1. 1.
  insanların hayatındaki bir çok şey aslında olculu olmaktan gecer.Basarılarınızda yada tam aksi basarılıksızlıklarınızda buyuk rol oynar.Nerde ne kadar adım atılacagını iyi saptamalı ve ona gore hareket etmelisiniz.
  1 ... hendrix
 2. 2.
  mesafeli insanların düsturudur. ünlü fotoğraf sanatçısı henri cartier-bresson' a göre; " ölçüsüzlük bir an için insanı büyüleyebilir, ama zamanla katlanılmaz hale gelir. yalnızca ölçülü şeyler, sırrını hiçbir zaman ele vermez. "
  2 ... edelweiss
 3. 3.
  nerde nasıl davranacağını, hangi durumlarda ne ölçüde konuşacağını bilme durumu.
  1 ... gonulcelen
 4. 4.
  (bkz: ölçüyü kaçırmak)
  1 ... vezir tonyukuk
 5. 5.
  uçlarda yaşamadan, kavramlara objektif biçimde yaklaşmak, davranış ve konuşmalarda aşırı heyecan sergilememektir.
  1 ... legend of the stranger
 6. 6.
  kişinin kendi çizdiği sınırları aşmaması, prensiplerini çiğnememesi durumudur. kısacası her konuda nerede duracağını bilmektir. kişiyi bu tutum toplum tarafından ayrıcalıklı hale getirir.
  1 ... yorumsuz
 7. 7.
  çok büyük ve büyük çoğunluğun olamayacağı davranıştır. insan davrnışları ezici çoğunlukla aşırıya kaçar.
  ... selia
 8. 8.
  seviyeyi doğru kontrol etmek.
  ... dilmac
 9. 9.
  kişinin kendini kontrolde tutması durumu. bir süre sonra kişilik gibi görünse de karşıdaki insanları önemseme dürtüsünden kaynaklıdır.
  ... the outsider
 10. 10.
  Oturmasını kalkmasını bilen insan evladıdır. Sözüm meclisten dışarı nesil bir rüzgara kapılmış gidiyor. Hitap tarzları yaşam tarzları tamamen değişmiş, zevklerin farklı iyiliklerin kötülüklerin farklı niteliklerin değiştiği farklı bir dünyadayız. Böyle zamanlarda ölçülü insanlara daha çok ihtiyacımız var.
  ... kavanozdaki fedai