bugün

ülkücü militanların öğretisi.
gereksizlik abidesi oluşum, kurum, kuruluş. artık her ne haltsa. milletimizin "hassas vatandaşlarının" öğretisi. elalemin namusu, ar damarı vb. şeyleri kurtarmak onlara kalmış gibi davranan tayfanın düşüncesizliği
Özellikle 1980 sonrası üzerlerine yapışıp kalan çek-senet tahsilatçılığı ve mafyacılık sıfatları nedeniyle yara almış, ülkücülere ait görüş.
(bkz: kitle ruhu)
milliyetçilik ve vatanseverlik adı altında maalesef ki amerika'nın maşası olmuş kurum.

edit: 1968-1969*'daki "mahallelerinizi ayırın, onların tarafında kalan onlardan, bizim taraftakiler bizden..." ve "karşı taraftakileri öldürün!" sözlerinin sahibi olan, böylelikle bir kuşağın birbirini kıyma makinesine sokmasına sebep olan, 68'den 80'e kadarki silahlı çatışmaları başlatan insan evladı kimdi dersiniz??
korkakların kendini sağlama almak için savunuyormuş gibi göründükleri siyasi akım.
ülkü: amaç edinilen, ulaşılmak istenilen, şeydir.

her insan kendi ülküsünün peşinden koşar. ancak ülkücülük birilerinin veya herhangi bir partinin tekelinde değildir.

türkiye'de; "ülkücüyüm" diyen kişilerin birçoğu "ülkü" kelimesinin anlamını bile bilmemektedir. onlar için ülkücülük; ülkü ocağında çevre yapmak, hoşlanıdığı kıza yazan diğer elemanı o gruptan çevresiyle bir güzel dövmektir. onlar için ülkücülük; siyah uzun bir patlo alıp efevari şekilde volta atmaktır... onlar için ülkücülük; çevresine sert bakışlar atmaktır. onlar için ülkücülük; etrafında "delikanlı" namının yürümesidir. peki bu onlar için ülkücülük diye tabir ettiğimiz kesim gerçekten ülkücü mü? kesinlikle değil... şu yüzden kesinlikle değil... bu kişiler türkçülük adı altında birleştiklerini iddia ediyorlar, ancak bunların pek çoğu bu hedefin dışında işler yapıyor... yani ülkülerinin peşinden koşmuyorlar... "ülkümüz" dedikleri çizginin dışında farklı ülküler ediniyorlar... yoksa o çizgide devam etseler doğrusuyla yanlışıyla saygı duyarım, katılmam ama saygı duyarım... o onların doğrusudur...

hoş onlar bilmiyor da, onları eleştirenler biliyorlar mı? orası da bir muamma... ülkücülük dendiğinde; faşist bunlar... ülkü ocakları... ülkücü gençlik... milliyetçi hareket partisi... akla geliyor... oysa ki; işin aslı hiç de öyle değil... hepimiz kendi ülkümüzün peşinden koşmuyor muyuz? hepimizin bir ülküsü yok mu? boşu boşuna mı yaşıyoruz? bu ülkede deniz gezmiş'in ülküsü yok muydu? onun ülküsü tam bağımsız bir türkiye idi, ulu önderimizin ülküsü yok muydu? o ülküsünün peşinden koşup, bu halktan, bir millet yaratmadı mı?

velhasıl; ülkücülük kimsenin tekelinde değildir... amma sağda, amma solda, amma ortada... her kişinin bir ülküsü vardır... ülkücü olmayan insan, amaçsız insandır...
ülkücülüğü gerdirmenin manası yok ne olduğu kimlerce sahiplenildiği, kavramdan ziyade artık belli bir oluşumu simgelediği aşikar.

milletimizin değerleriyle barışık olsalar da ve hatta iyi niyetli bir oluşum olsa da bu milletin istikbaline dair yeterli açılıma sahip oldukları düşünülmemektedir.

tabi bütün bunlardan bahsederken şu anki durumlarını hepten es geçtim nitekim şu anki halleri liderleriyle değerlendirilecek olursa bedbaht bir durumdadır.

ve eklemek gerekirse artık 70 lerin 80 lerin türkiye'sindeki ülkücülük çoktaaan rafa kalkmıştır.hayal aleminde olanlar vardır hala işte onlar saf, iyi niyetli ama bütünü göremeyenlerdir.
ne yaptıkları belli olmayan siyasi harekettir.türkücü olmaları daha hayırlı olabilir.
(bkz: türkücü)
(bkz: uzun hava okumak)
(bkz: caz yapmak)
Turk irki'nin milli reflexlerini erozyona ugratan bozuk bir ideolojidir. Turk milliyetciligi gercek anlaminda Turk irki'ni herseyin uzerinde gorur, sadece turkiye'de degil, tum dunyada ve ozellikle de moskof ve cin zulmu altinda yasam savasi veren irktaslarini da dusunur. Oysa ulkucu anlayis Turk milletini yanlizca Turkiye'de yasayan, o da yanlizca sunni mezhebine bagli muslumanlardan ibaret saymaktadir. aleviler'in buyuk kismi oguz boyundan turk soylu oldugu halde onlari yok sayar. Hatta onlara gore sunni mezhebinden gayri turk bir kimse, hristiyan bir gagauz turk'unden daha degerlidir. Velhasilkelam ulkuculuk milliyetci degil ummetci bir ideolojidir.

sol fikirli akil fukaralari da, Bu haddi zatinda ummetci olan ideolojiyi balkan komitacilarindan kalma bir hastalik ile irkci, fasist olarak nitelemektedir. Bu nasil bir irkciliktir ki cin ile bir teror anlasmasi imzalayarak dogu turkistan'daki turkler'i terorist ilan ediyor, bu nasil bir irkciliktir ki ab'ye uyum yasalari altinda cikardigi aflarla binlerce bolucu orgut mensubunu, hirsizi, haini, sol anarsistleri saliveriyor ?

Bunlari fasist, irkci olarak tanimlayip ihya etmenin, hic haketmedikleri halde koltuklarini kabartmanin manasi yoktur. Onlar kahvede tespih cekmeye, kurtlar vadisini izlemeye devam etsinler. belki bir gun irkci , fasist olabilirler.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.