1. 1.
    Olmayan yetenektir. Olmayan dediysem olmaması maksimum 15 yaşına kadar çıkabiliyor.
    Bir yaz tatili ve yazlıktayız, yaşım 12. Oralarda edindiğim arkadaşlarımla takılıp oynarken bir kız çarpıyor gözümüze, yaşı ya bizim yaşlarımızda belki 1 yaş falan küçük, bütün gün yazlıkta kitap okuyor.
    Biz aramızda konuşurken hep kötü niyetli ''yazlığın ineği işte'' ''biz yazlık yerine yanlışlıkla kütüphaneye mi geldik'' ''kızın fazla ineği de çekilmiyor ha'' vs. Vs. Konuşuyoruz. Ayrıca gelir bize katılır diye ona yakın bir yerde sesli sesli konuşuyoruz gel gelelim onun değil bize katılmak kitaptan kafasını kaldırmak gibi bir niyeti dahi yoktu.
    Çok düşündüm bunun sebebini diğer arkadaşlarımı bilmesem de annem ve babama anlattım durumu. Sonra ertesi gün ben değil ama bizim guruptan iki kişi onun inek olduğunu beyan etmek üzere yanında inek gibi mölemeye başladılar. Ben de bir ara katılacaktım ki o an bir şey oldu ve ağzımı açmayı sanki birisi engelledi gibi bir şey oldu.
    En nihayetinde öğrendim ki o kız aslında o kitapları kanser olan en yakın arkadaşına yardımcı olmak için okuyormuş. işte ben de dahil hepimizin kızardığı an bu oldu. Onu bugün karşımda görsem ve o olduğunu bilsem utancımdan yüzüne bakamam ve kendimi afdettirmek için ne gerekiyorsa yaparım.
    işte çocuklar belirli bir yaşa kadar empati kurmayı bırak empati kelimesinin anlamını dahi bilmezler.
    5 -2 ... ustegmenin postasi
  2. 2.
    oluşmamış yetenektir.
    çocukları acımasız kılan da zaten bu empati yoksunluğudur. o yüzdendir ki yaşıtlarının bir açığını yakaladıkları zaman rahat vermez, üzerine üzerine giderler.
    karşısındakinin soyadı yahut fiziksel bir kusuruyla alay etmek, çocuklara özgü bir davranıştır.
    2 ... nardaninciler
  3. 3.
    Empati becerisinin gelişip olgunlaşması değil çocukluk, uzun yılları alan bir şey. insanlık olarak “ben” den “biz” e geçmeyi beceremiyorken bir de çocuklara bu beceriyi öğretmek epey zor. Çocuk bu beceriyi etrafındaki insanlar sayesinde ve zamanla geliştirir.

En basitinden bir kız çocuğu bebekleriyle oyun oynarken bile ağzından emziğini çıkarıp ona vermeye çalıştığına şahit olmuşsunuzdur. Karnını doyurup altını temizlemeye çalışmıştır mesela. Ona çay demleyip kurabiyeler yapmıştır sözde.

Velhasıl çocuk dediğimiz varlık acımasız değildir. Bu bahaneden başka bir şey olamaz.
    11 -1 ... feslemegen
  4. 4.
    Çocuk çevresinden gördüğünü yapar empati kuramaz. Doğru ya da yanlış olduğunu öğretilene göre değerlendirir. Salt doğru olmadığı için empati kurmaya değer göreceği konularda değişkenlik gösterecektir. Empati kurmak şahsen net bir tanıma oturtulamaz. Empati kurulması gereken konular kişide biteceğinden falan filan. Empati yoktur kişinin doğruları ve yanlışları vardır. Yaptığı hareketin vicdanen doğru ya da yanlış olması için kendini birinin yerine koymasına gerek yoktur.
    ... ktm li aynasiz
  5. 5.
    Bazı yetişkinlerde de empati yoktur bu arada. Çocuklardan da kötüdürler. Yetişkinin birisine verdiği zararı çocuk veremez.
    ... selia