1. 1.
  üç kişilik satranç

  --spoiler--
  Üç kişilik satranç 1972 de Robert Zubrin tarafından icat edildi. Oyun esasen üçüncü kişinin oyuna dahil olduğu klasik satranç oyununa benzer. Tahta genellikle altıgen şeklindedir, ancak başka şekilleri de mevcuttur.

  Taşların hareketi klasik satranç oyunundaki hareketlerle aynıdır. Tek fark zemindeki şekillerin kare şeklinde olmamasıdır.

  Klasik satranç tahtasında 64 kare bulunurken üç kişilik satrançta 96 kare bulunmaktadır. Tahtada yaptığınız bir hareket, bu nedenle doğrusal değil, kavisli bir halde hareket etmeye sizi zorlayacaktır.

  Oyun Kuralları

  insanın aklına gelen ilk sorulardan biri oyunun nasıl biteceği, kiminle mücadele edeceği elbette?

  Çünkü iki kişilik satranç oyununda taraflardan biri, diğerini mat edince oyun biter. Ancak 3 kişilik oyunda bu nasıl olacak?

  Açıkçası bu oyunun gerçekten kafa karıştırıcı ve zor olduğunu itiraf etmeliyiz.

  Çoğu kişi bu oyunu bir oyuncunun diğerini mat ettiğinde bitmiş olacağını kabul ediyor. Çoğu kişi bu oyunu bir oyuncu diğerini mat ettiğinde bitmiş kabul ediyor. Yenen birinci, yenilen sonuncu, diğer oyuncu da ikinci olarak kabul ediliyor.

  Oyundaki en büyük problem ise, kiminle mücadele edeceğiniz. Çünkü her oyuncu diğer iki oyuncuya karşı savunma önlemi almak zorunda.

  Ayrıca her hamlede, diğer iki oyuncunun birbiri arasındaki taktik durumu hesaba katmanız gerekli. Artık bireysel beceriniz ve kıvrak zekanıza kalmış bir durum var ortada. Stratejinizi iki ayrı oyuncuya karşı ve onların kendi aralarındaki duruma göre kurmak zorundasınız.

  Satranç oyununda her zaman önce beyaz başlar. Kimin başlayacağını karar vermek için de bir oyuncunun elindeki saklamış olduğu piyonu tahmin etmesine karar verir. Bu şekilde renkler belirlendikten sonra önce beyaz, ardından yeşil ve en son hamleyi siyah yapar. Oyun bitene kadar bu sıra şekilde devam eder.

  2000’li yılların başında Rus satranç oyuncusu Ilshat Tagiev bu oyunda “tarafsızlık kuralı”nı ortaya attı. Bu kurala göre, kim rakip olarak gördüğü oyuncu tarafından saldırıya maruz kaldıysa o kişiye saldırabilir. Bu şekilde iki oyuncu bir üçüncünün peşinden koşma derdinden kurtulacaktır.
  --spoiler--
  6 ... deli tugrul
 2. 2.
  Lichesse gelmesini beklediğimiz satrançtır.
  ... fischerin piyonu
 3. 3.
  Tebrikler uzun zamandan beri gerçekten bilgi içerikli bir entry olmuş.
  ... sualci