1. 1.
    bana kalırsa tek ve net problem yok. dolayısıyla empati ve farklı bakış açıları önem kazanmaktadır.
    -başlıca sebepler:
    + sistem sorunu:
    1) istihdam edilebilecek sayının çok üstünde öğrenciye eğitim fakültelerinin kapılarını açıyor.
    2) formasyon eğitimi bölüm mezunlarına kolay bir şekilde sağlanıyor.
    3) uzun vadeli planlama yerine kısa ve kısır planlamalar-özellikle seçim dönemlerinde aşırı alımlar- nedeniyle hem niteliksiz öğretmenler mesleğe başlıyor hem de planlanmış ileri atamalar sekteye uğrayarak birikmeye neden oluyor.
    4) atamalarda objektiflik ve şeffaflık değil subjektif yöntemler etkili olduğu için liyakat önemini kaybediyor ve kayırmalar, nepotizm etkili oluyor.

+ toplumsal sorunlar:
    1) veliler ve öğrenciler bu tıkanıklığı görmelerine rağmen öğretmenlik mesleğinin cazibesi-hayali olduğu için değil aksine kolaylık, maaş ve tatiller nedeniyle yani anlayacağınız tamamen duygusal nedenler, sırtını devlete dayamanın en kolay hali- nedeniyle bu eğitim fakültelerine girerek bile bile lades oluyorlar.
    2) öğretmen adayları uzun üniversite hayatı boyunca yoğunluğun düşük olması nedeniyle fazla gayret göstermiyorlar-3 yıldır atanmamış/atanamamış kardeşimden biliyorum- ve düşük puanlara talipler. azim, gayretkeşlik ve sabır göstermedikleri için sonları hüsranla bitiyor. kendilerine nitelik katmadıklarından hiçbir sektörde kendilerine kalifiye iş bulamamaktadırlar. halbuki yapılabilecek pek çok iş var. ne yazık ki ortada kalakalıyorlar.
    1 ... kolaysaanlat