1. 1.
  milliyetçiler, ırkçıları, kafatasçılarını hiç sevmem. ateist bir liberal olarak.

  fakat sosyal medyada garip bir tipler var. sayısı çok değil ama, twitter'da ya da sözlüklerde. adama bakıyorsun gece gündüz öso'ya sövüyor. hani fırat kalkanı ve zeytin dalı ile 1000 e yakın mensubunu kaybeden ve çoğu türkmen olan askerlere.
  ama mesela kerük olaylarında bi bakıyorsun ''haşdi şabi türkmenleri candır, canandır'' kanımız kerküktür gibi sloganlar atıyor.

  şimdi prensipte ikisi arasında hiçbir fark yok. ikisi de 1000 yıldır türk ve o bölgelerde yaşamışlar.

  siyaseten de hiç fark yok. kerkük ve ırak türkmenleri saddam'a karşıydı, kuzey suriye'dekiler de esad'a karşı. kerkük ve ıraklılar silahlanıp saddam'a ayaklandı mı diyeceksin, kısmen evet. çünkü abd işgalinde ırak'ta sünni araplar dışında kimse savaşmadı abd'ye karşı. gerek türkmenler, gerek şii araplar, gerek kürtler bir nevi onayladılar işgali. ki türkiye bağlamında haşdi şabi'nin türkiye'ye tehditleri, türk bayrağı yakma hadiseleri gibi vukuatları da var. bir ateist liberal olarak ben burada biraz türklükten ziyade, mezhepcilik olduğu kanaatindeyim.
  yani bu tavır içinde olanlar ''arap bir şiiyi, sünni bir türk'e tercih ederim'' kafasındalar. muhtemelen ters durumda mezhepciler de var. ''Yani sünni bir arabı şii bir türke tercih ederim'' kafası.

  buradan ne ders çıkarıyoruz? dinler boş işlerdir. dinler, mezhepler hepsi insanları birbirine düşüren olaylardır. çare ateizmdir. ikinci ders nedir? ırkçılık boş işlerdir. insanları birbirine düşürür. çare liberalizmdir.
  ... gelenek karsiti sekuler hero 2