1. 1.
  özel eğitim gerektiran bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitimi veren kurumlara verilen isimdir.

  bu kurumlar özel sermayeye aittir. devlet, bu kurumlara gelen öğrenci başına para öder. zihinsel ve bedensel engelli çocukların eğitim gördükleri bu kurumlarda temel amaç, engelli bireyin işlevinin artırılması, toplum içerisinde kendi başına ayakta kalabilmesidir.

  çekirdek kadro genellikle özel eğitim öğretmeni, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitmeni, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve fizyoterapistten oluşur.

  faydalı bir kurumdur. Devletin elinde olsaydı daha da faydalı olabilirdi...
  2 -1 ... peride3
 2. 2.
  devletin son zamanlardaki uygulamaları ile kökünü kurutmaya çalıştığı, içine girdiği bu işten nasıl yapıpta sıyrılmanın planlarını yaptığı - ne de olsa engelli bireye yapılan yatırımın onların gözünde hiçbir ekonomik geri dönüşü yoktur-, aslında devletin senelerdir unuttuğu bireyleri hatırlayıp topluma kazandırmaya çalışmak gibi önemli bir misyonu olan kurumlardır.
  ancak bazı kendini bilmezlerin kar hırsı ile sağlam çocukları engelli gibi gösterip büyük vurgunlar yapmasıyla lekelenmiş olsalar da işini ahlaklı ve iyi yapan kurumlar sayesinde ülkemizdeki engelli bireyler ve aileleri için bulunmaz bir fırsattır. nitekim bu kurumlarda eğitim alan bireylerin eğitim giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. ancak son zamanlarda devlet rehberlik ve araştırma merkezleri eli ile eğitim alması gereken engelli bireylerin eğitim haklarını da gasp etmektedir. işte bu noktada atatürk'ün söylediği "eğitimde feda edilecek fert yoktur" sözünün kendilerine hatırlaılmasının farz olduğunu düşünülmektedir.
  1 ... umutsuzlukmu
 3. 3.
  sınıf öğretmenlerinin 1 aylık eğitimle çalıştıkları yerdir.
  ticari kazanç çok fazladır. bir de ilerde açmayı düşünüyorum..
  1 -1 ... terliklerimle gelsem sana