1. 1.
  kahvehane kültürü(!) ile toplaşan, adam dövmek için buluşulan, kesici aletler ve ateşli silahlar saklanabilen mekan bütünüdür.
  53 -57 ... megantarum
 2. 2.
  milliyetçi hareket çizgisinde yayınlar yapan bir dergi. son dönemde ülkücü gençliğin toplaşma ve harekat planları yapma merkezleri haline gelmekten kurtulamamış yapı.
  5 -4 ... thoth
 3. 3.
  80 li yıllarda işlevini tamamlayınca kapatılması gereken kuruluş. devlet bahçeli döneminde vakıf haline getirilmiştir. ama bir türlü dikiş tutmamakta ve de ulvi bir dava olan türk milliyetçiliğini hakkıyla temsil edememektedir. yine de varlığı mevcut vakıf ve derneklerden daha çok olması gereken bir varlıktır. en azından vatana ihanet etmek,bayrak yakmak, etrafa zarar veren eylemlerde bulunmak, depreme yardım maksadıyla toplanan paraları çalmak gibi ucuz ve de tehlikeli işlerle uğraşmazlar.
  12 -10 ... palta
 4. 4.
  vakti zamanında mantıklı bir çerçevede kurulan * ancak amacından tamamiyle sapmış ocaklar bütünü..
  6 -5 ... postsinaptik golge
 5. 5.
  ilim irfan yuvası olmak için çaba sarfedilen ancak serserilerin de takıldığı vakıf.türklük gurur ve şuuru, islam ahlak ve faziletini gençlere aşılayan, gençlerin vatana ve millete hayırlı evlatlar olması için çalışmaktan başka bi amaçları yoktur.
  14 -15 ... doktor sağbırakmayan
 6. 6.
  ramazan aylarında her iftarda yemek veren yerdir.
  12 -3 ... trinfr
 7. 7.
  türkiyede her kurum gibi ilk kurulduğunda baştaki sağlam insanlarla ve kafa takımıyla birlikte gerçek fikirleri doğrultusunda işlev gören ancak diğer tüm kurumlar gibi kafa takımları değiştikten sonra yozlaşan artık fikirleri doğrultusunda değilde çıkarları doğrultusunda işler yapmaya başlayan bir oluşumdur.gerçek yapmaları gereken işin insanlara sadece türk milliyetçiliğini öğretmek olması gerekirken faşistlikten öteye geçememişlerdir.
  2 -4 ... pellet
 8. 8.
  her ilde bulunan ve başında bulunan kişilere göre not verilebilecek mekanlardır.bütün ülkü ocaklarını aynı kapsamda tutmak başlı başına bir hatadır.''Bu budur,şu şudur!'' vb yargılar kesinlikle yersiz ve siyasi ideolojinin bir getirisi olarak yapılmış açıklamalardır.elbette hedeflerinden sapmış olan ocaklar vardır.bu her zaman da olacaktır.unutulmamalıdır ki işin içine insan faktörü girmiştir bir kere ve türkiye gibi bir ülkede adam kayırma,iltimas vb şeyler varlığını sürdürdükçe bu gibi yararlı olabilecek derneklerin tümü amacından sapmaya mahkumdur.bugün bu ocakların başına gelen de budur.neyi? hangi amacı? neden? savunduğunu bilmeyen kişilerin,üst yönetime atanmaları sonucu amacından sapmış,toplum gözünde eski itibarını yitirmiş bir konuma sokulmuştur.ama geçmişi araştırıp,dikkatle irdelendiğinde görülecektir ki; bu kuruluşları kuran kişilerin amacı asla serseri yetiştirme,gençlerin karı kız meselelerini halledebilmeleri için adam toplamalarını sağlayacak bir ortam oluşturmak,sadece çay dağıtılan bir yer kurmak veya boş boş konuşan insanları bir ortamda toplama değildir.oraların kuruluş amacı gençlerin nerden geldiklerini ve kim olduklarını hatırlatmak,türk toplumuna türklüğü aşılamaktır,bu kadar.şu an amacından sapmıştır o başka konudur...
  bu konuda genelleme yapmadan,bireysel düşünmek daha doğrudur. *
  11 -2 ... aby
 9. 9.
  '' alparslan türkeşin askerleriyiz '' sloganının üretildiği ve yeni üyelerin arandığı yerler.
  5 -2 ... biz bir aşureyiz
 10. 10.
  son yıllarda amacından sapmış ortamlardır.
  1 -2 ... haznedaroğlu