1. ?.
  claudine monteil' in kaleme aldığı , elif gökteke'nin türkçeye çevirdiği , can yayınlarından çıkan , ünlü filozof ve yazarlar simone de beauvoir ile jean paul sartre' ın yaşam öyküsünü anlatan kitaptır . Kitapta sade bu iki insanın yaşam öyküsü anlatılmamış , aynı zamanda büyük bir aşk da okurun gözleri önüne serilmiştir ...
  1 ... mavi haziran
 2. 2.
  özgürlük aşıkları

  sartre ve beauvoir 'in hem birbirleriyle hem de başkalarıyla olan aşkını anlatan içinde bol bol kaynak bulunduran kitaptır.

  --spoiler--

  kitap duygusal olmanın yanısıra ilham veren anekdotlar barındırıyor.ikilinin sapyoseksüelliğinden ve 50-60 yaşında olmalarına rağmen 18-20 yaşındaki karşı cinsleriyle samimi yaşam süren bir yaşam tarzlarının olduğundan da bahsediyor.çocukluklarında yaşadıkları zor yaşam şartlarına ve dahi olmalarında önemli rol oynayan aşırı bir okuma ve yazma alışkanlıklarını ve yaşadıkları dönemin siyasetini ilmek ilmek işliyor.

  che guevara'yla sartre'ın kısa buluşmasını che guevara'nın sartre 'ı nasıl dikkatle dinlediğini ,
  sartre'ın arkadaşı olan albert camus'tan bahsederken camus 'un beauvoir'ı kadın olduğu için hiç ciddiye almadığını ve beauvoir'in bu yüzden bir daha camus'la konuşmadığını çok güzel anlatmış kitap.

  ömürleri boyunca evlenmemiş özgürlük aşıkları ...

  --spoiler--

  fransa'ya gidince onların çift kişilik mezarına da uğrayacağım.
  6 ... japonist