1. 11.
  osmanlıların 1789-1807 yılları arasında tahtta kalmış padişahıdır. ıslahatçı bir kadro oluşturup devleti dağılmaktan kurtarmaya çalışmıştır. nizam i cedid ve irad i cedid kurarak ilk hamlesini yapmışsada yeniçeri ve ulemaların tepkisini çekmiştir. fransızcayı resmi dil haline getirmiş ve okullarda okutmuştur. zaten ıslahatların kaynağını aydınlanma çağı ve fransız ihtilalinden almıştır. yeniçerilerin isyanı sonucu tahtan indirilmiş alemdar mustafa pasa kendisini tekrar tahta çıkarmaya çalışınca da yeniçeriler tarafından öldürülmüştür. tarihte osmanlı devletinde ilk planlı ıslahat çalışmaları yapması ile yerini almıştır.
  4 ... akustikcinayet
 2. 12.
  katledildiği sırada kendisini o sıralar üflemekte olduğu ney ile savunmuçtur. klasik türk müziği ile uğraşan bir çok sanatçı tarafından hala eserleri icra edilmektedir. örneğin istanbul sazendelerinin sazende faslı 1 adlı albümlerinde pesendide saz semaisi bulunmaktadır.
  2 ... risorder pejmurder
 3. 13.
  batılılaşma yenilikçisi padişahlardan ilkidir. bu dönemi başlatan padişahtır.

  2.mahmud'un yenilik eserlerinin asıl tabanlarını hazırlamış, fakat yenilikler sonucu ortaya çıkan felaket ortamında başarısız olmuştur.

  müzik alanındaki eserleri, bugün, dikkatle incelenir ve çok önem verilir. öyle hafife alınacak bir besteci de değildir.

  (bkz: ikinci mahmud)
  1 ... kaptanreis
 4. 14.
  kapıdağlı konstantin'e portesini çizdirmiş ve diğer padişahların da birer portrelerinin çizilmesini sağlamış padişah.
  2 ... gulhan seven adam
 5. 15.
  iki yüz yıl evvel katledilen, yenilikçi, bestekar osmanlı padişahı,ayni zamanda şairdi.vatanını ve milletini seven bu padişah ne yazık ki 46 yaşında şehit edilmiştir. döneminde, bir çok yenilik getirmiştir ülkeye.
  1 ... hildeshaym
 6. 16.
  o zamanlarda avrupa' ya kan kusturan, önüne bir türlü geçilemeyen ve yenilmez denilen napolyon' u ilk kez yenen nizam ı cedid ordusunu kuran osmanlı padişahı.
  1 ... bedevix
 7. 17.
  Suzidilara makamını bulan padişahtır.
  3 ... linka
 8. 18.
  yenilikçi ve batılı olması yanında mevlevi tarikatı ile yakın ilişki içinde olması da katlini hızlandıran bir sebeptir. osmanlı'ya çok kısa sürede askeri, politik ve sosyal yönden ivme kazandırmış bir padişahtır. katlini vacip görenlerin kabusu ise kendisinden sonra tahta geçen ikinci mahmut olmuştur...
  ... ozz le grand
 9. 19.
  Selim-i Salis... Osmanlı Devleti'inde gerçek anlamda ilk köklü reformları yapma girişiminde bulunup, bunların bedelini canıyla ödeyen padişah. imparatorluktaki kötü gidişi sezip, bir dizi ıslahat programını hayata geçirmek için düğmeye basmıştı: ilk olarak, Nizam-ı Cedid adında bir ordu oluşturmuş ve irad-ı Cedid adında, ordunun giderlerinin tahsis edilmesi için bir hazine oluşturmuştu. Batı'nın nasıl olup da öne geçtiğini daha iyi kavrayabilmek için yurtdışında ilk defa elçilikler açtıran padişah olmuştu. Amacı, buradan elde edilecek bilgilerle Batılı anlamda kurumların oluşmasını sağlayabilmekti. Lâkin padişah, bu düşüncelerini çevresindeki herkese anlatınca, bu gafletinin bedelini canıyla ödemek durumunda kaldı. Öldürülüşü ise, eski Türk töresine aykırı olarak, kanı akıtılarak gerçekleştirildi. Bilindiği gibi, töre gereği hanedan soyunun kanı kutsal olduğu için, öldürülecek kişinin kanı dökülmez ve yay kirişi ile öldürülme işlemi gerçekleştirilirdi. Fakat Selim, hançerlenerek öldürülmüştür.

  Selim, devlet adamlığının yanında iyi bir müzisyendi. Klasik Türk müziğinin en büyük isimleri arasında yer alan sultanın, kendisinin oluşturduğu bir makam dahi vardır.

  Şimdi dahi kullanılan Selimiye Kışlasını yaptırmıştır.

  Yükselen Batı sanayisi karşısında yerli malların tüketimini teşvik etmeye çalışmıştır. Bu amaçla, atölyeler kurdurup çeşitli dallarda mallar üretilmiştir. Bunlardan en bilineni, Selimiye adı verilen kumaşlardır.

  Ölümünün 200. yılında, Topkapı Sarayı'nda kendisi adına açılan bölümde, kullandığı eşyalar ve kendi el yazısıyla gönderdiği mektuplar gibi daha birçok farklı eşya sergilenmiştir.
  ... kultigin
 10. 20.
  -ya kızım git çıkar değiştir şu kotu, adam gibi bi şeyler giy gel delirtme adamı!
  +neden nooldu kiieee?
  -lan millet gözünü alamıyo, aha bak bu adam bugün g.tüne bakan üçüncü selim.

  (bkz: yanlış anlaşılan başlıklar)
  -2 ... karsiyaka semti