1. 1.
  geçen sene miydi, ondan önceki sene mi hatırlayamadım şimdi, 120 tam puan alan adaylardan ve üniversite sınavında mod-medyan skandalından sonra ösym bir dizi önlem almıştı. bozuk para olmayacak, tel toka olmayacak, içeri çanta sokulmayacak hatta kalemi, silgiyi bile bunlar verir olmuştu.

  ama görüldü ki, bu bir dizi önlem kopyanın önüne geçemedi. cumartesi günü yapılan kpss sınavı daha bitmeden sorular internet sayfalarında deneme sınavı olarak ortalığa döküldü. o yüzden ösym' nin elzem olarak yeni kopya önlemleri alması gerekmektedir.

  -tel toka önlemlerde başarısız olduğundan kızlar saçlarını 3 numara kestirmelidir.

  -zaten sınavlar yaz aylarında yapıldığından o kadar giysiye gerek yok. mayo, bikini, şort sınav için yeterli olacaktır. arama yapmak daha kolay olur.

  -bir kutu içerisinde kalem, silgi, kalemtraş, peçete dağıtılmamalıdır. sınavlar sözlü olarak yapılmalıdır.

  -dışarda sınava girenlerin yakınları bulunmamalıdır. zira çok yoğun bir biçimde kuran okunuyor. okunmuş suyun haddi hesabı yok.

  -ya da ösym de insan çalıştırın, yeterli olacaktır.
  34 -2 ... sessizdeydi duymamisim
 2. 2.
  --spoiler--
  KPSS yapıldı. Ve her zaman olduğu gibi yine aynı senaryo sahnelenmeye başladı.

  Arka bahçelerini terör örgütü PKK’ya rezerve eden ulusalcı bir kitle, geçen yıllarda olduğu gibi Gülen Cemaati’ni karalıyor. iftira aynı ama yalan bu sene biraz farklı.

  Malum fitne güruhu, eski teşebbüslerinde soruların sızdırıldığı iddiası ellerinde patlayınca bu sefer de “Cemaat KPSS sorularını çalıp adamlarına dağıttı” demeye başladı.

  Kim sallıyor bu yalanı? internette adı sanı belli olmayan gölge isimler ve onların hava gazıyla yola çıkan Nihat Genç.

  Geçen dönem KPSS’de şifre/kopya iddiasıyla akılları bulandırmaya çalışanlar, kendi kazdıkları kuyuya bizzat kendileri düştü. Ne olmuştu?

  Savcılığın kopya soruşturması, cemaati kopyacılıkla suçlayan Türk Eğitim Sen’e uzandı. Türk Eğitim Sen üyelerinden Özgür F. soruşturmada tutuklandı.

  Bir örnek daha.

  MHP’li bazı yöneticiler de cemaatin KPSS’de soru sızdırdığını iddia etti. Ve bilin bakalım ne oldu?

  KPSS sorularının doğru cevabı, cemaatten değil; cemaati hedef gösteren MHP genel merkezinden çıktı. MHP genel merkezinde çalıştığı açıklanan Oruç Ali U. isimli bir zanlı, soruşturma kapsamında tutuklandı.

  Büyük sınavların sorularını nasıl kopyaladığını da sorgusunda itiraf etti.

  “Bazı sorular bana faksla geliyordu; hatta geçen yılki Polis Meslek Yüksek Okulu sınavı da benim yüzümden iptal edildi" dedi. (O sınavın sorularını da cemaatin sızdırdığı iddia edilmişti.)
  Ne komik değil mi? Cemaat KPSS sorularını sızdırıyor diye yaygara koparanların asıl kendisi kopyacı çıkıyor.

  Hadi diyelim ki Türk Eğitim Sen ve bazı MHP yöneticileri, kendi kurumlarını korumak için hedef saptırdı. Peki ulusalcılara ve Nihat Genç’e ne oluyor da cemaatin soruları çaldığını söylüyor?

  Şimdi size bazı ipuçları vereceğim ve yazının sonunda bir soru soracağım...

  ipucu 1:

  Malum ulusalcı kesim, cemaatin KPSS sorularını çaldığı iftirasını yaymadan önce şok bir gelişme oldu.

  Polis, izmir merkezli 8 ilde eşzamanlı KPSS operasyonu düzenledi. 40’dan fazla kişi gözaltına alındı. Şahıslar, sınavda suçüstü yakalandı.

  Şebekenin terör örgütü KCK/PKK ile bağlantılı olduğu iddia edildi. Zanlılar, sahte belge düzenliyor; YGS ve KPSS’de adayların yerine başarılı elemanlarının sınava girmesini sağlıyorlardı.

  Bu şekilde terör örgütüne yakın militanlara sınav kazandırıyor, teröristlerini devletin içine sızdırıyorlardı.

  Tabi kamuya yerleştirdikleri o militanları terör örgütü KCK’nın hedefleri doğrultusunda kullanıyorlardı. Üniversite öğrencileri, araştırma görevlileri, avukat ve öğretmenlerin de aralarında bulunduğu 150 kişinin bu şekilde sınav kazandığı tespit edildi.

  ipucu 2:

  PKK’ya yapılan bu operasyon medyada duyurulunca, sınava giren birileri can havliyle internete girip bazı soruları sanal alemde yazdı. Hayal meyal hatırladıkları şekliyle soruları yayımladılar. (ÖSYM netteki sorularla sınav kağıtlarındakilerin aynı olmadığını açıkladı.)

  ipcucu 3:

  Sorular yalan yanlış internete düşünce terör örgütüne yakınlığıyla bilinen yayın organı devreye girdi ve cemaatin KPSS sorularını çalıp dağıttığı iftirasını internette yaymaya başladı.

  Sahte nicklerle girdikleri memur forumlarında adayların kafalarını bulandırdılar. Ama terör örgütüne yapılan KPSS operasyonu hakkında tek bir kelime bile kaleme almadılar.

  Ve ipucu 4:

  Bir süre sonra baş harfi ünsüz yorumcu Nihat Genç işin içine girdi. Terör örgütünün iddialarına sahip çıktı, elinde delil ya da belge olmamasına rağmen cemaati soru hırsızlığıyla itham etti.

  Genc, terör örgütü KCK/PKK’nın militanlarını devlete yerleştirmek için sınavlarda nasıl tezgah kurduğundan ise bahsetmedi.

  Şimdi sorumu soruyorum.

  -Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

  a) Cemaat hakkındaki iftira, PKK’ya düzenlenen KPSS operasyonunu gizlemek ve unutturulmak için ortaya atıldı.
  b) Ulusalcılar, cemaati karalamak için PKK ile işbirliği yaptı.
  c) Kurucusunun terör örgütü elebaşına gül uzattığı Aydınlık dergisinde yazan Nihat Genç, cemaate iftira atarak PKK’yı korumaya çalıştı.
  d) Hepsi.
  e) Hiçbiri.

  http://www.samanyoluhaber...sinda-PKK-sifresi/792024/

  --spoiler--
  3 -8 ... gittigerigeliyoooo
 3. 3.
  bozuk para, araba anahtarı, sigara paketi ve kol saati ile sınava almamaları yetmez. büyük güvenlik zaafıdır. bunun önüne geçmek için adayları çırılçıplak sınava alması gerekmektedir(!)
  2 ... buledbuledband
 4. 4.
  Sınavı kaldırsın böylece kopya için kökten önlem almış olur.
  2 ... digestaaa
 5. 5.
  millet sınava anadan üryan girsin. Tüm delikler de yoklansın. Yoksa bu işin önüne geçemeyecek bu kurum.
  1 ... gunese yuruyen adam
 6. 6.
  sınavdan bir hafta önce "sınav iptal" duyurusu yaparken sınava girecek olan şahıslara "çaktırmayın, Cumartesi 9.30, ÖSYM" mesajı göndermek. düşünsenize bunu okuyan ülkemin saf olduğunu düşündüğümüz ancak "70 puanı hele bi alayım sonra şuradaki amcam, buradaki dayım bana söz verdi, inşallah" diye gururla dolaşan gençlerimizi. böyle bir mesajı gördüğünde oluşacak yüzündeki tebessümleri. Tüm gençliğe daha memuriyet yaşamının kıyısından geçememişken üçkağıtçılığın ilk dersini aldıran sistemi.
  3 ... yunlu dusunur
 7. 7.
  Alınan bütün önlemler öğrencilere yönelik. Halbuki her sınavda soruların sınav esnasında değil hazırlanırken çalındığı/sızdırıldığı görülüyor. Öncelikle öğrenciyi rahat bırakıp siz üstünüzdeki bütün görevleri bırakın, sonra gidip tövbe filan edin, helallik filan isteyin.
  1 ... agziylakustutanbilge
 8. 8.
  kopya önelmi almalarını istemiyorum. tek istediğim bari gözümüze sokup taşak geçmeyin artık.

  hani bilmezsek, en azından kanıtlarını gözümüze gözümüze sokmazsanız daha az zorumuza gider.

  artık iyice boku çıktı çünkü.
  3 -1 ... peri masalindaki adi karakter
 9. 9.
  saçma saçma önlemlerle maliyet yapılana kadar(farklı kitapçık türleri gibi) her sınıfa 10 gözetmen verin. hiç değilse öğretmenlere gitsin para.
  2 ... saygin2007
 10. 10.
  BENCE DiREK ALSINLAR AMK ALACAKLARINI, GiT ORAYA TAK TÜRBANI,

  +hangi dersane kardeş;
  -fem hocam!
  +kayıt yaptırdın mı?
  -evet!
  +göster bakiyim dekontunu? hımm aferim tamam 83.25 hayırlı olsun 2 hafta sonra tercih yapabilirsin.
  -elhamdülillah hocam.

  zaten kazananlar bunlar amk. ne kasıcan arkadaş?
  7 -4 ... koministimam