1. 1.
  1919 mart'ında moskova'da lenin tarafından kurulur. en güzel enternasyonalist geleneklere sahip çıkmak ve dünya devrimci hareketinin yönetici gücü olmak isterse de, rus komünist partisi'nin sultası altına düşer ve onun görüş ve stratejisi komünist partilere dayatılır. ikinci dünya savaşı'nda, sscb ile müttefikler arasındaki ilişkilere engel olduğu görülünce, stalin, 15 mayıs 1943'te bu enternasyonali dağıtır.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  stalin in bu oluşumu dağıtışındaki önemli etmen şüphesiz; 1917 den beri ileri gelen; sovyetlerin avrupa toplumlarının kendilerine ters perspektifte duran sovyet komünizmini ele ele vererek çökerteceğinden duyduğu endişeden mütevellit, sık sık kutup değiştirip; bir alman, bir ingiliz-fransız safhına geçişi,nihayetinde de; fransız-ingiliz-amerikan müttefikine katılışı bunun doğal sonucu olarak; enternasyonalizme bir hayli ters düşüşü. zira; sovyetlerin kendi rejimlerinin bekası için, tehlikeli arz ettikleri bu devletler ile prensipte işbirliğine varışı kendi ideolojilerini oldukça; yersiz gösteriyordu. bu oluşan absürd durumdan tez kurtulmak için; stalin 1943'te üçüncü enternasyonali lağvetti.
  ... angry man
 3. 3.
  onur akın konseriyle sona ermiştir.
  ... kadiderki
 4. 4.
  atilla ilhanın anlattığına göre kuruluşu şu şekilde gerçekleşmiştir.

  rus devrimi olduktan sonra rusya ikinci enternasyonele "haydi biz başlattık siz devam edin, hep beraber kalkıyoruz" demiştir. Ama avrupadaki koministler "tın" sesi çıkarmıştır. Bunun nedeni hep beraber ayağa kalkınca 3. dünya ülkelerinin de ayağa kalkması ve dolayısıyla avrupanın elindeki sömürgelerin elden çıkacak olması, bunun sonucunda ise avrupalı işçilerin gelirlerinin düşecek olmasıdır. dolayısıyla yanlız kalan rusya 3. enternasyoneli kurmuştur.

  koministlerden beklenir, bunlar konforları için davalarını satarlar demeyin, zamanında erbakanı yalnız bırakanları hatırlayın.
  ... sinirlidudak