1. 1.
  Ülkü Adatepe, Atatürk'ün en küçük manevi kızı. (27 Kasım 1932) Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu'nun kızıdır.

  Zübeyde Hanım'ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım'ın ölümünden sonra bir süre Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım'la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği'nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey'le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey'in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü'yü Çankaya Köşkü'ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

  Atatürk öldüğünde Ülkü beş yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Koleji'nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. ilk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. ikinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

  vikipedi'den alıntıdır
  http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clk%C3%BC_Adatepe
  2 ... thedewil
 2. 2.
  atatürk'ün isteği üzerine kendisine bağlanan 5000 YTL tutarındaki maaşı beğenmeyen atatürk ün manevi şahsiyetiyle geçinen kadın. hiç bir iş yapmayışının yanı sıra bu parayı beğenmeyip rte ye yolladığı bir mektupta bunu dile getiren "chp bana az para veriyor" diye yakınan biri.
  (bkz: çalışmadan gelen para)
  8 -2 ... kolibandı
 3. 3.
  estetik ameliyatlarla yüzü epey genç görünen kişidir...
  ... demolay
 4. 4.
  oğlu ile dolaşıp zorla kitaplarını satan, yanına yaklaşıp fotoğraf çektirmek isteyenlerle objektife gülümserken çekim işi biter bitmez buz gibi görünümüne dönüveren, atatürk ile ilgili uydurma hatıralara sahip kişidir...
  2 -2 ... demolay
 5. 5.
  hikayedir.söylediklerine kulak asmamak lazım...
  2 -1 ... korlerulkesindeaynasatanadam
 6. 6.
  genç görüntüsünü görünce atatürkün kızı olduğundan şüphe duyduğum kadın. **
  ... filmkolik34
 7. 7.
  atatürk e layık bir çocuk olmamıştır hiçbir zaman. bunu her ortamda gözlemleyerek rahat bir şekilde tespit edebilirsiniz.
  bir devlet asaleti, ciddiyeti yoktur bu kadında. hatta para göz olduğunu bile söylemek mümkündür. tv lerde masalcı teyze gibi çıkıp bir şeyler zırvalayacağına biraz icraatte bulunsa da millete ata nın kızı nasıl olur gösterse diye bir tavsiyede bulunabiliriz.
  4 -1 ... mashadov
 8. 8.
  atatürkle ilgili müthiş! anılara sahip olan kişidir. sayın hanfendi o kadar doludur ki "hergün" okulları dolaşarak atatürk'ü anlatmaktadır.

  tam olmasa da beyaz show dan bir diyalog.
  -ülkü hanım o günleri anlatır mısınız?
  -atatürk beni çok sevdi kucağına aldı,yanağımı okşadı, bende onu çok sevdim ve ölene kadar bir saniye olsun yanından ayrılmadım.
  2 -1 ... ahmediburak
 9. 9.
  6 yaşındayken atamızın öldüğünü düşünürsek birlikte hemen hiç bir hatırası olmayan manevi kızıdır. rivayetlerine güvenmemek lazım. (bkz: konfabulasyon)
  ... drygt
 10. 10.
  vefat etmiştir.
  ... duman6kelimeler