bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  çocuğun yaratıcılığını da can sıkıntısını da gösterebilecek oyunlardır..mahalledeki diğer çocukların oyuna ilgisi çekilmeye çalışılır onlara da öğretilir belki de topluma mal olur..belli mi olur..

  milyonlarca örneği vardır..

  mesela biz kağıtlara futbolcu isimleri yazıp misketle onlara maç yaptırır hatta daha iyi olan oyuncuları bilerek daha iyi oynatır o oyunculara daha çok gol attırırdık..
  2 ... rasko
 2. ?.
  duvar dibi..elindeki tası duvara en yakın atanın kazanacagı, kazandıktan sonrada süperim lan edasıyla kendi kendine bu işin olimpiyatları olsa ammua gorum diye yüceltebileceği boktan oyun.
  2 ... machados
 3. ?.
  göt kazmaca.herkesin bir sopası,bir dairesi vardır.bir de çomak vardır ki o ortaktır.sırayla çomak oyunculara atılır,çomağa vuran oyuncu elindeki sopayla,çomağı sürekli ileri sürükler ve atan oyuncu da çomağı almaya çalışır.diğer oyuncular da çomağı atan oyuncunun dairesini * kazarlar bu daire çomağın boyuna ulaşınca oyuncu oyundan ayrılır.bu böyle devam eder.ancak biraz tehlikeli bir oyundur,sopaların kaş göz yarması kuvvetle muhtemeldir.***
  ... gazoz_kapagi
 4. ?.
  iskambil kağıdındaki kağıtları kağıştırmaca oyunu.
  ... arabaciarabayatasget
 5. ?.
  Küçük kağıtlara 1. lig takımlarının isimleri yazılır, daha minik kağıtlara da sıfırdan beşe kadar rakamlar yazılır. Kura çekilerek takımlar eşleştirilir daha sonra kurayla rakamlar çekilir ve maçın sonucu belirlenir bu sonuçlara göre puan tablosu oluşturulur. Şimdilerde iş kolay, bas simulate tuşuna versin bilgisayar maçın sonucunu..Oh be..
  ... fibonacci
 6. 1.
  kızlı kayış diye bir oyun vardı hatırladığım kadarıyla.bir kişi bildiğimiz kemeri biryere saklardı,diğerleri kemeri bulmaya çalışırdı.kemerin aranması esnasında saklayan şahsiyet diğerlerinin kemere yakınlığı veya uzaklığına göre sıcak veya soğuk derdi.kemeri bulan arkadaş diğerlerini bir güzel pataklardı.
  (bkz: kırmızıyı tuttum kurallar benden)
  ... nikiznatimportint
 7. 2.
  annenin kolunu oyuncak bebek yapmak adını ede koymak ve en sevilen oyuncaklardan da çok sevmek parmaklarını yüz sanıp onun suratına bakmak onunla konuşmak, annenin de bunu destekleyerek kolunu hiç esirgememesiyle hafızaya kazınan ilginç oyun.
  1 ... doksanüç
 8. 3.
  geniş bir tahta bulup onun üzerine rastgele çiviler çakıp, tahtanın uçlarına da iki kale yapıp bozuk parayla futbol oynamak gibi oyunlardır. en yaratıcı olanı hatırladığım kadarıyla da köy yerine tatile gidildiğinde çamur sanatını ifşa etmekti.*
  ... meo