1. 1.
  ön yargılı olmak zayıflığı göstermez. bazen on yargılarımız, ileri görüşlülüğe dönüşebiliyor. bakın sizde on yargili davrandiniz....
  ... peri10
 2. 2.
  Ön yargı, hayatta kalabilmek için insanın bir ihtiyacıdır aslında.

  insan yaşarken insanları öğrenir. Yeni biriyle karşılaştığında ise kısa zamanda tanımak ister. Bu nedenle de çağrışım mekanizmasını devreye sokar ki, kolayca sorularına cevap bulabilsin. Eskiden tanıdığı kişinin hakkındaki bilgisini, aynı isimli yeni bir insanda aramak bununladır.

  Ayrıca ön yargı illaki kötü yorum olmak zorunda değildir. Ön yargı; bilmeksizin, tanımaksızın önceden karar verilmiş herhangi bir şeydir.

  Doğayı tanımaya çalışan, yiyecek arayan bir insan için meyvelerin görüntülerini yorumlamak önyargı gerektirir. Şekline bakılır mesela. Her değişik görüntülü meyve zehirli değildir ancak bu düşünce insanı olası tehlikelerden uzak tutar.

  Elbette hakimiyet iddiası ile önyargıda bulunup fikir sahibi olduğunu düşünmek yanlıştır. Ancak daha yanlış olanı düşünmek değil, bu düşünceyle harekete geçmektir.
  Genellemeyle hareket edip önyargıyı suçlama haline getirmekse bu yanlışlıkla ilişkilidir.
  6 ... arbor vitae
 3. 3.
  Benim bu ama ilginçtir ki ön yargı yaptığım şeyi %90 seviyorum, beğeniyorum.
  ... ride the lightning
 4. 4.
  hayatta hiçbir zaman kazanamayacak olan insandır.
  1 -1 ... hzpikachu
 5. 5.
  hayatta kalabilmek için ön yargılara ihtiyaç duyan insan zayıf insandır, kendine inancı yoktur, korkaktır, kolay yolu seçmiştir.

  birtakım arkadaşların idrak edemediği şu, deneyimler ile ön yargılar ayrı şeylerdir.

  misal;
  1- "sağcılar/solcular, solcu/sağcı olduğumuz için bizim ölmemizi istiyorlar" bir ön yargıdır.
  2- "sağcı/solcu olduğumuz için ölmemizi isteyen solcu/sağcı insanlar da var" bir deneyimdir.

  birinci örnekteki ön yargı, karşıt görüşü yok ederek güvende olmayı hedefleyen korkaklara aittir, ayrıca başlı başına bir safsatadır.
  1 -1 ... shintsu
 6. 6.
  Çoğu insan gibi aslında önyargıya sıcak bakmadığı halde zaman zaman önyargılı olan bir insanim bende, aslında hissiyatla önyargıyı karıştırmamak lazım.
  Bir insanı tanımadan etmeden başkalarının lafları ile yargılamak önyargı iken bir insanın bazen tek bir hareketi yada bazen tek bir göz teması ile bile insan karşısındakinin hakkında birşeyler hissedebilir ve bu hisler karşısında ister istemez önyargılı davranabilir ki genelde bende de bu ikinci durum olur açıkçası, olumlu düşündüğüm birileri hakkında yanılsam bile genelde olumsuz düşündüğüm insanlar hakkında çokda fazla yanılmıyorum.
  2 ... kusursuzdengesiz
 7. 7.
  her insan önyargılı, olmayanın olduğunu sanmıyorum ya.
  ... ahsisedelalhemdeayhilal
 8. 8.
  Kişi çevresini yargıladıktan sonra sonuçlarından kendine tecrübe çıkarır. Bu tecrübeyle yaşayabileceği ve kontrol altında tutabileceği durumları analiz ederken bir başka mekanizmayı yani önyargıyı kullanır. Asla önyargılı biri olmayacağım veya değilim diyen insan bile bu mekanizmadan kaçamaz. Netice olarak düz insandır.
  2 ... one nick to rule them all
 9. 9.
  hayat tecrübesi diyelim şuna.
  -1 ... altrnatifakim