bugün

ödemeli aramanın mantığını kavrayamamış olması muhtemel insandır. telefonu çalar. açıp "sayın abonemiz bu bir ödemeli aramadır. kabul ediyorsanız 1 etmiyorsanız 2'ye basın. kabul etmeniz durumunda kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirileceksiniz" tarzında bir bıdıyı dinler, 2'ye basar; telefonu kapattıktan sonra sizi kendisi geri arar.

hacı, niye tekrar yapıyorsun ki? bant kaydı yapan güzel ablam dememiş mi kendi tarifen üzerinden ücretlendirileceksin diye? ne değişecek, niye boşu boşuna tekrar rehberde beni arıyorsun? 1 de aç lan?! hayır, aramayı reddedeceksen de 2 de koy telefonu cebine arama.
telefonu açar açmaz duyduğu bant kaydından aramanın ödemeli olduğunu anlayıp, kaydın bitmesini beklemeden hemen reddedip tekrar arkadaşını arayarak zaman kazanmış insandır. takdir etmek gerekir.
bant kaydı sırasında 1'e bastığında telefonun çalmaya başlayacağını görebilecek aydın insandır. "sayın abo" dediğinde 1'e basmanız yeterlidir kaydı dinlememek için.
kendi de ödemeli arıyorsa, mesaj apaçık ortadadır.
avea sahibi olup beleş dakikaları varsa ve arayan kişi de avea kullanıyorsa en iyisini yapan insandır; çünkü avea ya ödemeli aramalarda beleş dakikaları saymamaktadır çok mantıklı bir şekilde.
(bkz: bunu yapan insan olamaz) * *
vaktiyle gsm operatörü tarafından kazıklanmış ve sayın abonemiz lafını duyar duymaz kıllanan abonenin refleksidir. bu kaydı dinlersem yine bir katakulli olabilir düşüncesiyle hemen reddeder, ancak biçare arkadaşını da unutmaz. vaktiyle telesekretere yönlendirilmiş numaraları çaldırdığınız anda bir kontorunuzun düştüğü göz önüne alınırsa, bunu yapan insanın pek de haksız olmadığı gözlemlenebilir.

(bkz: sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer)
faturasını babası ödeyen insan evladıdır. şöyle ki bu işlem faturada " karşı taraftan ödemeli arama" şeklinde geçer. söz konusu şahsın babası faturayı incelediğinde "çocuğum sen hıyar mısın her kontorü olmayanı sen mi arıyorsun" şeklinde fırça atmış ve çocuk dersini almıştır. dolayısıyla ödemeli arama reddedilecek paşa paşa tekrar aranacaktır.
(bkz: bu adam benim babam)
arayan arkadaşını, rehbere "ödemeli" kaydetmiştir.
ödemeli arayıp reddedip, kontör yollayan insan dan daha makbul değildir.
patrondur elemanının kontoru gıtsın ıstemez eli öpülesi insandır.
Ödemeli tarifesi diye bir tarife olduğunu düşünen kişi modelidir. Toplum içinde yoğunlukla görülebilir.
zaman kaybeden insandır.
halk arasında muhtemel olarak daha fazla kontür yendiği düşünüldüğünden önce reddedilip, sonradan aranır.
konuşan kadının iğrenç sesine daha fazla katlanamamaktan olabilir.
neden bize hiç böyle mübarek insanlar denk gelmiyor?
Mantıklı insandır çünkü ödemeliden cevap verirseniz kampanyalardan yararlanamazsınız faturalı ise ekstra ücrete tabii olabilirsiniz .
mantıklı insandır aklını kullanıyordur ayrıca kendi tarifesi, paketi var ise ordaki dakikaları da kullanıyordur.
Babamdır bu.
Ondan da bize geçti tabii.
fazladan para ödemek yerine tarifesindeki dakikaları kullanmayı tercih eden insandır.