bugün

lise çağlarında delikanlıların birbirine sordukları sorudur. geçmişe bakılırsa tüklerin sonradan müslümanlığı kabul ettiğini düşünürsek, türklüğün öncelikli yeri vardır şeklinde yorumlanabilir. her ne kadar biri din diğeri ırk olsada.
(bkz: önce insanlık gelir)
ınsan olmanın erdemini bize öğreten müslümanlık olduğu için önce müslümanlık gelir. neticede müslümanlık ırk ayrımı gözetmez.
cevabı türklük olan sorudur.
müslümanlığı araplaşmak, araplık gören olduğu sürece önce türklük gelir.
türklük bedenimiz, islamiyet ise ruhumuzdur. ruhsuz bir beden cesed olur.
Neden bir sıralama yapmalıyım ki dediğim soru.

Oğuzlar'dan bize kalan en büyük hediyemizse Türk ve Müslüman olmaktır sunarım bilginize. (Grejuva)
ikisi de gelmez. adam değilsen ne türklüğün kurtarır seni, ne müslümanlığın.
ne türklük ne müslümanlık, önce insanlık...
türklük gelir. zira osmanlının zor dönemlerinde bile müslüman olan araplar emperyalistlerle iş birliği yapıp bizi arkadan vurdu, türkler ise her daim osmanlının yanında oldu.
biz müslümanlığı zorla kabul ettik... lisede tarih kitaplarında göktanrı inancı ile benzerliklerini saydığımız maddeler sadece uydurmadır... çok kan döktük, kabul etmek yenilgi sayılmaz elbet... (okuyunuz, araştırınız)
insanlık diye cevaplanası soru.
o sırada yeşil ışık hangisine yanıyorsa o gelir.

(bkz: polemiğe gel)
cevabının bilinmesi insana ne katıcağını , çok merak ettiğim soru .
nesnel değil öznel bir yargıdır. bu dünyada türklük dersin müslümanlığı 2.plana atarsın ama öteki dünyaya gidince nanayı yersin denilesi soru tipi .
cevabı herkese göre değişebilecek bir soru. herkesin hayat felsefesine göre cevabı farklı olur. dini bütün bir insana sorarsan 'o ne demek elbette müslümanlık, müslümanlıkta ırk ayrımı olmaz der'. türkçülük sıfatı baskın olan kişi de türklüğü tercih edecektir. hatta türkler olmasaydı müslümanlığın ortada kalacağından bahsedecektir. ancak bir yanlış var ki o da kıyaslanan kavramların denk olmadığı. biri din öbürü ırk. ne alaka?
(bkz: her türk müslüman değildir)
Önce Türklük gelir.Türklük olmadanda müslümanlık olmaz.
"önce ırkım gelir" şeklinde cevabladığım sorudur.
Hiç biri dedikten sonra, önce insanlığın gelmesinin gerektiğini söyleyerek cevap verilmesi gereken soru.
-mahmut gel lan buraya.
*buyur amca.
-mahmut söyle bakıyım anne mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı ?
*bsg amca yaa, kaç yaşına geldik...
*
her şey kabir kapısına kadar. ordan sonra ne türklük ne başka bir şey kurtarabilir.
allahın dini her şeyden önce gelir.
önce müslümanlık gelir, arkasından türklük gelir. zaten eğer müslümansan dinin her şeyin önündedir. ama bu demek değildir ki bir müslüman için milleti önemsizdir. dinime 1.000.000 brim değer veriyorsam türklüğüme 100.000 brim değer veririm, canıma ise 1000 puan değer veririm. mesela bir ferrari otomobile 50 puan veririm. aradaki ilişki böyledir.
(bkz: önce tecrübe konuşur)
senin için puding mi önce gelir kazandibi mi önce gelir? sorusu daha mantıklıdır. ikisi de aynı kategoridedir. aynı amaçları gütmeyen 2 farklı şeyin seçimi nasıl yapılabilir ya!
(bkz: her müslüman türk değildir)
cevabı otomatikman müslümanlık olan sorudur. çünkü kişi eğer müslüman olduğunu iddia ediyorsa, islam ümmetin dayanışmasını ve tek üstünlüğün takvada olduğunu söyler. ve de ırkçılığı reddeder*. dolayısıyla bir müslüman böyle bir karşılaştırma yaparsa çelişkiye düşmüş olur.

not: eksileyen arkadaş neye dayanarak itiraz ediyor çok merak ediyorum. özelden söylerse sevinirim.
önce insanlık gelir. insanlık olmadan ne insan müslüman olabilir nede türk .
önce insanım, sonra türk'üm ve müslüman'ım.
nihal atsız "allah tanrıyı kovdu" adında makale yazarak özetlediği konudur.
türklük ırkdır müslümanlık inanç meselesi. ben müslüman bir türküm. islamiyet ırkı savunmaz. müslimlere ve gayrimüslimlere bakar. elbetteki öncelikle inancım. şunu söylemekten de kendimizi alamıyorum. ALLAH Türkü korusun.
"en az 3 çocuk mu yapmak gerekir yoksa önce bir kendimize gelip ülkeyi adam gibi mi yönetelim?" sorusuyla aynı anlamı taşıyan soru cümlesidir. cevabı ise gayet açıktır. önce ülkeyi adam gibi yönetmek gerekir!
ziya gökalp'e göre türklüktür başta gelir.
zira:
(bkz: türkleşmek islamlaşmak muasırlaşmak)
müslüman bir türk için önce islam ve iman.
şunu hatırladım: chp'li milletvekili ile cumhurbaşkanı arasında geçen 'soy' tartışması neticesinde cumhurbaşkanı abdullah gül 'müslüman bir türk' olduğunu söylemişti.

edit: art niyet yoktur.
islamdan önceki türkler gök tanrıya inandıkları için islam olmasa bile gene tek tanrı inancı olacağı için türklüktür.
her ikiside türk halkı için eşittir.
Paralel ilerlemesi gereken bir karşılaştırma.
ilkokulda elmalar ile armutların toplanmayacağını öğrenemeyen şahsın cahilce sorusu..
(bkz: soru şeklinde başlık açmak)
ikiside gelmez.
insana, insanlığı unutturan veya insanlıktan çıkartan sorudur.

ayrımcılığı iş edinmiş türkler müslüman mıyım türk müyüm arap mıyım diye ıkınadursun, elin adamı evreni araştırsın. sizle öyle mal gibi (sadece) tüketin. bir çok yazarın dediği gibi; önce insanlık gelir.
(bkz: önce insan ol)
herşeyden önce insanlık ve onurlu bir yaşam sürmek gelir. boş işlerle kafalrı meşgul etmeye gerek yok.
Bize göre Dünya'daki her insan yavrusu Müslüman doğar. Ailelerine, çevrelerine, ülkelerine, yaşadıkları toplumun dini inanışlarına göre inançları şekillenir. Türkiye'de doğan her bebek Türk olarak doğar. Yaşadığı ülkenin şartlarını beğenmeyenler, toprağını önemsemeyen kişiler Türklüğünü de önemsemeyip ya çeker gider başka ülkeye yerleşir türklüğünden vaz geçer, ya da ülkesinde ülkesine düşman olarak yaşar. Her kişi insan olarak doğar. Kimisi yetişmeleri, çevreleri, aldıkları onca eğitime rağmen eğitimsizlikleri, cehaletleri veya genleri yüzünden hayvanlaşırlar.
Aklı olan, aklını doğru ve iyi kullanan her kişi, kendisi için önce neyin geldiğini iyi bilir..
ismet özel in benimde ktıldıgım yorumu ile türk zaten müslümandır, bu terside dogru olan bir önermedir.
- önce müslümanlık mı gelir türklük mü?
+ insanlık!
- hangisi müslümanlık mı,türklük mü?
+ gagavuz türküyüm ben.
- türklük diyorsun yani.
+ gider misin, kovayım mı?
(bkz: sözlüğü yobaz basmış hanım kaç)
öyle saçma bir sorudur ki bu gibi durumlarda cevap alma isteğinden ziyade durumun saçmalığını belirtmek için kullanılan şu soruyu hatırlatır: limon mu daha sarı portakal mı tatlı ? bu ne lan ! ırkın veya milliyetin ne olursa olsun ahirette kimsenin rengine cinsine cibilliyetine bakılmayacak dini vecibelerini yerine getirdin mi getirmedin mi bu sorulacak. tamamen fitne içerikli kötü niyetli bir sorudur.
insansılıktan insan formatına geçişi hangi olgu sağlıyorsa o kişi için öncelik ondadır.müslüman olup kul olmanın manasını, türk olup vatandaş olmanın manasını çözememişsen ikiside boş.