1. 1.
    daha doğrusu, "bir öğretmen olarak covid-19 sürecinde tam maaş almak istemiyorum." şeklindedir. ayrıca başlıktaki "tatil" ibaresine "bu bir tatil değil, eğitim devam ediyor." diyenler olacaktır fakat ben de "bu süreç öğretmenlere tatilden farksızdır." diyerek dürüst bir karşılık vermek istiyorum.

6 yıllık sınıf öğretmeniyim. 4 yıl ağrı'nın ücra bir köyünde sözleşmeli memur olarak görev yaptım. ilk yılımda atandığım kurum soba ile ısınan, haftada en az 3 gün su bulunmayan, kaldığım lojman ile arasında 14 km mesafenin olduğu bir okuldu. kış aylarında ise bazen okula gitmek için sabah 4.5'ta yola çıktığımı hatırlıyorum. bunları söylememin sebebi, "corona günlerinde tam maaşı hak etmediğini söylüyorsan yaz tatilinde niye kabul ediyorsun?" diye soracaklara cevap vermektir. zira bu şartlar altında icra edilen bir mesleğin 2 aylık tatilinde, 2 kere çalışmadan maaş almanın hiçbir ahlaki sıkıntısının olmadığını düşünüyorum.

şimdi ise hiçbir şey yapmıyoruz! evet, koronavirüs sürecinde "hiçbir şey" yapmadan para kazanıyoruz. "zoom ile öğrencilerime canlı dersler anlatıyorum, eba'dan ödevlendirmeler ve konu tekrarları yapıyorum, whatsapp'tan velilere ve öğrencilere paylaşımlarda bulunuyorum." diyen öğretmenler olacaktır. hepimiz adımız gibi biliyoruz ki eğitimin durduğu günden beri bunların hiçbirini yapmadan da maaşımızın tıkır tıkır işlemesi teorik olarak mümkün ve böyle yapan onlarca öğretmen tanıdığım mevcut. yani şu an ben de istesem hiçbir şey yapmadan, tıpkı yaz tatili gibi bir covid-19 süreci geçirebilirim.

sözün özü, öğretmenlerin okula gitmediği şu günlerde, sıradan bir eğitim-öğretim gününde aldığım maaş gibi para kazanmaya devam ederek, hiçbir şey yapmadan devletin sırtına kambur olmak istemiyorum. haksız kazançla karnımı doyurmak istemiyorum. maaşımın en az yarısının bu sıkıntılı süreçte verilmemesini istiyorum. insanların maske dahi alamadığı, ücretsiz maske dağıtılan internet sitesine bir saatte milyonlarca tıklama yapılan bir pandemi döneminde oturduğum yerden tam maaş almak istemiyorum. benim gibi binlerce öğretmen arkadaşımın da böyle düşündüğünü, özellikle yine hiçbir şey yapmadan, ham maaşının yanında girmediği ek derslerin ve dyk'ların ek ücretlerini alan branş öğretmenlerinin de bu haksız kazançlarının içlerine sinmediğini biliyorum.

şovmen, rolcü veya ilgi budalası; bencil, rahatçı veya şark kurnazı değil: ben binlerce "dürüst" öğretmenin sesiyim ve bir öğretmen olarak covid-19 sürecinde tam maaş almak istemiyorum!
    11 -32 ... bankamatik memuru
  2. 2.
    corona yazıp bilmem kaça defalarca mesaj atarak maaşının hepsini bağışlayabilirsin.
    Biraz pratik düşünmek lazım basitçe çözüldü konu.
    13 -1 ... simbat
  3. 3.
    Vicdanınız rahat değilse, bir sürü ihtiyacı olan insan var onlara yardim edebilirsiniz.
    11 -2 ... sari civciv
  4. 4.
    enayi bir öğretmen beyanıdır. bakın paranıza amk yıllarca ağlıyordunuz öğretmen parası düşük memur maaşı düşük diye.
    1 -8 ... tarz2147
  5. 5.
    maaş verilmemesini talep etmek yerine eğer içine sinmiyorsa gidip tanıdığın bildiğin fakire fukaraya yardım edebilirsin. insanların çoğu ve lafları değersizdir, bilmelerine de gerek yok. yatarak maaş alıyorlar diye konuşsunlar önemli değil. ayrıca senin ihtiyacın olmayabilir ama diğer birçok öğretmenin kredi taksidi var, çalışmasa da devam eden elektik, su, doğalgaz, telefon faturası gibi sabit giderleri var. çalışmıyorsun diye hadi hop kiradaki evi boşaltıyorum eşyaları yükleyip kamyona evime döneyim diyemez. gidip başka bir işe de giremez, hele şu şartlarda iş de bulamaz muhtemelen. birbirimizin ayağından çekip düşürmeye çok meraklı bir milletiz.

not: öğretmen değilim.
    6 -2 ... benden ote benden ziyade
  6. 6.
    kendi adına konuşması gereken öğretmen veya memurdur. kimin ne kadar borcu, alacağı, hesabı var, kimse bilemez. isteyen öğretmen veya memur vicdanı ve inancına göre bu durumda sıkıntı yaşayanlara yardım etmelidir ama hiç kimse kendi istediği bir şeyi herkes adına istememelidir. bu sıkıntılı dönemde herkesin kazancına göre kesinti de yapılabilir mesela memurlardan yüzde beş, milletvekillerden yüzde elli kesinti yapılabilir.
    2 -1 ... seruven44
  7. 7.
    en yakın yardım kuruluşuna bağışlayabilirsin.
    tutan veya engel olan yok.

ama çoğul konuşup, insanları zan altında bırakamazsın.
    5 -3 ... eylulsabahi
  8. 8.
    entry'nin hiçbir yerinde 1. çoğul şahıs ibaresi dahi kullanılmamasına rağmen "kendi adına konuş" temalı laflar eden ebleh güruh oldukça enteresan.
    1 -5 ... bankamatik memuru
  9. 9.
    kendi adına konuşuyorsan neden buraya yazıyorsun? devlet senin için özel yasa mi çıkaracak bankamatik memuru maaş istemiyormuş vermeyelim bu kişiye diye. kendinle ilgili bir meseleyse bağış yaparsın gider biter.
    3 -1 ... benden ote benden ziyade
  10. 10.
    ücretli öğretmenlerin maaş bile alamadığı bu dönemde kadroluların hiçbir şey yapmadan 5 bin lira para almasına göz yuman zavallıları göstermiştir.
    1 -2 ... bankamatik memuru