1. 1.
    gayet mantıklı bir öneri. madem türküz di mi?
    8 -1 ... pilotmont 1
  2. 2.
    kasıt öz türkçe falansa böyle bir takıntı saçmalıktır.

gayet mantıklı bir öneri, madem türküz cümlesinde bile 3 adet arapça kökenli sözcük vardır.

bunlar dilimize girmiş ve sırıtmamaktadır. dünyadaki çoğu dil de böyledir, birbirinden beslenerek gelişmiştir.

mezopotamya bölgesini içine alan topraklarda yaşayıp da arı kalmış bir dili konuşmaya çalışmak bu sebeple anlamsız, anlamsızdan öte geriye götürecek bir eylem.
    8 -5 ... raduyev
  3. 3.
    bu kompleks de bir tek bizde var, amerikalı demiyor ki ya bize ne elin kudüslü havarisinden de ismini koyuyoruz diye.
    2 -7 ... masklavi
  4. 4.
    öncelikle konulacak isimler, kulağa güzel gelen bir isim olmalı. kız çocuklarına erkeksi isimler yahut erkek çocuklarına kızlara uygun isimler yahut kulağa komik gelen isimler koyup çocuğun geleceğini olumsuz etkilemenin manası nedir ?
    öte yandan her şeyi dozunda bırakmak gerek. öz türkçe gayet güzel isimler var ancak sırf türkçe diye de kutalmış, tonguç vb. garip isimler koyup hayatını etkilemenin anlamı yok.
    4 -2 ... nardaninciler
  5. 5.
    Sumercr koydum sorulari alayim.
    -1 ... ruut altmis alti
  6. 6.
    ne orhun abidesi dikme hayli vardır ne de öztürkçe diye adlandırılan o zorlama kelimeleri kullanma hayalimiz.
    dedik ki madem türküz türk ismi koyalım. ne acaiplik var ki bunda.
    alışmışız da garip gelmiyor. aslında çok garip.
    misal fransız sömürgelerinden gelmiş siyahi tenli fransızlar var. adamın ismine bakıyosun. piyer? ne piyer i lan. olsa olsa cokokomo falandır. garip değil mi?

beyler sentez mentez uydurma işler. neyin sentezi la. resmen arap ve acem kültürünü almışız, ne sentezi. direk almışız.
    işin acı tarafı da bunun farkında değiliz ve arap, acem kültürünü büyük bir hırsla savunan türkler var. gördük bu başlıkta.
    ayrıca işi gargaraya getirip, tonguç mu koyalım falan diye alaya alan var. tonguç koy diyen mi oldu ya da çocuğa yakışmayan isim koy diyen mi oldu.

al sana koy diye kastettiğimiz isimlerden bir kaçı.
    aytekin, demir, aybars nasıl kötü mü?

bi halt yemişiz bari farkında olalım. diyelim ki evet yav. acemi arap kültürünü almışız türk olduğumuza göre türk isimleri almamız gerekir de. git ismini değiştir demedik, abdulrezzak.
    6 -2 ... pilotmont 1
  7. 7.
    Oldukça usa uygun bir öneri. Gördüğünüz üzere az önceki tümcemde tek bir türkçe olmayan sözcük bile kullanmadım. Eğer yanlışım yoksa ikincisinde de kullanmadım.

Farklı kültürlerle etkileşmek ayrı bir şey, asimile olmak yani kendi öz kültürünü ve kimliğini kaybetmek ayrı bir şey. Bugün tek bir arap bile çocuğuna türkçe isim koymazken türklerin yüzde 90'ı çocuğuna arapça isim veriyorsa kimse kusura bakmasın ama bunun adı asimile olmaktır. Bunu kültürel zenginlik gibi göstermeye çalışmak da ya ahmaklıktan ya da kötü niyetlilikten kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla evet, elbette ki bir türk'ün üzerine düşen çocuğuna türkçe bir isim koymaktır. Kulağa hoş gelen, anlamları güzel olan ve üstelik modern duran pek çok öztürkçe isim mevcuttur.
    2 -1 ... fasist bir yurtsever
  8. 8.
    Ben bunu yapmak istiyorum. Eşime söyledim o da mantıklı buldu. Şüphesiz balikesirli Türktür.
    2 ... balikesirli
  9. 9.
    Kız çocukları için çiçek isimleri güzeldir. Elmas, safir, yakut, zümrüt, amber gibi isimler de olabilir.
    Sonuçta kuzey, güney, su isimleri koyanlar vardır.
    -1 ... selia
  10. 10.
    tavsiye için teşekkürler.günü gelince çok da umrumuzda olur mu,pek sanmıyorum.
    5 -1 ... rakunzelhanim