1. 1.
  patatesleri de meşhurdur.
  (bkz: lays)
  2 ... hasnicktir
 2. 2.
  çarşısı karşıyaka'nın çarşısıyla çok benzer . kankası tire'dir .
  2 -1 ... gerko
 3. 3.
  gidildiği vakit; hursid koftecisinde köfte ve tongul pidesinin kesinlikle yenilmesi gereken yerdir.
  2 -1 ... devedikeni
 4. 4.
  trafik kurallarına uyulmaması kural olmuş ilçe ve çevresi. kiraz ilçesinden ödemişe 70-80 km hızla devam ederken bir traktör yanyoldan bodoslamasına anayola çıkabiliyor.
  2 ... patlamismisir
 5. 5.
  yeni yapılan alışveriş merkezinde özsüt açılan ilçe.
  1 -1 ... patlamismisir
 6. 6.
  küçük ama tuhaf şekilde cezbedici bir ilçe. dağların arasından zorlu bir yolculukla varılır, sokakları boştur bir istanbulluya göre. tarihi vardır, yıkık dökük hanları ve ev sahibi horozları. bir tarafına gidersiniz bu yıkık dökük hanlar, ters tarafa yürürsünüz mağazalar, çarşılar, cadde.. haritada yerini hala anlamadığımız bir boşluğun merakı da var hala, bir ara varit bulup orayı görmek istediğim. izmir gibi değil, çok farklı, daha az ege, daha çok anadolu.

  insanı ise genelde bu yavaş hayata alışmış, sigarasızına rastlanmayandır. çoğu tarihi yerde "buralar eskiden dutluktu" diye muhabbete girecek dedeler sürüyleyken, ödemiş te sokakta bir dede bulmak, eskiden nasıldı buralar diye sorup işe yarar bilgi almak hayli zordu. ya dede bulamadık, ya konuşturamadık, ya da yerli değildi.

  son olarak, öss ye girdiğim mavi tombow kalemimi miras bıraktığım yer. küçük caminin oralarda düşürmüştüm, sonra bulamadım zaten döndük geri. okul için gidlmiş olsa da, yorgunluktan canımız çıksa da çok sevilen küçük ilçe. bir de adını hatırlayamadığım bir pastanesi vardı, çok ama çok güzeldi. otelin karşısında. giden olursa orada konaklamaları tavsiye edilir.
  2 ... forever young
 7. 7.
  izmir'in bir ilçesidir. *
  3 ... damat hobbit pasa
 8. 8.
  içinden çıkan her adamın , yumru kıvamlı kocaman bi burnu olur.. memleketin patates ile meşhur olmasına selam çakmaknın böylesi..
  2 ... hefeweizen
 9. 9.
  her köşede bir kaç kahveye rastlanabilecek, aylak adamların yaşadığı büyücek bir izmir ilçesi ancak büyüklüğü kadar gelişmişliği yoktur tabi ki büyüklüğü 72 bin nüfusuyla ilişkilidir sadece.

  izmir'e 110 km uzaklıkta olup denize de uzaktır. manisa ve aydın'a daha yakındır.

  burası öyle bir bok yiyen yerdir ki hafta sonlarınız geçmek bilmez.

  bozdağ ve gölcüğü vardır gidip görebilirsiniz ama içiniz sinmeyebilir o da normaldir.

  (bkz: odemisten adam cikmaz)
  2 -2 ... oropa
 10. 10.
  şahsımın babasının memleketi olan ilçedir. patatesi ve karpuzu ile meşhurdur. turgutlu ile sınır olmasına rağmen şahsım en son 14 yıl önce bu güzel ilçeye gitmiştir. nihayetinde kusura bakma be ödemiş, ben turgutluluyum...
  3 -1 ... mal sahibi