1. 1.
  insanın kendine duyduğu saygı.
  benlikle barışık olma, kendini benimseyip saygı gösterme.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  Bir kişinin kendisini algılamasına ilişkin bir kavram olan öz saygı (self-esteem), kişinin kendisine bir birey olarak yüklediği değeri ifade etmektedir. Öz saygı, benliğin duygusal öğesidir. Rosenberg'in klasik tanımına göre, her insanın bir kişi olarak değeri hakkındaki duygusudur.
  1 ... lilith
 3. 3.
  yokluğu durumunda o bünyenin kaldırıp atılmasını gerektiren, insan varoluşunun olmazsa olmaz duygusudur..
  ... insomniac
 4. 4.
  kaybedildiği takdirde insanın karakterini basitleştirendir.
  ... legend of the stranger
 5. 5.
  kaybedildigi zaman insana dunyadan daha cehennem ne olabilir ki? hissini veren eksikliktir , komplekstir bilakis.geri kazanilmasi icin de uzun yillar ve gecilmesi sart olan pamuk yollar gerekliri , zira yolda ki ilk cukurda tutmaya baslayan ayar kacar. kaybedene allahin sabir vermesi gereken durumdur.*
  1 ... maniacdepressive
 6. 6.
  bir insanın başarılı olmasındaki temel etkenlerden. Bir diğeri için ; (bkz: öz güven)
  1 ... allen
 7. 7.
  kişinin kendine karşı beslediği olumlu duyguları ifade eder. olumsuz duygularda öz saygı düşüklüğü anlamına gelir.
  2 -1 ... marla singer
 8. 8.
  geçenlerde psikoyorum 'u izlerken bir psikiyatrist insan hayatını şöyle özetlemişti:
  'yaptığımız herşeyi özsaygı için yapıyoruz'.
  2 ... arsmagna
 9. 9.
  realizmin insan ruhuna tutuşturulmuş hali.künyevi duygulardan olup her daim olması gereken varlık-yokluk kavramlarını dünya arenasına taşıyan soyut kavram.
  2 -1 ... ezberi bozan katib
 10. 10.
  bireyin kendisine duyduğu saygı. başarının veya başarısızlığın en önemli faktörlerinden biridir. kişinin öz saygısını yitirmesi demek diplerde gezindiği gösterir.

  bilkent'te danışmanlık yapan bir tanıdığımızın anlattığına göre burslu öğrencilerde sorunlar baş gösteriyormuş. bunun nedeni burslu-burssuz ayrımı değil, öğrencilerin öz saygılarının zedelenmesindenmiş. şimdi bakıyorsun bu öğrenciler sınavlardan 80 üstü notlar çakıyor ee o zaman sorun ne?

  öğrenciler bilkent'e girerken kendi okullarında hep bilinen tiplerdir. çevrelerinde hep parmakla gösterilen tipler. aileleri onları başarı odaklı egolarını şişirir. o zaman bu öğrencilerde öz saygı sadece başarı tabanlı oluşuyor. şimdi bilkent'te herkes başarılı ve diğer öğrenciler arasından sıyrılamadıkları zaman-ki çok normal herkes süper zaten- bir süre sonra sorunlar baş gösteriyor. başarısız oldukları hissi ile öz saygının azalması, bunun sonucunda sorunlar ortaya çıkması kaçınılmaz.

  herkes başarısızlığı tadabilir, sevgilisinden ayrılabilir, kaza geçirebilir. önemli olan bu durumlardan sonra ayakta kalabilmesidir. ama tek bir olay tabanlı oluşturulan öz saygı bunu zorlaştırır. o zaman birey öz saygısını sadece bir durumdan ibaret kılmaması gerekir. başarı durumu, aile sevgisi, sevgili-eş * gibi bir çok faktörle oluşturulmuş öz saygı, bir faktörün kaybedilmesi durumunda bile diğer faktörler sayesinde kişinin ayakta kalmasını sağlar.
  4 ... seviyeli26m