1. 1.
  harry potter ve ölüm yadigarları kitabında büyük yer tutan cisimler.
  (bkz: mürver asa)
  (bkz: görünmezlik pelerini)
  (bkz: diriltme taşı)
  1 ... endoplasmakalvosto
 2. 2.
  --spoiler--
  Üç kardeş vardır. Bunlar nehirden karşıya geçmek isterler. Aralarından en yaşlısı bir büyü yaparak köprüyü oluşturur. Ama tam geçecekleri sırada "ölüm" karşılarına çıkar. Buradan geçmek için dilek dilemelerini söyler. En yaşlısı dünya'da hiç yenilmeyecek bir asa yani "mürver asa"yı diler. Ve ölüm ona asayı verir. ikinci kardeş bir taş ister "diriltme taşı" böylece sevdiklerini diriltebilecektir. Üçüncü kardeşin isteği ise "görünmezlik pelerini"dir.

  ilk kardeş -en yaşlı olan ve mürver asanın sahibi- her yerde terör estirmeye sevmedilerini öldürmeye başlar. Ama asanın gücünü anlayan bir kişi onu uykusunda öldürüverir. Böylece ölüm onu alır götürür.

  ikinci kardeş -diriltme taşının sahibi- sevipte kavuşamadığı sevgilisini diriltir. Fakat o tekrar ölünce dayanamaz ve ona kavuşmak için intihar eder. Ölüm ikinci kardeşi de alır.

  Üçüncü kardeş -görünmezlik pelerini olan- yıllarca ölümden kaçar hayatını sürdürür. Hayatının sonlarına doğru pelerini oğluna verir ve ölüm onuda alır götürür.

  işte bu üç eşyaya sahip olan yenilmez bir güce sahip olur.
  --spoiler--

  Mürver asa: harry potter filmin sonunda kırıp atar.

  görünmezlik pelerini: harry'e babasından hediye kalmıştır.

  diriltme taşı: harry bunun sayesinde son bölümde herkesi şaşırtarak dirilir.
  ... thinktwicer
 3. 3.
  dumbledore ve grindelwald'ın gençlik zamanlarında sahip olmak istedikleri eşyalardır. harry mürver asa'yı yok etmiştir. fakat diriltme taşı ve görünmezlik pelerini hala kendisindedir.
  bu arada sanılanın aksine harry diriltme taşı ile dirilmemiştir. diriltme taşı ile sirius'u, annesini, babasını ve lupin'i görmüş onlarla konuşmuştur. ormandaki düelloda voldemort'un yok ettiği harry'nin ruhu değil kendi ruhundan bir parçadır. yani istemeden oluşturduğu tek hortkuluk olan yara izidir. harry zaten ölmemiştir.
  1 ... arsene lupin
 4. 4.
  --spoiler--

  mürver asa, görünmezlik pelerini ve diriltme taşı'ndan oluşan üçüne birden sahip olanı ölümün efendisi yapacak araçlar. voldemort ölüm yadigarları hikayesini bilmediği için yalnızca mürver asa'nın peşine düşmüştür iyi ki de bilmemiş bilse işi daha zor olurdu harry'nin.

  --spoiler--
  ... basketbol asigi