1. 11.
    zordur. saksıda çiçek yetiştirmeye benzemez. çocuğu hiç azarlamasan şımarık olur. sürekli azarlasan pısırık yaparsın. bu ikisinin dengesini tutturmak gerçekten zor.
    ... silverring
  2. 12.
    eş seçimi ile başlar.
    ... metalsizdark
  3. 13.
    --spoiler--
    Eğer bir çocuk kin ortamında büyüyorsa,
    Kavga etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk alay edilip aşağılanıyorsa,
    Sıkılıp utanmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk devamlı utanç duygusuyla eğitiliyorsa,
    Kendini suçlamayı öğrenir.

Eğer bir çocuk hoşgörü ile yetiştiriliyorsa,
    Sabırlı olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk desteklenip yüreklendiriliyorsa,
    Kendine güven duymayı öğrenir.

Eğer bir çocuk övülüyor ve beğeniliyorsa,
    Takdir etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülüyorsa,
    Adil olmayı öğrenir.
    --spoiler--
    ... kerevizi patates sanan kiz
  4. 14.
    malesef ki türkiye de dayak.(cennetten çıkmaymış)

eğitim küçük yaşta verilmeli öyle dayakla diretmeyle değil. öğretmek sabırla olur.
    bir fidanın yetişip büyüyüp meyve vermesi gibi.
    3 ... ne kadar iyisin
  5. 15.
    Önemlidir. Bugünün çocukları yarının büyükleri.
    -1 ... aydinoglu nun abisi
  6. 16.
    Ülkede ele alınıp bir yerden düzeltilmeye başlanması gereken bir konudur. çocuklar sokağa salınarak, dayakla korkutularak, aile içi eğitimden ve sevgiden mahrum bırakılarak büyüyor.
    ... lunalovegood
  7. 17.
    yeni nesil ebeynlere bakıyorum -ki kendileri artık yaşıtlarım ve hatta benden küçükler, böyle çocuğu bilimsel yetiştirelim, şöyle yapalım, böyle yapalım falan sanki çocuk yetiştirmiyorlar da heykel yapıyorlar gibi bir görüntüleri var. çocuk daha 3 aylıkken gideceği liseden alacağı kurslara, hobileri bile planlanıyor. dangalak bir tanıdığım 3 aylık veledine keman almış "gerekirse kursa da yollarım yeterki çalsın" diyor. lan çocuk belki nefret edecek o kemandan. bir tanesi çocuk eğitimi konulu 20-30 tane kitap almış hababam okuyorlar. lan senin anan baban kitap mı okudu seni yetiştirirken. veletken beraber gazoz kapağı biriktirdiğimiz adamlar çocuklarının kimliklerini kendileri yazmaya kalkıyorlar. lan kendi kimliğinden mi memnun değilsin.

az biraz eğitimli ailelerin çocukları zaten sokak falan görmeden büyüyorlar. top peşinde koşayım, taso oynayayım falan yok öyle bir dünya. neden ? çünkü sokak kirli ve mikroplu. ayrıca ya çocuğuma birşey olursa. biz çocukken yaşıtımız birinden dayak yediğimizde üstüne bir de babamızdan laf işitirdik "kız mısın sen" derlerdi. şimdi bakıyorum çocuğun biri öbürüne çarpsa aileler arası dünya savaşı çıkıyor.

hepsini geçtim bu tipler özellikle 90'ların sonu 2000'lerin başı gibi türemeye başladılar ve çocukları artık belli yaşlara geldiler. bu çocukların istisnasız hepsi kendini bir bok sanıyor. öyle böyle değil ama. adam zorla özel üniversite'de sikindirik bir bölüm kazanmış ama havasına baksan sanki hacettepe tıpı kazanmış sıfatsız. ulan bu ülkede bir dönem özel üniversiteye giden insana "baba parasına güvenen başarısız insan" gözüyle bakılırdı. ben hala öyle bakıyorum. bu tipler iş aramaya başlayana kadar bir bok olmadıklarının farkında olmayacaklar.

özet geç piç özeti: çocuğunu iyi yetiştirmek isteyenler anne ve babalarından, olmadı dede ve nenelerinden yardım alsınlar.
    ... asansorde osuran adam
  8. 18.
    çocuk yapmayı " başarı " sayan kadınlar var . neyle iştigal ettiğini bilmeyen " anne " adayları var . hala bu zamanda " kaza bebek " sendromu yaşayan çiftler var . "çocuk planlaması mı olur allasen" , diyen ve yırtınan tipler var . var oğlu var yani .

bir örneği de benim dibimde . erken yaşta , koştura koştura evlilik . henüz bunu hazmedememişken , maddi olarak hiç bir birikimleri yokken * bir kaç ay önce dişi olan " ama ben çocuk istemem, tüplerimi bağlatacağım " diye söylenip dururken tam da hamile olduğunu öğrendik . " kaderin getirdiğine " razı olmak mı , kafasız olmak mı , yoksa başka başka örneklerle mi açıklamak gerekir bilmiyorum ama sözde okumuş etmiş tiplerin de saçma salak aldıkları bu karar insanı çileden çıkarır cinsten .

modern yaşamın getirisi olan maymun iştahlı bünyelerin , orta çağdan kalma akıllarını modifiye ederek günümüzde yarattıkları bu çok masum anlar ! , sonrasında sosyal platformlarda kendini gösteriyor . her bir bilinç fukarası anne , facebook gibi mecralarda birbirleri ile egosal cenk halindeler .

henüz sağlık ve psikolojik olarak gelişimini tamamlamayan ve buna çabalamayan bireylerin anne - baba olmasına şiddetle karşıyım . başımızda 3 çocuk da 3 çocuk diye yırtınan biri olduğu müddetçe de bilinçsiz üreme şekli devam edecektir .

hali hazırda çocuk sahibi değilim ama evinde çocuk olan birisi olarak söylüyorum bunları. parçalanmış bir ailenin çocuğuna bakmak çok zor. zorluğu psikolojik boyutu. siz ne kadar ilgi, sevgi, alaka gösterseniz de, anne babasından vazgeçemiyor. vazgeçmesini beklemiyoruz tabi ama tüm o ilgisizliklerine rağmen bile özlemini çekiyor delice, işte onu veremiyorsunuz; amca, hala, babaanne, dede olarak..

çocuk istismarı konusunda burada da çok fazla yorumla iştirak ediyorsam, sebebi bu konuda hassas olmamdır işte. çocukla bunu direk paylaşmanız mümkün değil ama yeğenimi yabancılar konusunda uyarıyorum. bedenine sahip çıkması hususunda ve "senin iznin olmadan kimse sana dokunamaz" diyorum. poponu babaannen, deden, baban, benim dışımda kimse yıkayamaz.* sesini kullanmasını öğretiyorum, nerede ve ne için bağırması gerektiğini.

günden güne artıyor çocuk konusundaki sorumluluklar. farkında olmayan bireylerin aklından bile geçirmemesi gerektiğinin bir kere daha altını çizmekte fayda var.
    5 ... sabahuykusu
  9. 19.
    çocukta tabu oluşturulmamasına özen gösterilerek yapılmalıdır. en önemli ve vazgeçilemez olan budur. cinselliği tabulaştırdığınız zaman "potansiyel tecavüzcü", dini tabulaştırdığınızda da "potansiyel cihatçı" ya da "anneliese michel" yetiştirme gibi bir tehlike bekleyebilmektedir. dikkat edilmemelidir.

çocuk istiyorum ve de yapıyorum, aha al burda mantığı yanlıştır. eğitemeyecekseniz ya da uğraşmayacaksanız yapmayın.
    3 ... iamamiwhoami
  10. 20.
    (bkz: erken çocukluk eğitimi)
    (bkz: aile eğitimi)
    ... leyte