bugün

http://www.ozyegin.edu.tr/ adresinden ulaşılabilen yeni kurulmuş vakıf üniversitesi. türkiye'deki üniversitelerin yarısından fazlasının eğitim kalitesi ve sanayiyle uyum açısından yüksek lise kategorisinde olması memleketim üniversitelerinin -pardon yüksek liselerinin- sayısını da arttıracaktır. sonuç 10 yıl içinde 500 üniversite. bunlardan şansı varsa ilave olarak birkaç tanesi daha dünyada saygı görür. belki. aslında bir üniversitenin başlığındaki ilk entry böyle olmamalı ama hayır, birinin insanlara üniversite diye yutturulan kurumların çoğunun yüksek lise statüsünde olduğu gerçeğini yine bir yüksek lise adayı kurumun başlığında söylemesi lazım. olmayacak böyle. insanları kandırmayın.
(bkz: şahsuvaroğulları üniversitesi)
(bkz: antepli mahmut üniversitesi)
kendisi bizatihi bir burs olan üniversite.
çok yüzelsel bir üniversite tanıtım sitesi yapmışlar, tek anlaşılan şey herkes kademeli olarak burslu ve seneye işletme bölümüne öğrenci alarak merhaba diyecek gerçek hayata.
çok yakın bir gelecekte türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olacak olan üniversite.
ismine neden bu kadar takıldı anlamadım, sabancı'dan daha eğreti durmuyor kanımca.
kampüsü altunizade'de bulunur. gerçi onada kampüs denirse, bildiğin iş hanı.
kebapçı adı gibi adı olan üniversite*, eğitim kalitesi ve öğrenci kitlesini merakla bekliyoruz. **
türkiyeye önce oku, çalışmaya başladıktan sonra öde sistemini getirmiş üniversite.
rektörlüğüne bilkent' in işletme fakültesi dekanı erhan erkut' u getirterek oha dedirten üniversitedir. ismine bakıp yorum yapanların üniversitenin akademik kadrosuna bakıp yorum yapmamaları rica olunur.
(bkz: geliyorlar)
"özdeveli nakliyat", "özkaraca pazarlama" gibi "hakiki"li "öz"lü firmaları çağrıştıran adıyla, daha başlamadan kaybeden özel üniversite.
(bkz: kardeşler düğün salonu)
isim olarak sürekli dalga konusu olan üniversite. bu okul asla bilgi ya da bilkent gibi marka isim olamaz.

+ nerden mezunsun sen?
- özyeğin üniversitesi!?!?!

murat bey peyniri gibi lan.

yıllar sonra edit: evet ben bu laflarımı birer birer yedim. her şey etiket değilmiş birader. neymiş?? akademik kadro ve donanımlı eğitim. işte bu üniversite bunu yapmış helal olsun diyorum.
eskı bank asya genel merkezliğini kendıne kampus yapmış unıversıte.
azyiyin de olabilirmiş sanki, neyseki ucundan yırtmış.
okulun değerini ve ileride geleceği yerlere sadece bu okulda okuyan ya da paraya yön veren insanların bildiği , girişimcilik konusunda sınır tanımayan sürekli yarışmalarla ülkesinde girişimci insan sayısını arttırmaya çalışan sahip olduğu prof. yüzdesiyle belkide türkiyede birinci sırada olan, hazırlık bölümü olan seli. de cambridge tarafından verilen delta ve ıcelt diplomalarını taşıyan çok sayıda hocayı barındıran ileride ismi duyulduğunda ayağa kalkılacak okul. Özyeğin soyismini hiç duymamış olanlar google a hüsnü özyeğin yazarlarsa tüm bilgilere erişebilirler.
işletme alanında kült olmaya çalışan ve 5 sene içinde bunu başarabilecek gibi görünen üniversite.
türkiye'nin kişisel serveti en fazla olan insanlarından biri olan hüsnü özyeğin tafarından kurulmuş üniversitedir.
Mühendislik fakültesi tanıtımı için Burt Rutan'ı getiren üniversite.
Gelecek vaat eden üniversitelerden biridir. ismine takılınabilir, doğaldır çünkü Hüsnü Özyeğin şu an tabiki de bir Sakıp Sabancı kadar tanınmıyordur. Hüsnü Özyeğin ismine alışıldıkça, Özyeğin Üniversitesi de direkt kendisini çağrıştıracaktır. Şahsen şu an aklıma Koç deyince hayvan olan koç gelmiyor. Sabancı için de geçerli bu.
lise öğrencilerine oyun yapımını öğreten atölye çalışmaları düzenleyen üniversite.

bilgisayar oyunu atölyesi adını verdikleri ilk etkinlikleri 25 - 29 ocak arasında yapmışlar. 5 - 9 temmuz tarihlerinde ise "bilgisayar oyunu atölyesi - II" yi yapacaklarmış.

Oyunyap uzantılı web sitesinde yazılana göre programda başarılı bulunan öğrencilere %100 bilgisayar mühendisliği dekanlık bursu verilecekmiş. atölye çalışmasını yürüten ekipte bayağı sağlammış. profesyonel oyun yapımcıları ile ödüllü öğretim üyeleri dersleri verecekmiş.

valla üniversite sınav stresi olmadan % 100 burs kazanmak iyi olurdu. yoktu bizim zamanımızda böyle şeyler be abicim!

lise günlerine dönüp, katılınası aktivite...
otobüs firması gibi ismi olan üniversite.. ha eğitimi nasıl, orasını bilemem..
(bkz: öz fıdıllıoğlu teknik üniversitesi) ingilizceside şöyle olurdu heralde (bkz: technical university of the real son of fidilli)
altunizade kampüsünün çevresinde, sağında, solunda nedense herhangi bir öğrenci belirtisiyle karşılaşılmayan üniversite.
bitirince tuncay özyeğin sana hemen iş verecekmiş hissiyatı uyandıran okul. (bkz: yok öyle bir şey)
öğrencilerinin en çok memnun olduğu üniversitelerin başında gelen öğretim yuvası.
3 yıldır okumakta olduğum, eğitim kalitesi yüksek üniversite.
ismini sevmediğimden ötürü bırakmayı düşünüyorum, o ayrı konu.
bu üniversite gibi bir çok üniversite sadece ticarethanedir. kimin,kiminkini yaladığının hiçbir önemi olmayan bu üniversiteler sadece nasıl para kazanabilirim düşüncesindedir.
rektörün söylediği gibi özel değil, vakıf üniversitesidir. neredeyse herkes bursludur bu üniversitede. SELI yani hazırlık boru gibidir. lisans da güzeldir eminim ki henüz bi fikrim yok ama ordaki gençler gayet memnunlarmış öyle duydum. diğer hiçbir üniversitede olmayan bir bölümü vardır otel yöneticiliği diye. bu bölüm sayesinde dünyada bir ilke imza atmışlardır. swiss otel ile bölüm öğrencilerinin orda staj yapması için bir anlaşma imzalamıştır. sevindiricidir tabi. ayrıca, önemli olan ismi değil, eğitimidir.
insanların ismine bu takılıyor olmasına anlam veremediğim üniversite. verilen eğitim ve imkanlara bakıldığında ise dünya'da sayılı üniversiteler arasında yer alıyor. ayrıca burası bir araştırma üniversitesidir ve 14 tübitak proje desteği, 6 araştırma ödülü, 2 büyük uluslararası endüstri kaynaklı proje gibi bir çok ödül almıştır.
hukuk bölümü hakkında bilgi edinmek için aradığımda burssuz öğrenci almadıklarını söyleyen üniversite.

%25 bursluyu tahminen kaç binlerde kapatırsınız diye sorduğumda ise 50 000 - 60 000 arası kapatırız büyük ihtimal cevabını vermişlerdir.

ustacım %25 burslu demek senin okulunda zaten 20bin tl para demek. hadi ona tamam dedik. peki ya %50 bursluyu kaç binden kapatmayı düşünüyorlar acaba? 10 000 gibi mi ?

açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.

edit: misal istanbul aydın üniversitesi burssuz 177bin de kapatmış. ilk 5 tercihe de yazarsan %30 burs vermekte ki bu da 15bin tl paraya gelmekte.

usta hadi parayı geçtim 177bin nerde... 50bin nerde...
yeni açılan hukuk bölümünde çok kaliteli hocaların varlığı yadsınamaz. ancak, kampüsü çekmeköy denen kocaeli yakınlarında * bi yere taşıyorlarmış. ayrıca isim kalitesi yok bence bir koç bir sabancı değil yani.
ingilizce eğitim veren Özyeğin Üniversitesi 2008 yılında kuruldu. 6 fakültede toplam 105 akademik personeli ile 1047 öğrenciye hizmet vermektedir. Yıllık öğrenim ücreti 17.800 - 26.500 lira arasında değişen üniversitenin rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut'tur.

Bu yıldan itibaren öğrenciler yeni kampüsün bulunduğu Çekmeköy'de öğrenim görecekler. Üniversitenin dil hazırlık okulu, hukuk fakültesi, işletme yüksek lisans programları, yönetici eğitimleri, araştırma merkezleri ve iş hızlandırma merkezinin faaliyetleriyse Altunizade Kampüsü'nde devam edecek. Türkiye'nin ilk çevreci üniversite kampüsü olma iddiasını taşıyan Çekmeköy Kampüsü 2011 - 2012 akademik yılında hizmete girecek.

2011 - 2012 öğrenim yılında öğrencilerin tamamı çeşitli oranlarda burslu kabul edilecek. işletme, Finans, girişimcilik, Bankacılık, Finans ile Mühendislik programlarına ilk altı tercihinden yerleşecek adaylar arasından ilk bine girenlere aylık 1.100 lira, bin ile beşbin arasında olanlara aylık 800 lira, beşbin ile onbin arasında yeralanlara ise aylık 300 lira nakit burs verilecek.

Tüm lisans programlarında stajın zorunlu tutulduğu Özyeğin Üniversitesi'nde akademik başarıları doğrultusunda öğrencilere staj imkanı da sunuluyor. Not ortalaması 3,5 üzerinde olan üstün başarılı gençler, üniversite tarafından yurtdışında staja gönderiliyor ve tüm masrafları karşılanıyor.
mahalle bakkalı gibi isme sahip üniversite. ancak eğitim açısından geleceği sağlam üniversitelerdendir.
işhanına benzeyen bir yere kurulmuş üniversite.
para aklamak için tercih edilen yollardan biri vakıf üniversitesi kurmaktır.
(bkz: tomrukgilin osman üniversitesi)
(bkz: laz ziya üniversitesi)
(bkz: yaran üniversiteler)
bir sonraki öğretim yılı için 3.000 tl (eski tabirle 3 milyar) zam yapmıştır.. (bkz: oha)

öyle bir okul düşünün ki;

-ne adı var,
(yani bilinirlikten bahsediyorum, gerçi bir adı var ama adı farklı olsaymış çok daha iyi olurmuş, özyeğen ne amk)

-ne bir kampüsü var,
(altunizade'deki dershaneden hallice binasını ve çekmeköy'de, allah'ın bile unuttuğu bir yerde toz pislik içerisindeki buram buram çimento kokan bir binayı kampüs sayanlara selam ederim)

-ne adamakıllı mühendislik eğitimi verir,
(bu okulda mühendis değil, işletmeci yetiştirirler. sen mühendislik adayı kardeşim, evet sen, sakın buraya gelme işletmeci olmak istemiyorsan)

-ne adamakıllı sosyal etkinlikler düzenler,
(bunu anlamak için bundan önceki entryleri okuyabilirsiniz, arkadaş kimseyle tanışamadığından vs. bahsetmiş)

-ne adamakıllı bahar şenliği düzenler,
(170. entry size bir fikir verecektir. bu sene ''ya hacı en iyisi bu sene bahar şenliği hiç düzenlemeyelim'' diyen bir şenlik komitesi vardı düşünün o derece)

-ne adamakıllı ulaşım imkanı sunar,
(ilk aylarda ses çıkarmıyorduk ama 1 yıl oldu ve ulaşım hala oturmadı.. okul yönetimi ile ateştur arasındaki anlaşmazlıklar sonucu bir çok öğrenci mağdur oldu, sınavlar kaçırıldı, eve otostopla dönüldü vs.)

-ne adamakıllı öğrencilerini dinler,
(en başta direk okul yönetimine sorun olduğunu düşündüğümüz şeyleri söylesek bile ''he canım he, hallederiz'' deyip iplemeyip gönderen ve sözlükte, facebook'ta kısacası sosyal medya'daki şikayetlerden haberdar olmasına rağmen sorunu çözmek yerine entry sildirten, bu sene öğrenci memnuniyeti anketi yapılmayan okuldur)

-ne adamakıllı yurt yapar,
(gördüğüm en kullanışsız yurt. bir yurt odasında söz verilip parası alınmasına rağmen neden mutfak yapılmadığını ne açıklayabilecek ne de anlayabilecek bir insan evladı yok şu dünyada)

(bu liste uzayıp gider)

işte bu okul, türkiye'nin en pahalı okullarından biridir. yanlış bilmiyorsam, koç üniversitesi'nin ardından en pahalı ikinci üniversitedir.. koç üniversitesi pahalıdır ama verilen paranın karşılığını misliyle alırsınız (bu entry'de madde madde yazdığım şeylerin tam tersi =koç üniversitesi) ama böyle bir okula yıllık 30.000 tl vermek, daha doğrusu böyle bir okulun öğrencilerinden 30.000 tl istemesi kazıkçılık, enayi yerine koyma, öğrencileri ticari bir mal gibi görmekten başka hiç bir şey değildir.. üniversite için özyeğin tercihi yapacak potansiyel ticari mal arkadaşlarıma, 2112321312312341.kez ''bir daha düşünün'' derim

zam ile ilgili hüsnü dayı'nın yorumu ise şöyle;

http://a7.sphotos.ak.fbcd...7_1604789_124141969_n.jpg
nakliyat şirketi gibi ismi olan üniversite.
gereksiz bir üniversitedir. evimin yakınlarında olması sebebiyle beni sevindirmesi gerekirken, beceremeyen üniversitedir.
(bkz: özyeğin bakkaliyesi)
öğrencilerinin gelecek eğitim yılı için yapılacak 3.000 liralık zamma haklı olarak isyan ettikleri durumdur.

fakat hüsnü özyeğin in pek umrunda olacağını zannetmiyorum.
görsel
Facebook sayfasındaki uygulamayla burslu öğrenci alacak ve 3 kişiye de ipad verecek. Gazetelerin burs haberini süresi geçtikten sonra vermesi çok saçma oldu ama neyse artık.
şöyle bir fiyat listesi hazırlamış üniversite(?): http://www.ozyegin.edu.tr...nlendirme/Ucretler#Lisans Ogr Ucret

bak özyeğin amca senin üniversitene hayatım boyunca gelmedim, holdingine gitmedim, seni hiç görmedim, konuşmadım. senle olan tek ilişkim finansbank' ın önünden geçmek olmuştur ama hiç işlem yapmamışımdır. yani sana hiç para kazandırmadım bildiğim kadarıyla yani bu üniversitenin yapımında benim param yok, mutluyum.

özyeğin amca bakıyorum üniversite ücretine 29.500 tl fiyat çıkartmışsın. insanın eli titrer arkadaş. bak hesap yaptım: her sene senin üniversitende 5000 kişi okusa bunların yarı burslularını, tam burslularını falan aradan çıkartalım yuvarlak hesap en az 3000 kişiden 29.500 tl alacaksın. üste teknoloji ücreti diye 350 lira alıyorsun.

kaç etti? 29.850 tl. çarpalım 29850x3000=89.550.000 bak sen şimdi sırf bu parayı eğitim+teknoloji diye alıyorsun. öğretim üyelerine yıllık verdiğin maaşı+üniversite masraflarını vs. bütün giderlerini toplayalım etsin 30 milyon lira. 59 milyon lira karın var. 10 yılda 590 milyon lira kar eder! evet özyeğin amca benim senelik 370 liraya istanbul hukuk' ta aldığım eğitimi sen 30 bin liraya veriyorsun. ben 10 sene okusam 3700 tl öderim senin öğrencin 10 sene okusa 290 bin tl öder. hadi bakalım bu hesaptaki yanlışlığı birisi bulsun.

unutmadan boğaziçi üniversitesi' nin kısaltması bou ya özyeğinliler ozu diye bir şey düşünmüşler komik olmuş. ozu ne lan sürpriz yumurta ismi gibi.
gelişen ve kaliteli eğitimi ileride daha çok göz önünde olacak bir vakıf üniversitesi.
hukuk fakültesini tercih etmeyi düşündüğüm, bilenlerden okuyanlardan tavsiye beklediğim üniversitedir...

edit: tam burslu yazacağım. üstüne yurt yemek artı 300 lira para veriyolar... istanbul hukuk ile özyeğin arasında kaldım...
nereden aklıma geldi ise garip çağrışım yapan üniversite. bende yaptığı çağrışım: (bkz: mafya)
buraya vereceğin paranın daha düşüklerini yeditepeye harcayabilirsiniz kaldı ki hangi fiyatla girersen o fiyatla mezun olma garantin var 7 tepede... yani 5 sene önce koça 20.000 tl ile girip bu sene 32.000 tl ye okuma gibi bir durumunuz yok.

fiyatları çok abartı olan üniversite. siktiriniz gidiniz yeditepede bahçeşehirde koçta sabancıda okuyunuz.
Fiyatları biraz daha standart olabilirdi çok pahalı ama iyi bir üniversite.
Eğitimini bilemem ama süper bir kütüphanesi olduğunu söyleyebilirim..
arkadaşımın hukuk okuyacağı özel üniversite yanılmıyorsam çekmeköyde bulunuyor.
işletme bölümüyle büyük bir başarı sağlayan üniversitedir.
hüseyin özyeğinin malları...