1. 1.
  yordam kitap'tan çıkmış bir yıldız silier kitabı. rousseau ve marx' ın özgürlükle ilgili tezlerini inceler. okunması gerekli bir kitaptır.

  --spoiler--
  modern toplumda içine düştüğümüz "özgürlük yanılsaması"nı açıklayan rousseau ve marx, özgürlüğün ihtiyaçlarla ilişkisine dair iki farklı tez öne sürüyor. rousseau'ya göre, uygarlık, arzuları ve bağımlılıkları artırdıkça toplumlar yozlaşır ve insanlar farkına varmadan özgürlüklerini kaybeder. özgürlüğün koşulu "yapay arzular"dan kurtularak yetenekler ve ihtiyaçlar arasında denge kurulmasıdır. oysa marx'a göre özgürleşme ancak ihtiyaçların artması ve insancıllaşmasıyla mümkündür. bütün ihtiyaçlarımızı para ihtiyacına indirgeyen "meta fetişizmi"nden kurtulma mücadelesi, yabancılaşmanın aşılmasının da önünü açar. bu kitap, "biz kimiz? nereden geldik? nereye gidiyoruz? nasıl özgürleşebiliriz?" sorularının peşine düşen herkesi düşünsel bir yolculuğa davet ediyor.
  --spoiler--
  2 ... anarquia
 2. 2.
  geri dönüp tekrar tekrar hatırlamak üzere altını çizerek,notlar alarak okunmasını tavsiye edeceğim yıldız silier kitabıdır.henüz genç olmasına rağmen gayet başarılı bir çalışma olmakla birlikte,marx ve rousseau'dan yola çıkarak bireysel ve politik özgürlüğü yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor.özgürlüğün toplum olarak unuttuğumuz kıymetini tekrar hatırlatıyor.yanı sıra kitabı okurken tanışacağınız çok başka felsefeci ve dilbilimciler de olacaktır.
  1 ... minimik
 3. 3.
  Boğaziçi Üniversitesinde çalışan yıldız silier hocanın kafaları berraklaştıracak aynı zamanda yeri geldiğinde ikilemde bırakacak muhteşem kitabı.
  ... zapatista6279