1. 1.
    m. cevdet anday oyunu.
    2 ... ipekbocegikadardikbasli
  2. 2.
    bir melih cevdet anday oyunu.
    kısa oyundur efendim. sahnelenmesi yarım saat taş çatlasa kırk dakikadır, tek perdede biter.
    oyun semboliktir, belirli simgeler vardır.
    bir ölüler gemisi. içindekiler sizsiniz, benim, arkadaşlarımız, hepimiz.
    korkunç bir bireysellik, iletişimsizlik, herkesin kendini anlatma çabası, kimsenin birbirini dinlememe problemi. susamıyorlar, dertlerini dile getiriyorlar, bazıları haklarını arıyor. kötü bir şey mi hak aramak? değil elbette. maalesef hak arayanlar da sadece kendi derdinde, hak arayanlar başkalarının sıkıntılarını kulaklarını tıkamış (yazdıkça fark ediyorum da rahmetli ne de güzel anlatmış günümüzün türkiye'sini). neyse işte efendim herkes konuşur, kimse dinlemez. şu iletişimsizlik mevzusu yani. absürd tiyatroda da çok kullanılır bu tema, diğerlerini umursamama kendini nimetten sayma, en haklı benim karşımda duran hatalıdır anlayışı.
    bir gemi, zaten ölülerle dolu. bir gemi, geminin yöneticileri o kadar yetersiz ve o kadar umursamazdır ki, gemi yavaş yavaş batmaya başlar. ve oyundaki karakterler o kadar kendi dertlerindedir, o kadar bireysel düşünürler ki batan gemi umurlarında bile olmaz. halbuki bilmezler, kendilerini anlatsınlar ya da anlatmasınlar, toplu olarak batmaktadırlar.
    anday oyunları genellikle konuşma üzerinedir. ya kimse kimseyi dinlemez ya da kişiler sürekli bir diğerini kendi meselesinin önemine ikna etmeye çalışır. tüm karakterler ya da tipler anlatmak ister, kendini anlatmak derdini anlatmak, böylece anday oyunları harekete değil söze bağlı olur. tıpkı sürekli konuşup eyleme geçirmediğimiz planlarımız, hayatımız gibidir. biz oyunlarıyla anday'ı tanırız, oysa o yıllar önce bizi bize anlatmıştır.
    edit: oyunu okuyalı 6 yıl oldu sanırım. eksiklerim varsa kusura bakma sözlük.
    1 ... tsukky
  3. 3.
    Melih Cevdet anday'ın Teknik olarak kısa,anlam olarak uzun absürt oyunu.
    Ülkeyi bire bir yansıtır.
    1 ... tsukky