1. 1.
  insanın varoluşuna dair bir korku yaşamadığı bir dünya nasıl olurdu acaba?

  Ömrün sınırlı olduğunu bilmek midir hayatı anlamlı kılan şey, yoksa bunu bilerek yaşıyor olmamız mıdır çoğu zaman her şeyin boş ve anlamsız gelmesinin asıl nedeni?

  mesela Biz de diğer canlılar gibi, Ölüm olgusunu henüz öğrenmediğimiz çocukluk dönemindeki biliş seviyesinde kalsaydık nasıl birer canlı türüne evrilirdik acaba? yahut, ölüm korkumuzun olmadığı mutlak bir yaşamda yine de üremeye, çoğalmaya devam eder miydik? duygusal gelişimimiz nasıl olurdu, mesela yine şiddete eğilimli olur muyduk? yoksa bu sefer de ölmenin ilacını mı arıyor olurdu bilim adamları?

  ya da tüm bunların hepsi bir yana ''düşünüyorum o halde varım'' diyen veya ''boşlukta uçan adam'' ın varoluşunu bilmesi gibi, kimsenin bize söyleyemeyeceği bir evrende kendi kendimize öleceğimizin bilgisine de ulaşabilir miydik?

  velhasıl saçma da olsa tüm bu soruların cevabını merak ediyor insan bazen.
  16 ... fikrimin ince gulu
 2. 2.
  Mektuplar yazardık birbirimize ve şarkılar söylerdik uyumadan önce.
  1 -3 ... cicekli siirler bayim
 3. 3.
  günümüzde pek insan öleceğini bildiği halde, bu etkiden uzak bir şekilde sorunsuz ve sıkıntısız gayet yaşıyor. o sebeple pek bir şey değişeceğini sanmazdım. sadece insan azıcık daha merhametsiz, acımasız ve hırsız olurdu.
  2 ... sapnu puas
 4. 4.
  Boşuna edebiyat yapmayın. Eğer öleceğimizi bilmeseydik; mesela karşıdan karşıya geçerken kimse, ilk olarak sağına sonra soluna ve yeniden sağına bakmazdı. Tabi bu evreye kadar bu aptallıkla türümüzün sonunu getirmediysek.
  3 -2 ... git schopenhauer oku gel
 5. 4.
  Din olmazdı.
  1 -1 ... ebu zindik
 6. 5.
  Insan canlılar içinde en açgözlüsüdür. Ancak her canlıda olduğu gibi insanın da ölüm korkusu vardır. Kanunar, dinler, ahlak öğeleri insanın başka bir bireye zarar vermesini engelleyip düzenin sağlanmasına yarar. Eğer ölüm olmasaydı veya öleceğini kimse bilmeseydi bu saydıklarımın varolma sebebi de başka durumlara odaklı olurdu ya da olmazdı. insanlar da böylelikle kendini baskılayan kanuna koyun gibi uymak yerine anarşizmin kollarında olurdu ve isteklerine ulaşmak için sınırsız şiddet uygulardı. Yani öleceğimiz bildiğimiz halde bu kadar savaş ve şiddet varsa bir de bilmediğimiz halini düşünün, muhtemelen birkaç kat fazlası olurdu. Ütopik ve duygusal bir dünya olmazdı anlayacağınız. Benim mantığım böyle olurdu diyor.

  Ölüm korkusu derken hayatta kalma içgüdüsünü kastediyorum.
  8 -2 ... tinuviel luthien
 7. 6.
  Belki bir çok şeyi yapmadan yaşardık.
  1 -1 ... neverwantanyhopetofuckingworld
 8. 7.
  insanlar şu an zaten hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor. Hayaller kuruyor, planlar yapıyor. Yani değişen bir şey olmazdı.
  1 ... meskun mahal firarisi