1. 1.
  erzurumda bulunan Üç kümbetler sekiz köşeli plan üzerine oturtulmuş olan Saltuklu Devleti’nin kurucusu Emir Saltuk’a ait olduğu sanılmaktadır. Tamamıyla kesme taştan yapılmış olan kümbetlerin diğer ikisini kimlerin yaptığı bilinmemektedir. Kümbetlerin genel olarak 13 üncü yüzyıl sonu ve 14 üncü yüzyıl başına ait oldukları kabul edilmektedir. Üç kümbetler Türklere ait diğer kümbetlere nazaran değişik planları, kullanılan malzeme ve süslemeleri açısından ayrı bir yer tutar. *
  ... laazimlik
 2. 2.
  Erzurum a giden herkesin ugramasi gerektiği soylenen yerdir.lakin normal bir vatandaş gelse bu ne kumbet ne kim ne yapmis diye sorsa bilgilendirecek tek bir yazi yok.ortada duran bina gibi.
  Bunun yani sira buranin eski fotoğraflarina baktigimda kumbetlerin cevresinde hep mezar taslari var ama gunumuzde onlardan iz yok.nereye tasindi napildi belli degil.biraz daha tanitimi yapilmasi bilgi verilmesi gerekir.
  ... silvey
 3. 3.
  Erzurum'daki en önemli tarihi yapılar arasında yer alır. Sekiz köşeli plan üzerine oturtulan ilk kümbetin Saltuklu Devleti'nin kurucusu Emir Saltuk'a ait olduğu düşünülüyor. Diğer iki kümbeti ise kimlerin yaptırdığı bilinmiyor. Hepsi kesme taşlardan yapılan kümbetler, benzer diğer Türk-islam yapılarından, kullanılan malzemelerin niteliği ve süslemeleri ile ayrılıyor. Kümbetlerin birinin üzerinde Çin Takvim Hayvanları desenleri yer almaktadır.
  1 ... rick blaine