bugün

Dil Çuvaşistan Türkçesi, Rusça
Başkent Şupaşkar
Devlet şekli Cumhuriyet
Cumhurbaşkanı Nikolay Vasilyevich Fyodorov
çuvaş türkleri'nin yaşadığı rusya'ya bağlı iç işlerinde özerk bir ülke.
türk dünyası içerisinde müslüman olmayan ender türklerdendir.
bir kısmı hristiyandır içlerinde hala putperest olanlar dahi vardır.
görsel
(bkz: dağıstan/#14348493)
bayrağı türkler için kutsal hayat ağacıdır. dilimize yakutça'dan sonra en uzak dildir. Ogur Türkçesine mensup bildiğim kadarıyla. Hunca ile çok yakın kabul edilir çuvaşça ve Türkiye türkçesi'ne göre bazı dönüşümleri vardır. at- ut gibi. taş- duş'du yanlış hatırlamıyorsam. ama çok anlayabilceğimiz sözcük varken ben çuvaşça söylenen bir izletiden sadece cecek'i anladım. oda çiçek oluyor. Türkçe Çuvaşça söyleyen bir şarkı grubu vardı adını unuttum ama. Seyfullah abi de olmasa (bkz: seyfullah türksoy) bilemeyeceğimiz bir ülke.

4 yıl sonra gelen ek: taş, dul oluyormuş sayın sözlükçüler.

4 yıl sonra gelen ekten 4 yıl sonra gelen bir ek daha: nabıyonuz nasıl gidiyor?
bayrağı, kutsal ağacımız ulukayın ve onların göğü selamlayışını sembolleyen özerk türk cumhuriyetidir. bir gün tam bağımsız olacaktır, diğer özerk cumhuriyetlerimiz gibi.
Çuvaşistan, Çuvaşya veya Çuvaş Cumhuriyeti (Çuvaşça: Чăваш Республики), Rusya Federasyonu’nun içinde yer alan federe cumhuriyettir. Cumhuriyetin adını aldığı Çuvaşlar, Türk halklarından biridir. Çuvaşistan, Rusya’nın orta kesiminde yer alır ve Haziran 1920’de kurulmuştur. Yüzölçümü 18.300 km²'dir. Nüfusu yaklaşık 1.350.000'dir. Başkenti Şupaşkar'dır.
Türk halkları arasında müslüman olmayan Ender topluluklardan diğerleri için

(bkz: Gagavuzya)
(bkz: tuva cumhuriyeti)
(bkz: Altay cumhuriyeti)
(bkz: yakutistan)
görsel
rusyaya bağlı özerk bir türk cumhuriyetidir. konuştukları dil, Türkçe'nin anadolu türkçesine en uzak lehçesidir şöyle ki çuvaşların türk olduğunu yabancı bir türkolog keşfetmiştir. kulağa hiç türkçe gibi gelmeyen ama yazı dili irdelenince türkçe olduğu az da olsa anlaşılan bir lehçeyi kullanırlar.
dinleri çoğunlukla hristiyanlıktır ama bu hristiyanlık, tengricilik ve şamanizmden fazlasıyla etkilenmiş bir hristiyanlıktır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.