1. 1.
  çocuğu olan bireylerin, çocuklarına isim koyarken dikkat etmesi gerekenlerdir.

  en önemli hususlardan birisi, çocuğun ismini koyarken gelecek yıllarını düşünmektir. gençliğini ve yaşlılığını. sırf tatlı görünümüne aldanıp çocuğa sevimli isim koymak, o çocuğun baba veya dede olduğunda, evladının veya torununun arkadaşları arasında alay konusu olmasına sebep olacaktır.

  (bkz: berkecan dede)
  2 -1 ... cinereo lupus
 2. 2.
  Cocugun is hayatini da dusunerek isim koyulmali. Gerekince agir ve asilik gerekince gayet samimi gelecek isimler koyulmali, isimler cocuksu olmamali cocukluk donemini atlatinca sarpa sariyor.
  2 ... cilekveerik
 3. 3.
  Eğer ki müslüman ise , Kur'an da geçen isimleri(sıfatları) -bazı isimler hariç- koyabilir.
  ... mikelaj
 4. 4.
  dindar olabilrsin, bu duygusallıkla çocuğunun ismi de islamiyeti çağrıştırsın isteyebilirsin. ama hira nur diye isim mi olur be abicim.
  4 ... kavaradanteyyare
 5. 5.
  uzmanlara göre iki isim koymak. çünkü yapılan araştırmalara göre iki isme sahip çocuklarin 7 yaşindan sonra kişilikleri ikiye bölünüyormuş, okuduğumda çok şaşırmama sebep olmuştu.
  2 ... bayanbeyazcikolata
 6. 6.
  Devrim , alperen,ülkü gibi isimlerle belli bir dine ait isimlerin konulmaması gerektiği düşüncesindeyim. Gelecekte çocuğunuzun dini ve siyasi düşüncesi farklı olabilir. Mümkünse biraz özgürlükçü olun.
  2 -2 ... ruzgargulum
 7. 7.
  anlamlı olsun..
  ... lanebu
 8. 7.
  satılmış koymayın.

  satılmış diye insan mı olur amına koyim?
  1 ... stewie
 9. 8.
  dedenizin ninenizin ismini vermeyin. sonra "abdülrezzak berk" gibi saçma sapan kombinasyonlar çıkıyor.

  dipnot: berkecan diye dede mi olur diyenlere söylüyorum sosyokültürel değişimler geçiriyoruz ister istemez isimlerde de bir değişiklik olsun yani 3000 yılına kadar "yok yaşlanınca öyle isim mi olur hamdi koyun" bu kafayla da gidilmez modernizasyon şart sen alışmazsın gelecek kuşağa normal gelir yani bencilliğe gerek yok.
  ... shadowassasin
 10. 9.
  Bugün "kezban" isminin arapçada yalan anlamında kullanıldığını idrak edince neye göre şekillendiği Merakımı cezbetmiş hususlardır.
  ... appstoreicinalmistim