1. ?.
  davos krizinin ne yazık ki ülkemizdeki yansımasıdır. başbakan masaya, ülkesini koymuş, kumar oynamış ve nitekim kazanmıştır. yerel seçimler için bundan iyisi can sağlığı olurdu. ama kumarda kaybetseydi, devletlerle askeri ilişkiler, israil ilişkileri, amerikan ilişkileri, ab ilişkileri kopma noktasına gelecekti.. ayrıca çok uğraşılan "devlet politikası" denilen sözde ermeni soykırımı meselesine de ihanet edilmiş olacaktı..(ki hala edilmiş olabileceği kanısındayım)israil halkının nefretini kazanmış olacaktık..(bu konuda şansımız hala var, biraz daha gayret edersek tam anlamıyla nefret edebilirler)
  18 -20 ... kristin
 2. ?.
  kedi gibi her defasında dört ayak üstüne düşen başbakanın sadece şansıdır. kahramanlık ülkeyi parsel parsel satmaksa diğerleri ne o zaman?
  7 -8 ... cadeau
 3. ?.
  (bkz: israil ile iliskilerin bozulacagini zanneden insan)
  1 -1 ... goruntuvarsesyok
 4. 1.
  rte'yi savunmak olarak algılanmasın ama sanki çok daha önce yapılması gereken bir tavırdı bu. daha önce bu gibi çıkışlar yapılmadı da ne oldu? gitti bop eşbaşkanı oldu, elimize ne geçti? rahmetli özal da bir koyup 3 alacağız demişti de üçün birini almıştık.

  yılışık tutum bizi ne ab'ye sokabildi ne de itibar kazandırdı. bence kaybedecek çok büyük şeylerimiz yok. olması gerekeni yapmak kahramanlıksa bu bir kahramanlıktır ama çok geç kalınmışından. seçim yatırımı ya da bir iki gün sonra yan çizilecekse asena ne ki tanyeli ne ki anladınız siz onu...
  5 -2 ... earendur calafalas
 5. 2.
  (bkz: genc siyonistler rahatsiz)
  7 -10 ... chilavert
 6. 3.
  (bkz: zülme kayıtsız kalan zalimdir)
  5 -1 ... mourn
 7. 4.
  insanları kömüre, 1 paket makarnaya muhtaç bırakan, ülkeyi satan, teröristlerin yaptığı diplomatik eylemlere göz yuman, israil'in ülkemize şu sıralar savaş açamayacağını bildiği için önce pers denen elemana ayar verip, sonradan da özür dileyen kişiyi kahraman yapmaktır. ne diyelim allah sonumuzu hayır etsin. şimdi tayyip erdoğan yüzünden ateist olan gençleri ( ateist olmalarının sebebi tayyip erdoğan'ın dini kullanarak ülkeyi sömürmesi ) yarın cuma namazında görürüz.

  (bkz: cehalet en büyük silahtır)
  9 -11 ... infected mushroom
 8. 5.
  ülkesini başkalarına boyun eğmek ile düşündüğünü sanmaktan hallice olandır.
  1 ... zivallione
 9. 6.
  sanki bundan once mukemmel iliskilerimiz varmis gibi kafaya takilan olay.

  ya kardesim, adam kirk yilda bir super bir sey yapti. ve kendi gibi davrandi. tek yaptigi buydu. soylediginde de hakliydi. simdi bu felaket senaryolari kimin ne derdine derman olur ki?

  bize dusen onun yurekliligini takdir etmektir.

  oy ver ya da verme ya da kime veriyorsan ver. o beni ilgilendirmez. ama bu adam basbakansa ve oraya cikip istedigini soyleme hakkina sahip tek insansa, yani yetmis milyonda birse birakta soylesin.

  madem adamin konusmasina giciksin niye onu oraya koydun? onu oraya sen koydun. e o zaman seriatin kestigi parmak acimaz.

  kaldi ki sen de koysan, ben de koysam veya farzet ki hicbirimiz koymamis ta olsak yaptigi takdire sayandir.

  edit: yaptiginin da yerel secimle falan alakasi yoktur. alakasi olsaydi davos'a kadir topbas'i gonderip, soyledigi laflari ona soyletirdi. ben sanki bu konusmadan sonra oyumu topbas'a vermek icin yanip tutusucam.
  1 ... the godfather
 10. 7.
  (bkz: kime göre neye göre)
  ... serander