1. 1.
  Mal ve hizmet üreten birimlerin mülkiyetinin ve yönetiminin, kamu sektöründen özel sektöre devredilmesidir. Özeleştirmenin başlıca amaçları; ekonomideki verimliliği arttırmak, serbest piyasa ekonomisinin gelişmesini sağlamak, hazine ve kamu kuruluşlarına ek fon sağlamak, kamu sektörünün dış finansman ihtiyacının en aza indirgenmesini sağlamaktır.
  5 -1 ... cell-im
 2. 2.
  TELEKOM, TÜPRAŞ, ERDEMiR, limanlarımız, Galataport, Sümerbank tesisleri ve daha nicesinin, ne sihirdir ne keramet, el çabukluğu marifet yöntemiyle satılmasıdır.
  5 ... trinfr
 3. 3.
  (bkz: başbakanı özelleştirmek)
  1 -1 ... tttddd
 4. 4.
  (bkz: oz elles tirme)
  1 ... dopdop
 5. 5.
  aslında gerekli olup kaliteyi arttırmak için yapılan olay...
  türkiye için bu durum farklıdır;çünkü kendi yatırımcısının etkisiz eleman olduğu bi ihalede hükümetin sadece sömürücü kitlelere Al bide burdan yak demesi...
  1 -1 ... közübitmişnargile
 6. 6.
  semayenin yabancılaştırılması...
  1 -1 ... pink_floyd
 7. 7.
  Türkiye'de turgut özal'la başlayan we belirginleşen,sonu gelmek bilmeyen,ve maalesef yine Türkiye'de devletin elinde ne varsa yok pahasına sat ki,birileri memnun olsun anlayışıyla yapılan,devleti taksit taksit satma işlemi
  2 -4 ... pucca
 8. 8.
  asıl amacından yöntem olarak ta fonksiyon olarakta tamemen sapmış ne var ne yok hesapsızca satılmaya başlanmış (telekomun özelleştirilmesi gibi bir hata bile yapılmış)ve buna özelleştirme kılıfına sokmayı başarmışlardır. korkarım yakında bizim diyebileceğimiz hiçbir şeyimiz kalmayacak . herkes gider mersine biz gidiyoruz tersine sözünü tam olarak yaşatmaya başlamışlardır. güçlü devlete ve bağımsız ekonomiye hasret günler bizleri beklemekte malesef.
  3 ... antika
 9. 9.
  (bkz: özallaştırma)
  3 ... vernon sullivan
 10. 10.
  Kamu yönetimi ve mülkiyetindeki iktisadi teşebbüslerin özel kişi ve kuruluşlara devredilmesidir.
  2 ... gonulcelen