1. 1.
  aklın mantığın almadığı istektir. katrilyonları olan 60 - 70 yaşındaki adamların para hırslarının tükenmek bilmemesi insanın canını sıkıyor sahiden. bizler 1000 lira parayı bir arada gördüğümüzde mutlu olan insanlarken nasıl olur da bu adamlar paraya doyamıyor. daha iyi şartlarda yaşamalarının imkanı yokken neden bu hırs? ne için kazanmak isterler? en lüks villalarda yaşayıp, en pahalı arabalara binerler, dünyayı dolaşırlar .

  bir yandan işçilerine asgari ücret öderler. çocuklarına yatlar katlar alırken, onları yurt dışında okuturken, kendi çalışanlarına 50 lira zam yaparken elleri titrer bu insanların.
  1 ... sicarim o cevdet in agzina
 2. 2.
  Paraya tapmaktır, aslında bu bir hastalıktır. Kazandıkça kazanmak ister, ancak o da yetersiz gelir ise çalıp çırpmaya başlar harama girer her haltı yer daha fazla para sahibi olur. Bu tür insanlar ölmekte istemezler, çünkü o kadar malı ve varlığı bırakmak istemezler. Hep yaşamak isterler, acak istedikleri olmaz.
  2 ... pisagor01
 3. 3.
  hayatında doğduğu andan itibaren kaybetmeye pek aşina veya alışık olmayan zengin kişisinin şımarıkça doyumsuz isteklerinin hepsinin gerçekleştirilmek zorunda olduğu yanılgısına düşmesinden ötürü hırslarını kontrol edememesi ve yenilgiyi kabul edememesi durumu.
  2 ... saturnde bir cix
 4. 4.
  insan maalesef hiçbir şeye doymaz. Bugün bunu mu kazandım yarın dahada kazanıyım der. Nefsini bir turlu tatmin edemez. Biri olsun çok şükür deyip azla yetinmeyi bilmez...
  2 ... chealan
 5. 5.
  Yalandır. Çalışmak bağımlılık yapıyor. Para değildir istenilen şey çalışmaltır.
  1 ... melih gokcek
 6. 6.
  olayın akışına kendini kaptırmaktır.

  çoğu zengin zamanında oldukça yoksul olmasına rağmen, parayı bulunca manevi hissiyatı azalır, maddiyata önem verir hale gelir.

  örnek verecek olursak;

  şuan kendi halimde biri iken, yarın bir gün piyango çıkarsa nasıl iki günde değişeceğime şahit olabilirsiniz.
  2 ... tyler dur ulen
 7. 7.
  insanın doğasında olan doyumsuzluktur, hırstır, nefstir. nefs ise her zaman daha fazlasını ister. hep daha iyiye ulaşma arzusudur. oysa herkesin ne kadar zengin olursa olsun her an ölebileceği dolayısıyla habire biriktirdiği zenginliklerin güme gideceği gerçeğini görmezden gelirler. ve eninde sonunda varacakları yer topraktır.
  1 ... selia
 8. 8.
  80 yaşına gelmiş is adamları görüyorum, adamlar yedi sülelasını kurtaracak para yığmış ve biriktirmişler ama hala fakirin elindeki 3 kuruşu gasp etmenin derdinler. Allahtan ölmiyceğine dair senetmi aldın ey kenzci(sürekli mal biriktiren mal yığan servetine servet katan) mal mülk sapkını !
  2 ... sleepless man
 9. 9.
  zengin adam doğal olarak parasıyla oynar ki o da bir saatten sonra kazanmaya bırakır kendini.
  1 ... fzldgl
 10. 10.
  açgözlülüktür. ya biraz da bize yardımda bulunsanız ne olurdu.
  1 ... kernel