sadece arada diplomayı çıkartıp hava atacaz o kadar diye düşündüren durum.
  bir aferin için yırtınmışız huleyynn 4 yıl...

  (bkz: diplomalı hıyarcı)
  3 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  her üziversite mezununun başına gelebilecek hadisedir. ama mesele iş bulmak da değildir. işin daha acı boyutları vardır ki buda türkiyenin en iyi iki, üç okulundan mezun olup diğer üniversite mezunlarıyla aynı yerde aynı ücrete çalışmaktır. mesele sadece iş bulamamaktan ibaret değildir.

  bir de şu mesele vardır; insanlar işsiz kalacaklarını bile bile üniversite bile sayılmayacak bölümlerden mezun olurlar. sonra iş... e yok iş.. sen girdiğinde de yoktu ki bu meslekte iş.
  2 -1 ... palta
 4. 4.
  önümüzdeki 10 yıl içerisinde bile düzelme umudu göremedigim kanayan yara.
  2 -1 ... karpuzkabugu
 5. 5.
  sadece universite diplomasi almanin bir ise yaradigini dusunen, ama ne yazik ki is hayatinin hicbir gercegini bilmeyen insanların karsilastiklari durum
  3 ... siberr
 6. 6.
  diploma cehaleti alır eger salaksan işsizlik baki kalır denilesi durum.
  1 -4 ... karpuzkabugu
 7. 7.
  devlet in gucunun yetmedigi olay.
  (bkz: devlet in gucu neye yetiyor abi)
  1 ... hexagram
 8. 8.
  bu sekilde işleyen bir mekanizma il kimsenin gücünün yetmeyeceği bir olay olan pırıl pırıl beyinlere olmaktadır.
  ... karpuzkabugu
 9. 9.
  (bkz: issiz kalip yuksek lisans yapmak)
  -1 ... siberr
 10. 10.
  (bkz: sosyoloji mezunu bakkal amca)
  2 ... child