1. 1.
    öğretmenliğin kutsalı eskide kalmış. kendi sorunlarını çözebilen, halkın gündelik sorunlarına yardımcı olabilen öğretmenler eskidenmiş. onlara karşı o zamanın okuma-yazma dahi bilmeyen insanlarının saygı duyması çok normaldi. Öğretmenlerin kutsal tarafları da dönemin insanlarına bir nevi yol gösterici olmalarından geliyordu.

son 10 15 yıl içerisinde öğretmen olanların durumları ise bambaşka. çok cahiller, çok benciller, dünyada ne olup bittiği hakkında herhangi bir bilgileri yok, genel kültür seviyeleri çok çok düşük. Kendilerini geliştirme ihtiyacını boşver yakınında böyle biri varsa bile yadırgarlar, boş işler olarak görürler. Zamanlarını instagram, dedikodu, araba muhabbeti üzerinde geçirirler.

Diyeceğim Kpss bir ölçüt değildir bir öğretmeni iyi bir öğretmen olarak niteleyebilmek için zira kpss'nin amacı memuriyet hakkını kazanabilmektir ve yeterli çalışma zamanı olan herkes o sınavı kazanabilir ki kazanıyorlar zira toplam ülkede 1 milyon civarında öğretmen çalışıyor. Kamu görevlileri arasında en fazla üyesi bulunan gruptur öğretmenler ve bakanlıklar arasında her sene en fazla bütçe ayrılan grup haliyle.

Eğitim sisteminin işlevselliği ve kalitesinden hali hazırda hiç kimsenin memnun olmaması nedeniyle- öğretmeni, öğrencisi,velisi- yapılacak en mantıklı iş okulları tamamen özelleştirmek olmalıdır. Özelleştirme olursa öğretmenler daha iyi ücret alabilmek için kendilerini geliştirme ihtiyacı ve işlerini daha özverili yapacaklar, veliler de cocuklarının eğitimi ile daha ilgili olacaklardır diye düşünüyorum.

Şu an öğretmenler, öğrenciye yardım etmekten çok zararlılardır. Hem çocuga zarar ve devletin ekonomisine zarardır. Tabi bu kadar büyük bir grubun içinde kişiliği ve yaptığı iş itibari ile çok örnek insanlar vardır ama bu kişiler bu genellemenin içinde değil tabi ki sanmıyorum onların bu grubun yüzde birini bile teşkil etmez.

edit: başlığa anlamı sığdıramadığım için kısaca kalitesiz sıfatını kullandım. kalitesiz derken ise öğretmenin bir ilkokul veya ortaokul öğrencisine örnek teşkil edebilecek pozitif bir zihniyetten yoksun olmalarını ve bunu zihniyeti ısrarla koruma istediklerini veya isterseniz tembelliklerini kastediyorum. Tabi ki burada bilimsel araştırma yapmadım, öğretmenlerin öğretim becerilerini geliştirmek için ne yaptıklarını, okul dışı zamanlarında günde eğitim aktivitelerini geliştirmek için kaç saat kullandıkları vs gibi konularda ama bu konuda araştırma yapılmasını çok isterdim. Ben kendi gördüklerim, tecrübe ettiklerimle fikirlerimi paylaştım.
    2 -11 ... sundog
  2. 2.
    kalitesizlikten daha öteler.
    1 -5 ... hastavilla
  3. 3.
    türkiyede ne yazıkki öyle. evet.
    1 ... ikinci nesil yazar
  4. 4.
    e o zaman sizde kalitesizsiniz.
    5 ... salon beyefendisi
  5. 5.
    Dedi akçomar. Köy enstitüleri geri gelsin madem.
    3 ... mey sayisi
  6. 6.
    Maalesef öyle.
    -2 ... haylaz adam 34
  7. 7.
    her meslek erbabı kaliteli de bi öğretmenler kalitesiz zaten amk. ipini koparan liseli velet veya kıskanç işsiz de burayı trollüyor.
    2 -1 ... comarlarin korkulu ruyasi
  8. 8.
    bazıları mesleklerinin haklarını vermiyor bu doğrudur ancak bir genelleme yapmak mümkün değil. aralarında gerçekten hem dersi iyi anlatan hem de idealist olanları var. sınıfta başarısız olan 2 öğrenciye de dersimi sevindirsem ne mutlu bana diyeni de var, ben paramı alır giderim ister dinle ister dinleme diyeni de var. öğretmen oluyorsan artık o sınıftaki öğrencilerin senin evladın olduğunu kabul etmelisin. öğrenci de o öğretmenlerin ailelerinden daha çok öğrencilerle vakit geçirdiğini bilmeli. adam bu mesleği seçmiş köle gibi çalışmalı mantığı da yanlış. hangi meslek olursa olsun belli bir saatten sonra onu yapan kişi için keyif olmaktan ziyade işkenceye döner. bu yüzden öğretmenleri anlamayı da öğrencilerin öğrenmesi lazım. öyle tek taraflı bakıp öğretmenler kalitesi demeyle olmuyor bu işler. işe yeni başlayanların bir çoğu bu süreçten geçer. önemli olan 4-5 senedir bu görevi yapan insanın halen yerinde sayıyor olması. meb de öğretmenleri öğrencilerin önüne atmış durumda. bu açıdan da bakmak gerek.
    2 ... buzkutlesi
  9. 9.
    "Ben dersimi anlatır giderim" diyip 40 dakika boyunca tahtaya ders anlatan kişidir.
    ... proton
  10. 10.
    Eee artık öğretmen olmak için bile bi dayı lazım hakeden değil dayısı olan öğretmen olunca kalite düşüyo tabi.
    1 ... trucker