1. 1.
  sağlam filmdir. faşo italyanın kuzey afrikayı ele gecirme direnişinin öyküsüdür.
  (bkz: dağdan gelip bağdakini kovmak)
  8 ... liberty
 2. 2.
  Libyadaki direnişin lideri ve sembolü Ömer Muhtar 1862 - 1931 yılları arasında yaşamıştır. 1980 yapımlı Lion of Desert/Çöl Aslanı filminde hayatından bazı kesitler vizyona getirilmiştir.
  8 ... msn
 3. 3.
  Libya daki direnişin öncüsü ve sembolü Ömer Muhtar, 1862 yılında Libya nın Defne bölgesinin Batnan kasabasında doğdu. Annesinin ismi Aişe binti Muharib tir. Ömer Muhtar ilk öğrenimini babası Muhtar dan aldı. Babası 1878 yılında Hac vazifesini yerine getirirken vefat edince onun ve kardeşi Muhammed in yetiştirilmesini babasının yakın arkadaşı Seyyid El Giryani üstlendi. Giryani, Ömer Muhtar ı ve kardeşini Cağbub taki islâmi Bilimler Akademisi ne yazdırdı ve Ömer Muhtar burada sekiz yıl köklü bir din eğitimi aldı. Öğrenim görürken bir yandan da kendisini sanat dallarında yetiştirdi ve marangozluk, ziraatçılık, demircilik ve duvar ustalığı gibi el becerilerini elde etti.

  Muhtar ın liderlik vasfı ve saygın kişiliği kendisine önemli görevler verilmesini sağladı. Cağbub Üniversitesi nin temsilcisi olarak Sudan ve Mısır a gönderildi. Çeşitli heyetlere başkanlık da yapan Ömer Muhtar, kabilelerin arasında çıkan anlaşmazlıklarda arabulucu olarak görev aldı. Çağbub Üniversitesi ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Kasur zaviyesinin başına getirildi. Daha sonra güneydeki Ayn Kalak zaviyesi şeyhliğine atandı. Gayretleri ile bu bölgeye Fransız işgal güçlerinin girmesini engelledi. Daha sonra tekrar Kasur zaviyesi imamlığına getirildi ve bu görevini italya nın Libya ya saldırdığı 1911 yılına kadar sürdürdü. *
  5 ... western
 4. 4.
  Ömer Muhtar Libya'nın untulmaz ismidir.Filminde çok güzel anlatılmıştır.idam edilmiştir çünkü hazmedilememiştir,sindirilememiştir.
  6 -1 ... italiano
 5. 5.
  idam edilme sahnesi tüyleri diken diken eder zira şehit olmasına sevinen halk zılgıtlarla uğurlarlar ebedi yolculuğuna..sasani tarikatının libya şubesinin lideridir..kurtuluş savaşımızın kazanılmasında büyük katkısı bulunan efsane isim seyyid ahmet'inde akrabasıdır..
  7 -1 ... baudelaire
 6. 6.
  ömer muhtar'ın idam edilişinin ardından bir italyan askerinin ona selam durma sahnesi inanılmaz etkileyici olan film.
  4 -1 ... chilavert
 7. 7.
  mustafa akad'ın hafızalardan silinmeyecek güzellikteki filmi.bu film ucuz malkoçoğlu ya da karamurat filmlerinden değildir.yeri gelir adam gibi sevindirir,yeri gelir hüngüt hüngür ağlatır.ve filmden sonra da aklınızda birçok felsefi soru belirir.mesela allah kendisine bu kadar bağlı ve üzerine düşen tüm görevlerine bağlı bu kulunu niye bir avuç dandik italyana feda etti diye vs.vs... dini bütün bir insan tarafından çekilmiş,din yönü kuvvetli bu filmin insanı ateist olmaya yönlendirmesi de muhtemeldir.

  ben filmi ilk defa istanbul erkek lisesinin doğu filmleri festivalinde izlemiştim.herkes dersten kaçtığı için sevinip muhabbet ederken bu filmi istekle ve zevkle izlemek enteresan bişeydi.eve gelince bir daha izleme ihtiyacı duydum,biraz araştırınca dinci sitelerde yayınlandığını gördüm.isteyenler hiç indirmeden de izleyebilir filmi yani.hangi siteydi unuttum ama google'dan ararsanız ilk sayfalarda karşınıza çıkıyor.beleş izlemek isteyenlere duyurulur.
  3 -2 ... elrond miriel
 8. 8.
  halkını kurtuluş yolunu gösteren unutulmaz liderdir. esareti kabullenmeyip işgale karşı çıkmıştır. italyanlar a zamanında cehennem azabı çetiren kişidir. direnişi sırasınd üç veya dört tane generalin görevinden alınmasına neden olmuş, italyanların libya da çamura saplanmasına neden olan liderdir. hem bir lider hem de iyi bir komutan olan düşmanının bile saygı duyduğu insandır. filminde de anthony quinnrolünün hakkını fazlasıyla vermiştir.
  7 ... fewzi1907
 9. 9.
  final sahnesindeki gözlüğünün yere düşüşü için bile 1 saat ağlanılabilecek film.
  7 ... handushka
 10. 10.
  11 Eylül 1931...Ömer Muhtar ve yanındaki bir kısım mücahidîn Sılanta mevkiinde bulunan Resulullah(sav);ın sahabelerinden Sidi Rafi hazretlerinin kabrini ziyaret etmeye karar verdikleri zaman italyanların tuttuğu bölgenin içersine girmişlerdi. italyan istihbaratı onun varlığını haber almıştı.Vadiyi her yönden saran kuvvetlerin oluşturduğu çemberi yarmanın imkanı yoktu.Mücahidler son nefeslerine kadar çarpıştılar.Son anda Seydi Ömer;in de atı vurulup yıkıldı ve onu yere düşürdü.Ama bu yetmişini geçkin ihtiyar aslan yılmadı, kendini toparlayıp tüfeğini ateşlemeye devam etti.Elinden yaralananınca tüfeği diğer eline aldı.Artık yapacak bir şey kalmayınca, askerler üzerine çullandılar ve onu esir ettiler. Önce Sûse;ye sonra Bingazi;ye 60 km uzaklıktaki Suluk;a götürüldü. Burada italyan birliklerinin genel kumandanı Graziani;nin karşısına çıkartıldı.Bu görüşmede izzet-i islamiyesi ile öyle harika cevaplar vermiştir ki, bu taş kalpli general onun hakkında şunları yazacaktır: ;Odama girdiği andan çıkıp gittiği ana kadar onun vakar ve haysiyetine son derece hayranlıkla bakıp durdum.Onun tavır ve davranışlarını çok beğendim ve hayran kaldım.;

  Graziani, hatıralarında Ömer Muhtar hakkında şunları demekten kendini alamaz. ;Ömer Muhtar inancına, akidesine son derece bağlı bir adamdı. Onun bu inancına saldırmaya kalkışana kim olursa olsun büyük bir heyecan ve azimle karşı koyardı. O vatanına saldıranlara karşı da korkusuzca savaşıyordu. Vatanına yapılacak herhangi bir saldırıyı karşılıksız bırakmayı kabullenecek bir şahsiyet değildi.;

  ; O karşısındakine anında cevap verecek üstün bir zekaya sahipti.Aynı zamanda Ömer Muhtar ileri seviyede dini kültüre sahipti.Onun kesin tavırlı bir huyu vardı.O, dinine ait hiçbir şeyi ihmal etmeyecek ve dinini herhangi bir maddi menfaat karşılığında satmayacak üstün bir kişiliğe sahipti Dünyevi hiçbir çıkar peşinde olmayan bir kişiydi.Üstelik hayli fakir bir adamdı.Din ve vatan sevgisinden başka hiçbir dünyevi şeye de malik değildi.;

  ;Ona canlı ve hazır bir zeka bahşedilmişti.Dini konularda iyi bir eğitim görmüş, hareketli,mütevazı ama tavizsiz...;

  Mücahidlerin teslim olması teklifini red eden Ömer Muhtar 15 eylül 1931 günü italyan sıkıyönetim mahkemesi tarafından göstermelik bir duruşmaya çıkarıldı.Ve Graziani;nin daha önceden emrettiği gibi idam kararı veren mahkemenin yüzüne şu tokadı savurdu: ;Hüküm ve karar yalnız Allah;ındır.Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur.inna lillah ve inna ileyhi raciun(Biz Allah;ın(kulları)yız.ve sonunda ona dönücüleriz.;

  Aynı gün toplama kamplarından getirilen binlerce Libyalının gözleri önünde gayet sakin ve korkusuzca idam sehpasına çıktı.Fecr suresinin son ayetlerinden ;Ey huzura ermiş nefis!Razı edici ve razı edilmiş olarak Rabbine dön; ayetleri dilinde virdi zebandı... Özgürlüğü için her şeyi göze aldığı yeşil dağlarına son bir kere daha baktı ve bir milleti yetim bırakarak ebed alemine doğru kanatlandı.Yer Suluk çarşısı idi...Allah (cc) rahmet eylesin.

  kaynak:Muhammed Senusi-Kadir Özköse-insan Yayınları-2000
  4 ... serander