1. 1.
  zor iştir sorumluluk ister. bu siktiğimin dünyasına tertemiz bir bebe getirip onun büyüdükçe kirlenişini izlemek mangal gibi yürek ister.
  21 ... geceninbiri
 2. 2.
  kırmızı kart yiyecek oyuncuyu sahaya sürmeye benzer.
  3 ... kuku goren masum koylu
 3. 3.
  Bir insanın Hayattta yaşayabileceği en güzel Duygulardan ve mükemmel olaylardan birisi hiç kuşkusuz çocuk sahibi olmak.., insanoğlunun hayatta başına gelebilecek en güzel mucize ve hediyedir. Dünyanın en zor işidir Başlı başına bir sorumluluktur ve bu sorumluluk daha onu dünyaya getirmeden önce anne karnında başlar. Bu mucizeye iyi, doğru ve güzel bir dünya yaratmak için ve keşke "çocuğumu nasıl büyütürüm" kitaplarını okumakla, katılan kurslarla, paylaşılan fikirlerle, dinlenen hikayelerle bitse. Sahiplenmek, kaygı duymak, endişelenmek ve merak etmek çocuk sahibi olanların özelliğidir. Çocuk ne kadar büyürse büyüsün, bu kural değişmeyecektir.
  Özünde anne baba olmak... hoşgörü ve sabır Sağduyulu olmayı gerektirir. Bunun da kitabı yoktur! Yaşanılan tecrübelerle ve deneme-yanılma yöntemleriyle aslında her anne-baba kendi kitabını yazar. Anne baba olarak doğulmadığını ama bunun öğrenilen ve öğrenilebilir bir şey olduğunun farkına varır. Böylece çocukla beraber, anne baba da büyür, gelişir ve öğrenir. çocukla beraber her zaman bir bilinmeyen ve yaşanmamışlık vardır. Bu büyüme ve öğrenme süreci ilk çocukla her zaman devam eder. Dünyanın en zor işi olan anne babalık, "doğal" bir yetenek değildir. Çoğu zaman hiç eğitim almadan kendinizi bu çok boyutlu işin içinde bulursunuz.
  2 ... linka
 4. 4.
  çocuk sahibi olamamak gibi bir riskiniz varsa eğer özlemle beklediğiniz andır. bunun için ödenen paralar dikkate alınacak olursa bir çok birey için önemli bir hadisedir. kendinize ait bir varlık duygusu çok güzel bir şey olsa gerek.
  2 ... meraklikedi
 5. 5.
  çok yönlü bir konudur. ancak doğacak çocuklara acımasızlık etmektir.
  şöyle ki, her insan doğayı hunharca tüketmektedir. matrix'e göre bizler dünyanın üzerinde kanser gibi çoğalan canlılardan başka bişey değiliz, doğaya pek bir faydamız dokunmadan tüketiyoruz onu. her doğan çocuk bir sürü suyun, besin kaynağının, enerjinin tüketimi demek. hele de tüketim toplumunda yaşıyorsak, çocuğun yeni yeni bi sürü alışkanlığı olacak. zaten çok seçeneğe sahip olup maymun iştahlılıkla bir şeyleri hızla tükettiğimiz şu devirde, tüketme alışkanlığı o kadar içimize işlemiş ki; gitgide daha kolay ve çabuk öğrenen, ama bir o kadar da zevkleri ve insan ilişkilerini dahil her şeyi hızla tüketen nesiller yetiştiriyoruz. herkes her şeyden çabucak sıkılmakta. vaziyet böyle iken, insanın dünyaya yeni bir çocuk getirmek istemesi, kendi genlerine ve düşünce sistemine sahip nesiller yetiştirmek isteyen bünyenin türlerini çoğaltarak dünyada iz bırakmak istemesidir kanımca, başkalarına meydanı kaptırmamak ya da. oysa yeni bireylerle donattığımız dünyaya zarar veriyoruz, gerçi insan olmasa mutlu inekler ve yeşil bitkilerle dengede kalan dünyanın bir anlamı olmayabilirdi, o da ayrı bi mesele.
  ama hakkaten zor zanaattir çocuk büyütmek. kimileri çocuğu sadece dünyaya getirir, sokağa salar ve akışına bırakır o işi. çocukların sokaktaki dünyası acımasızdır, zayıf olanı büyüklerden daha çok ezer kimi zaman. hem bir aile çocuğuna ilgi ve eğitim veremeyince o çocukların hâli ne olur? sevgiye aç, belki kompleksli bireyler oluverir o çocuklar. ya da bazı aileler kendi prototiplerini yetiştirmek ister, kendi yarım bıraktıklarını o çocuklar devam ettirsin ister. ama çoğu çocuk kendi yolunu çizer birilerinin devamı olmaktansa. kendi bildiklerini çocuklarına mutlak doğru olarak dayatmak isteyen ailelerin de yaptığı ters teper kimi zaman.
  çocuk yetiştirmek dolambaçlı bol ayrımlı bir yoldur. biçok sorunla karşılaşılabilcek çetrefil bir yol. her babayiğidin harcı olmamalıdır.
  1 ... parasetamolsuz
 6. 6.
  insanın boğazına bir yumru oturtan, yutkunsan geçmeyen çok acaip bir şeymiş.
  3 -1 ... dafnis
 7. 7.
  çocuk sahibi olmadan asla anlaşılamayacak duygudur.
  1 -1 ... moniker
 8. 8.
  bir insana hem göz hem kulak hem beyin olmaktır.
  2 -1 ... garcia etkisi
 9. 9.
  Hayatınız boyunca size yapılmasından nefret ettiğiniz şeyleri o yaşamasın diye kendinizi siper edeceğiniz küçük varlığınızın olması.Ağlamamalı,acıkmamalı, susamamalı hep mutlu olmalıdır.Çünkü o sizin canınızdır.
  1 ... elderbery
 10. 10.
  otuna bokuna duygulanabilme kapasitesi veren, minik uzuvlarında kendinizden bir şeyler gördüğünüz küçük bir insan sahibi olmak.
  1 ... dafnis