1. 1.
    tohumları ithal ve çok yüksek fiyatlara alıyoruz.
    son 5 yılda ciddi tarım ithalatı yapmaya başladık.
    7 ... liz queen
  2. 2.
    bir dekar domatesin maliyeti 4500 lira
    çiftçi bir dekardan 11 ton domates alırsa masrafını çıkartır
    bakın para kazanır demiyorum "masrafını çıkartır"
    11 ton çok yüksek bi rakam çoğu yıllarda 8 tonda kalır hatta 4-5 tonda kaldığı bile olur
    çiftçi bu riski alamadığı için ekmiyo bu sefer devlet ithal getiriyo
    tek sebebi bu, yüksek giderler.
    10 ... minotavros
  3. 3.
    bütün sorun ülkenin içine bulunduğu plansızlık ve keyfiliktir. bu topraklarda nüfus çok fazla arttı. ve bu nüfus fazlalığı ve plansız azmanlaşmış aşırı kalabalıklaşmış ucube şehirler yüzünden türlü acayiplik rantçılık soygunculuk fırsatçılık palazlanıp azmıştır. türkiyenin bir sürü şehri bomboşken azman bir şekilde bazı yerlerde aşırı birikim var. bu insan fazlalığına ürün çok uzak yerlerden geliyor. bu geliş gidişin maliyeti çok yüksek benzin araç yolda bozulma vs. bu kadar plansız programsız keyfi hareket etmenin bedeli budur. insanlar daracık bir yere doluşup 16-17 milyon ile burada lambır lumbur yaşamaya kalkarsa ne bekliyordunuz daha ne olacağıydı. bu kadar insan yiyecek vs talep ediyor. abartılı bir talep olunca arz buna yetişemiyor. devlet ise bu işlerle hiç uğraşmamış devletin bütün derdi ben iktidar oldum. soyma hırsızlık sırası bana geldi. deyip devamlı bu cebi doldurma rantı sağma işleriyle haşır neşir olduğundan illa testi kırılınca herkes aaa diye bu duruma tepki gösterince güya bununla ilgilenirmiş gibi yapıyor. şehir demek medeniyet plan program gelişmiş ileri organizasyon demektir. keyfilikle başı bozuklukla kol kola yürümez. yürütürsen böyle tanzim manzim gibi karikatürler kuyruk nostaljileri ortaya çıkar. karne günleri hatırlanır. bizim şehirlerimiz ortada rant yolsuzluk keyfilik kalitesizliğe burnumuza kadar batmışız. istanbul da bir yerden bir yere gidip günde en az 3 saati yollarda heba olan milyonlar var. böyle ahmakça bir yaşam olur mu. ne düzgün ki tarımdan iyileşme bekliyorsunuz.
    4 ... kakandoboy
  4. 4.
    Maliyet artınca çiftçi amortisini zor elde ediyor. E hal böyle olunca üretim yapmak istemiyor üretim olmayınca da devlet mecburen ithal ediyor. Her şehrin ufakta olsa kendi tarımı olsa yoldan kâr edilir ve fiyatlar düşer.
    1 ... depozitolupetsise
  5. 5.
    Ülkede ne kaldı ki.
    3 ... gezgincik
  6. 6.
    Dağlarda ot büyüyor ya.
    2 ... haylaz sirin
  7. 7.
    çiftlik oyunlarında bile nüfus artınca daha çok ekiyorsun doyurmak için insanları.

hiç oyun da mı oynamadı bunlar. ?
    1 ... liz queen
  8. 8.
    ikili hamburger menusu iki kilo soğan bir kilo patatesten ucuzsa bitmiştir.
    ... bagabak
  9. 9.
    bir iklim çeşitliliği ülkesinde patates soğan gibi temel besin maddelerini dişarıdan temin ediyorsak, bu adamlar bir an düşünüp kendilerini sorgulasınlar.
    1 ... nardaninciler
  10. 10.
    2 kuşak öncesinin köylüleri, kentli oldu müteahhit oldu da şimdi köylüleri beğenmiyorlar. istihdam dediler Sanayi dediler iş dediler, küresel sermayenin fasoncularına kasabalardan köylerden amele topladılar. Bunu da kalkınma diye millete gazladılar. Olan biten bu. Sonra, işine gelmeyen küresel egemenler iş vermeyince al sana miss gibi krizler. işveren efendin yabancı sermaye olunca canı ne zaman isterse kriz çıkartır. Zaten halkayı boynumuza geçirmişler bir kere. O yüzden Bizde kriz bitmez. Biz doğarken kriz çıkartmışız zaten.

Hükumetler ders çıkarırda tarıma ehemmiyet verirse ne âlâ. Yoksa tanzim satışlarla 70 milyon doymaz. Bu iki günlük bir mesele değil. Küresel ısınma iklim değişikliği savaşlar vesaire tüm etkenler birleşip anadolu coğrafyasına gözünü dikti. Eğer uyanık olmazlarsa sadece aç kalmak ve birbirimizi yemekle kalmayız topraklarımızda ülkemizde elimizden gider. Sonra gözünüzü açarsınız maduro gibi ama nafile, iş işten geçer. Hedeflenen tezgah da bu.
    7 ... gazeloglu