1. 1.
  insanlığın tarih boyunca üzerine düşündüğü yaşamdır. tarihte ölümden sonra yaşam konusunda iki tür tartışma görüyoruz. birincisi ölümden sonra yaşamın olabilirliği, ikincisi de ölümden sonra yaşam fikrinin insanlık üzerindeki etkileri.

  ölümden sonra yaşamın olabilirliği hakkında iki görüş vardır. materyalistler ölümden sonra yaşamı mümkün görmez. çünkü materyalistlere göre insan zihni ve benliği tamamen beynimizdeki nöronların bir faaliyetidir. organik moleküller arasında oluşan kimyasal bir enerjidir. psikiyatride kimyasalların zihin üzerindeki etkileri bu görüşü desteklemektedir.

  fakat bir de dualistler vardır. insan zihninin tek gerçek olduğu, beden ve fiziksel evrenin bir yanılsama olduğunu savunan görüş. bu görüş the matrix filminde de işlenmiştir. zihnimiz başka bir evrende olabilir ve bu evrene bir tür ruh bağlantısı ile bağlanmış olabiliriz. eğer yaşadığımız evren bu şekilde ise ölümden sonra yaşam mümkün olabilir. bu görüşü savunanlar beynimizin zihnimizi taklit ettiği görüşünü savunurlar.

  bir de ölümden sonra yaşamın insanlığa etkileri tartışılır. ölümden sonra yaşamın olmadığına inanan insanlar ölümden sonra yaşam fikrinin sahip olduğumuz tek hayat olan bu hayatı önemsizleştirdiğini savunurlar. insanın başka bir yaşam yerine sadece bu yaşam için çalışması gerektiğini düşünürler. ölümden sonra yaşam olduğuna inananlar ise ölümden sonra yaşamın bu dünyaya anlam kattığını, sonunun yok oluş olduğunu düşünen bir insanın hayatta büyük amaçlar gerçekleştirmek için motivasyonu olmayacağını söylerler.

  maalesef ölümden geri dönen olmadığı için asla varlığından ya da yokluğundan emin olamayacağız. varsa da ne tür olacağını da bilemeyeceğiz. ama sonuçta hepimiz bir gün öğreneceğiz.
  4 ... raynor
 2. 2.
  (bkz: live after death)
  1 ... david addison
 3. 3.
  --spoiler--
  herkes, dedi, merak içinde
  ölümden sonra hayat var mı diye
  boşuna düşünürler
  sanki hayat varmış gibi ölümden önce
  --spoiler--
  * *
  5 ... guzunamca
 4. 4.
  çoğu insanın ezber bir şekilde üzerine yanlış düşündüğü yaşam.

  tanrının var olmaması ölümden sonra yaşamın olmadığı manasına gelmez. belki paranormal bir evrende yaşıyoruz ve ölümden sonra ilginç olaylar gerçekleşebilir.

  tanrının var olması da mutlaka ölümden sonra yaşamın olduğu anlamına gelmez. belki yarattı ama sadece bu dünyada teknoloji, bilim geliştirelim diye. belki bir sanat eseri olarak bakıyor insanlığa.

  valla ölüm sonrası için bir sürü ihtimal var. herşey olabilir.
  1 -1 ... raynor
 5. 5.
  insanları tanrı ile korkutmak,
  ümitlendirmek,
  ölümsüzlüğe inandırmak,
  ödüller verileceği vaad edilerek eylemler yaptırmak için uydurulan,
  hayal ürünü-fantastik bir yaşamdır.

  (bkz: ölülerin cennette allah ı görmesi)
  -1 ... annabell lee
 6. 6.
  cazip gelen yaşam şekli.
  ... passion
 7. 6.
  insan biraz psikoloji ve nöroloji ile ilgilendiği zaman bunun ne kadar boş ve gereksiz olduğunu anlıyor. ruh diye bir varlık yok. benlik tamamen beynimizin bir fonksiyonu. lsd gibi ilaçlar insanın benliğini yitirmesine neden olabiliyor, yani tamamen fiziksel. hafızamız tamamen fiziksel, trafik kazası geçiren beyninin gördüğü hasardan dolayı hafızasını yitirebiliyor.

  eğer ölümden sonra yaşam arıyorsak ancak teknolojiden medet umabiliriz. belki nanoteknoloji ile uzun bir gelecek sonra tekrar yaratılmamız mümkün olabilir. eğer gen haritamızı ve hafızamızı bir hard diskte saklayabilirsek. ama bu bile gereksiz. sonuç olarak şu anda bana benzeyen bir insan yaratılacak gelecekte. o zaman doğacak çocuklardan biri de bana benzeyebilir. gerek yok buna.

  ölümden sonrasını düşünmeyin. her anınızı bilinciniz burada ve şimdi olacak şekilde yaşayın. zaten bu evrende var olan hiçbir şey yok olmaz. hayat boyu nasıl değişiyorsanız, ölüm de sadece bir değişimdir.
  1 -4 ... raynor
 8. 7.
  (bkz: scenes from a memory)
  ... sahtemustaine
 9. 8.
  fiziksel bedenden ayrılıp, ruhani boyutlara adım atış.
  ... binghi
 10. 9.
  yaşamak canlı olmaktır. nefes almaktır benim için. ağaçlar bile nefes alır. bir saniye sonra cevher ayrılınca bedenden hiçbir özelliği kalmaz nefes alsa bile, canlı olsa bile. canlıdır ama yaşamıyordur.

  eğer bilinmeyecekse, bir çiçeğin hangi renkte olduğunun ne önemi var? eğer koklanmayacaksa kokusunun ne olduğunun. ya da kimsenin olmadığı bir ormanda bir ağaç devrilse yere, ses çıkarır mı? ölmeden önce ne kadar işkence görürsem göreyim bir anda hepsi değersizleşmeyecek mi? isterse bütün dişlerimi ve tırnaklarımı söksünler. tarif edilemeyecek bir acıya boğulayım. sonrasızlıksa sonrası öncenin ne önemi var?

  ölüm önem demektir. yaşanan herşeyin anlam kazanması bir bakıma. ve ölümden sonra yaşam var mı diye soruyorlar? zalim bir tanrının cehennemine odun olmaktan bile kötüsü bunca şeyin birdenbire bitmesi olurdu. kimseye soramadığını düşün. düşüneme hatta. çünkü yok ol. nasıl becereceksen.
  2 ... enistein