1. 1.
  Yememek. net.
  1 ... kale3112
 2. 2.
  kısa vadede tek çare sıcak paradır. bu da bir yerlerden gelmedikçe ya da borç alınmadıkça mümkün değildir. tabi gelecek parayı da en iyi şekilde ve yerinde kullanmak var.

  yapılacak en güzel şey devletin define aranıp çıkarılmasına ön ayak olması, yani masrafsız olarak herkes hazine topraklarında sit alanı olmayan yerlerde serbestçe devlet kontrolünde kazı yapıp şimdiki oranla belirli yüzdesini alsın.

  zaten öyle değil miydi diyenler için , öyle değil, izinli kazı için büyük miktarda bütçe gerekli, çalışan makine içşiler, devlet görevlileri, jandarma vs her şeyin parası izin alandan çıkıyor.

  --spoiler--

  Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye, Gümrük ve içişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
  Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.
  Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanın harcırahı önceden yukarıda belirtilen harcamalar arama başlamadan önce arayıcı tarafından bir devlet bankasına müze müdürlüğü adına yatırılır.


  gibi.
  --spoiler--
  ... emreuzlar